NEVEROVATNO
"NEMAMO NI ZA 5 DANA, ZNATE LI KOLIKO KOŠTA TRAJEKT?": Hrvati na MUKAMA, nemaju za LETOVANJE ni u svojoj ZEMLJI!
Samo karta za trajekt, neophodna u toj zemlji sa brojnim ostrvima, ove godine je već tri puta poskupela. Tako je karta za ostrvo Naksos prošle godine koštala 39,50 evra, sada je već 51,50. Još je gore sa hotelskim cenama jer ima turista: zašto ne bi tražili još više za sobu i hranu i piće?
Cene divljaju, a i letovanje kod rodbine na moru jedva se može platiti.
Poslednjih godina Ranija Kaponi je uglavnom letovala na ostrvu Kos, tamo živi jedan od njenih rođaka. Ne samo zato što veruje da nigde nije tako lepo kao u njenoj domovini, već i zato što samo treba da plati trajekt i, kako dolikuje; velikodušno učestvuje u troškovima domaćina kada već može tu da boravi besplatno, piše Dojče vele.
Ali kako se ova mlada Atinjanka žali dopisnici Baierische Rundfunk-a u Grčkoj, Vereni Šelter, ove godine ne može sebi da priušti ni to: „Sve je postalo strašno skupo. Čak i karte za trajekt, da ne govorimo o troškovima smeštaja. Novac potreban za boravak od samo pet dana, to je daleko iznad mog budžeta."
Samo karta za trajekt, neophodna u toj zemlji sa brojnim ostrvima, ove godine je već tri puta poskupela. Tako je karta za ostrvo Naksos prošle godine koštala 39,50 evra, sada je već 51,50. Još je gore sa hotelskim cenama jer ima turista: zašto ne bi tražili još više za sobu i hranu i piće?
Ono što je ovde apsurdno je da su domaći turisti ti koji su najgore, objašnjava za stanicu ARD Manolis Cakalakis iz udruženja grčkih restoratera. „Za ovu sezonu smo već prošlog maja potpisali ugovore sa turoperatorima i po tim ugovorima cene su iste do kraja oktobra. Te cene su iste kao i 2019. godine i tu cenu imaju svi koji plaćaju hotel preko turističkih agencija.
Stradali su – domaći! Ali ne oni koji samo dođu na recepciju i traže sobu – a upravo tako najčešće dolaze domaći turisti. A za njih je cena za dobru trećinu viša od one koju plaćaju turisti u paket aranžmanu.
Za Raniju je to jednostavno previše. U stvari, ova 32-godišnjakinja ne zarađuje loše, ona radi puno radno vreme u kancelariji zdravstvenog osiguranja. „Na račun mi stiže 700, 800 evra mesečno, u zavisnosti od toga koliko imam prekovremenih. Ovo je daleko više od poslova koje je imala ranije, a radi samo pet dana u nedelji. Minimalna zarada u Grčkoj iznosi 613 evra mesečno, prosečna primanja 1.186 evra, piše Dojče vele.
Ali taj novac brzo nestaje: inflacija u Grčkoj je preko 11%, cene energenata su jedva pristupačne, a tu su i paprene cene kirije u metropoli poput Atine. Sve u svemu, čak i u porodicama u kojima oba partnera imaju posao sa punim radnim vremenom – što nije sasvim samo po sebi razumljivo, kućna kasa je stalno na granici.
Kako će onda Ranija provesti godinu? "Ili morate da tražite nešto veoma blizu Atine ili idete kod rođaka ili prijatelja. Ili ostajete u Atini i ubeđujete sebe da je Atina lepa čak i u avgustu."
Pretpostavljam da je to kada hiljade turista dolaze u njen grad. A kao Atinjanka znaće gde još možete da popijete kafu koju možete da platite – sve dok se i ta adresa ne pojavi u nekom od turističkih vodiča.
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!