ISTORIJA U TBILISIJU: Gruzija posle penal DRAME srušila Grčku i plasirala se na Evropsko prvenstvo!
Fudbaleri Gruzije, Foto: Giorgi ARJEVANIDZE / AFP / Profimedia

veliki rezultat

Pravoslavni derbi odlučio ko će u Nemačku

Objavljeno: 21:42h
Andrej Kosić

Fudbaleri Gruzije po prvi put u istoriji igraće na Evropskom prvenstvu.

Gruzini su u finalu baraža posle penala eliminisali bivšeg šampiona Starog kontinenta reprezentaciju Grčke u duelu dva pravoslavna naroda.

Posle 90 i 120 minuta rezultat je bio 0:0, a domaćin je u Tbilisiju bolje šutirao jedanaesterce, te je usledilo nezapamćeno slavlje na tribinama i samom terenu.

Oba tima igrala su veoma oprezno, pa zbog toga u prvom poluvremenu maltene da nismo ni videli pravu šansu. Prvi pravi šut videli smo u 45. minutu kada je udarac Đorđi Čakvetadze tukao iz slobodnjaka, a Odiseos Vlahodimos krajnjim naporom loptu poslao u korner.

Grčka je tokom celog meča imala veći posed lopte, ali su se izabranici Vilija Sanjola sjajno branili i rivalu nisu dozvolili nijednu veliku šansu.

Nikakvih većih uzbuđenja nije bilo u drugom poluvrmenu, ali su zato produžeci doneli ravu dramu.

Konstantinos Mavropanos je glavom pogodio prečku posle centaršuta Konstantinosa Cimikasa u 102. minutu.

Mavropanos je tri minuta kasnije mogao da postane pravi tragičar pošto je kao poslednji igrač odbrana poklonio loptu Georgesu Mikutadzeu, ali je njegov šut fantastićno zaustavio Vlahodimos.

Mogao je domaćin do gola i u 119. minutu, ali je Mikutadze ponovo bio neprecizan.

Usledila je penal serija.

Anastasios Bakasetas je već u prvoj seriji promašio penal, tačnije sjajno je njegov udarac odbranio Đorđi Mamardašvili. Ipak, Mikutadzea baš nije hteo gol na ovom meču, pa je promašio penal u trećoj seriji i rezultat je ponovo bio nerešen.

Na njegovu sreću, Georgios Jakumakis je promašio ceo gol u narednoj seriji, a potom je Nika Kvekveskiri preciznim udarcem savladao Vlahodimosa i odveo Gruziju na EP.

Gruzija će biti u grupi F sa Češkom, Turskom i Portugalom.