o njima skoro ništa ne znate
OTAC MU JE DRŽAO POZNATI KLUB! OVO SU RODITELJI BOBE ŽIVOJINOVIĆA: Nisu se EKSPONIRALI a uticali su na njegov život
Nismo ih nikada videli!
Boba je rođen 23. jula 1963. godine u Beogradu. Odrastao je na Karaburmi, a tenis je počeo da trenira već sa četiri godine. Njegov otac je imao restoran u sklopu teniskog kluba koji je držao "Crvena Zvezda" i održavao teren pa nije ni čudo što je od malih nogu bio vezan za reket.
U to vreme nije ni razmišljao da se ozbiljno bavi tenisom, njegova majka je prevashodno želela da on završi dobru školu, nakon nje fakultet a da mu tenis bude hobi.
Kao 12-godišnjak je postao prvak Srbije, a kasnije i Jugoslavije. Sa 17 godina je važio za jednog od najboljih juniora na svetu.
Imao je sjajnu seniorsku karijeru, bio je 19. igrač sveta u singlu i 1. u dubl konkurenciji. Odigrao je više od 250 mečeva i ostvario 150 pobeda.
Osvojio je dve titule, u Hjustonu (1986. godine) i Sidneju (1988. godine), a dva puta je stigao i do polufinala Gren slema. 1985. je savladao legendarnog Džona Mekenroa u četvrtfinalu Australijan opena, naredne godine je izborio plasman i u polufinale Vimboldona, što je njegov najveći uspeh u karijeri.
U jednom razgovoru za "Vice" 2017. godine Boba se prisetio čuvenog četvrtfinala Australijan opena, kada je izbacio iz takta čuvenog Džona Mekenroa.
- Mekenro je veoma inteligentan, kada je osetio da ga imam i da preuzimam meč u svoje ruke odlučio je da me dekoncentriše. Otišao je kod sudije, bunio se, svađao se s njim... Ja nisam želeo da budem deo te predstave - započeo je Boba i nastavio:
- Otišao sam sa terena i uzeo sendvič, da nešto pregrizem. Bilo mi je super, dobijem stolicu, sednem i dignem noge... Bio sam gladan, dugo smo igrali. Neki Australijanac iz publike mi je nudio i šampanjac da zalijem... Zahvalio sam mu, morao sam nekako da nastavim meč. Neverovatno kakav sam aplauz i energiju sa tribina dobio u tom momentu. Mekenro je bio u čudu. Kada smo se vratili na teren samo mi je rekao "Platićeš mi za ovo - otkrio je Boba.
Međutim, priča se nije tu završila.
- Otišao sam kod sudije i rekao mu da mi Mekenro preti. Tu je skroz pukao i izgubio je meč. Kasnije se nije pojavio na konferenciji za medije, pa je dobio tri meseca suspenzije - uz osmeh je ispričao ovu anegdotu pre tri godine Boba.
Boba nije važio za igrača koji je vodio zdrav sportski život, voleo je da popije i pojede.
- Znao sam da pojedem pola jagnjeta i nakon toga da izađem na teren. Mislio sam, ako se dobro najedeš dobro ćeš i igrat. Sada u sportu stvari ne stoje tako. Pa ja sam bio poznat po tome da na teren izađem sa sendvičem, pa malo jedem, malo treniram. Tako sam se zagrevao. Nažalost, ko zna šta bi bilo da sam imao nekoga da me usmeri. Ja sam živeo u uverenju: "Ako pojedeš biftek, bićeš jak" - priznao je Boba.
Boba je bio sjajan i u dublu. Osvojio je sedam turnira, a partneri su mu bili Libor Pimek, Boris Beker, Stefan Edberg, Andres Gomez i Emilio Sančez. 1986. godine je bio na poziciji broj jedan u dubl konkurenciji. Na Otvorenom prvenstvu Sjedinjenih Američkih Država postao je šampion u paru sa Andresom Gomezom.
Boba je važio za mentalno izuzetno jakog tenisera, krasila ga je neverovatna smirenost u ključnim momentima meča i mnogi smatraju da je zahvaljujući svom karakteru bio tako uspešan u karijeri.
Mnogi igrači sa prostora bivše Jugoslavije nadmašili su njegove rezultate, ali Boba je ostao zapamćen kao čovek koji je popularizovao tenis na ovim prostorima. Zahvaljujući Bobi Jugoslavija se prvi put našla na teniskoj mapi sveta. Ostaće upamćeno i da nikada u karijeri u Beogradu nije izgubio meč.
Kako bi promovisao svoju zemlju i sport kojim se bavi, Boba je 1987. godine organizovao egzibicioni meč sa Borisom Bekerom na Marakani. U slučaju eventualnog neuspeha sva odgovornost bi pala na njega, pa je bio aktivno uključen u organizaciju. Meč je bio zakazan za oktobar, a iz gradske uprave su mu poručili da u slučaju da padne kiša finansijska odgovornost ide na njega. Na sreću bilo je sjajno vreme i desetine hiljada ljudi iz cele Jugoslavije pratilo je uživo ovaj spektakl. Naravno, Boba je slavio u svom Beogradu.
- Iz više razloga će mi taj meč ostati u trajnom sećanju. Prvi put se takva egzibicija igrala na ovim prostorima. Beker i ja smo bili dubl partneri i prijatelji i bilo mi je zadovoljstvo što mogu da ga ugostim. Sve to je bila moja ideja, jer sam želeo da naša publika ima privilegiju da vidi takvu zvezdu kakva je bio Beker - prisetio se Boba u jednom razogovoru za "Vice".
Nije krio da je bilo teško organizovati takav meč. Za početak, nije bilo gde da se kupi teniski tepih.
- Ja sam otišao u Sintelon, a oni me pitali kako se to pravi - uz osmeh je pričao Boba i nastavio:
- Takođe, vrlo je teško bilo napraviti konstrukciju terena 38x20 metara.
Te 2002. godine Živojinović je preuzeo funkciju predsednika Teniskog saveza Srbije i na toj poziciji se zadržao sve do 2011. godine.
Najveći uspeh kao teniski funkcioner ostvario je 2010. godine, kada je naša reprezentacija na čelu sa Novakom Đokovićem osvjila pred domaćom publikom Dejvis kup.
Boba je osamdesetih godina važio za jednog od najvećih zavodnika u bivšoj Jugoslaviji, a na njegov šarm pala je i pokojna engleska princeza Ledi Dajana. Pokojna princeza je bila očarana najboljim srpskim teniserom dok je bila u braku sa princom Čarlsom. Često je dolazila na njegove mečeve, pratila ga je sa tribina kako bi bila bliže terenu, iako je su članovi kraljevske porodice imali VIP ložu.
- Velika je stvar kada na meč dođe da te bodri neko poput nje. Jer se nije dešavalo da neko iz kraljevske porodice navija za tebe s tribina - tajnovit je bio Boba na pitanje o njegovom odnosu sa princezom.
Boba nije krio da su bili veoma bliski.
- Nedelju dana pre Vimbldona 1987. održao se humanitarni meč pod njenim pokroviteljstvom. Bio sam jedan od učesnika, pored još nekoliko poznatih tenisera. Tada sam upoznao Ledi Dajanu. U prvom razgovoru pitala me da li sam ja taj teniser koji ima najjači servis. Dobila je potvrdan odgovor. Iduće godine isto se održavao egzibicioni meč, pa je ona opet došla. I ponovo me pitala da li je moj servis i dalje dobar. Tada smo počeli da se družimo i viđamo. Bili smo bliski - otkrio je Živojinović.
Laskalo mu je što sa tribina prati njegove mečeve.
- Navijala je za mene. Bilo mi je izuzetno drago što me podržava jedna takva žena. Volela je način na koji sam igrao i ponašao se na terenu i sve što ide uz to. Dajana je bila predivna osoba s kojom sam mogao da razgovaram o običnim stvarima. Njena veličina bila je u toj normalnoj komunikaciji. Iznenadio sam se koliko je prirodna žena. Počastvovan sam što sam je poznavao. Naši dugi razgovori svodili su se na priče o svakodnevnim stvarima i našoj deci. Filip je godište njenog mlađeg sina Harija, pa su nam to uglavnom bile teme za razgovor - prisetio se 2016. godine Boba.
Ranih osamdesetih godina Boba je bio u vezi sa Zoricom Desnicom, a iz te ljubavi 1985. godine rodio se sin Filip.
Te 1986. godine je upoznao u to vreme najveću estradnu zvezdu u bivšoj zemlji - Lepu Brenu. Upoznali su se posle premijere njenog filma "Hajde da se volimo" u Domu sindikata. Taj susret bio je sudbinski, odmah se među njima osetila snažna energija, a Brenu je oduševila njegova spontanost.
Boba se rastao sa Zoricom i koristio je svaki slobodan trenutak da vreme provodi sa Brenom. Postali su najpopularniji par u Jugoslaviji. Venčali su se 7. decembra 1991. godine u hotelu "Interkontinental". Brenin kum bio je čuveni menadžer Raka Marić, a Bobin rumunski milijarder Jan Cirak. Bilo je to venčanje veka. Na glamuroznoj svadbi bilo je prisutno više od 600 zvanica. Poznati sportisti, glumci, estradne zvezde, političari... bili su gosti slavnog para, a mladenci su se uključili uživo i u Dnevnik na RTS-u.
Dobili su dva sina Stefana i Viktora i njhov brak i dalje važi za jedan od najstabilnijih na "zvezdanom nebu". Već 28 godina njhova ljubav odoleva svim iskušenjima.
Bonus video:
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!