novo otkriće
IPAK NISMO SAMI? Otkrivena planeta na kojoj možda ima ŽIVIH BIĆA, nalazi se u NASELJIVOJ ZONI
Planeta, po imenu Toi 700 E, verovatno je kamenastija i velika kao 95 odsto Zemlje
Nasina misija primetila je egzoplanetu veličine Zemlje koja orbitira oko male zvezdu na udaljenosti od oko 100 svetlosnih godina od nas.
Planeta, po imenu Toi 700 E, verovatno je kamenastija i velika kao 95 odsto Zemlje. Ovo nebesko telo je četvrta planeta koja je otkrivena da orbitira oko male, hladne zvezde patuljka Toi 700. Sve egzoplanete pronašla je Nasina Tess misija.
Još jedna planeta u sistemu, otkrivena 2020. i nazvana Toi 700 D, takođe je veličine Zemlje. Obe egzoplanete su zoni svoje zvezde idealnoj za život, to jest na savršenoj udaljenosti od nje koja omogućava postojanje tečne vode na njenoj površini. To ukazuje na mogućnost da bi na njima potencijalno moglo da ima živih bića.
Vest o otkriću četvrte planete saopštena je u utorak na 241. sastanku američkog astronomskog društva u Sijetlu.
- Ovo je jedan od nekoliko sistema sa nekoliko planeta u naseljivoj zoni - rekla je vodeća autorka studije Emili Gilbert, postdoktorski saradnik u Nasinoj laboratoriji u Pasadeni u Kaliforniji.
- Zbog toga Toi 700 sistem ima uzbudljivu perspektivu za dodatno praćenje. Planeta E je oko 10 procenata manja od planete D, tako da sistem takođe pokazuje kako nam dodatna zapažanja Tess-a pomažu da pronađemo sve manje i manje svetove - dodala je ona.
Male patuljaste zvezde poput Toi 700 uobičajene su u svemiru, a poslednjih godina je otkriveno da oko mnogih takvih zvezda kruže egzoplanete, kao u slučaju Trapist-1 sistema i njegovih sedam egzoplaneta koje će posmatrati svemirski teleskop Džejms Veb.
Dve egzoplanete koje su u naseljivoj zoni zvezde, planeta D i E, imaju orbite od 37 dana i 28 dana, jer su malo udaljene od zvezde.
Tess misija je pokrenuta 2018. godine i nadgleda velike delove noćnog neba tokom 27 dana, prateći najsjajnije zvezde i promene u njihovoj svetlini. Ove premene u jačini svetlosti ukazuju na orbitirajuće planete koje dok prolaze ispred svojih zvezda. Misija je počela da posmatra južno nebo u2018. godini, a zatim se okrenula severnom nebu.
Dok istraživači koriste postojeće podatke i osnovne opservatorije za sprovođenje pratećih zapažanja intrigantnog planetarnog sistema, Tes šalje dodatne informacije.
Podsećamo, ovih dana će pasti satelit NASA-e star 38 godina.
(Espreso/ 24sedam)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!