stanje u svetu
IZ PENTAGONA GOVORILI O SVOM NUKLEARNOM ORUŽJU: Nije mogli da proše bez Rusije i KIMA!
U vreme kada SAD očekuju skori nuklearni test Severne Koreje, Pentagon upozorava da bi nuklearni napad Severne Koreje predstavljalo "kraj režima" Kim Džong Una
SAD smatraju da je njihovo nuklearno oružje namenjeno da "odvrati od svakog oblika strateškog napada" uključujući i konvencionalnog, naveo je Pentagon u novoj nuklearnoj strategiji objavljenoj danas.
"To uključuje upotrebu nuklernog oružja, bez obzira na njegovu snagu, i uključuje vrlo velike napade strateške prirode sa upotrebom nenuklearnih sredstava", rekao je novinarima jedan visoki američki odbrambeni zvaničnik.
On je objasnio da je cilj novog pristupa da se komplikuje donošenje odluka protivnika u vreme kada Rusija optužuje Ukrajinu da se sprema da koristi "prljavu" bombu.
"Rusija je sprovela svoju agresiju na Ukrajinu pod nuklearnom pretnjom, sa neodgovornim izjavama, nuklearnim vežbama sprovodjenim neregularnim datumima i lažima o potencijalnoj upotrebi oružja za masovno uništenje", navodi se u dokumentu, objavljenom istovremeno sa novom američkom odbrambenom strategijom.
U vreme kada SAD očekuju skori nuklearni test Severne Koreje, Pentagon upozorava da bi nuklearni napad Severne Koreje predstavljalo "kraj režima" Kim Džong Una.
"Svaki nuklearni napad Severne Koreje na SAD ili njihove saveznike i partnere će biti neprihvatiljiv i dovešće do kraja tog režima," naveo je Pentagon.
"Nema tog scenarija po kome bi Kimov režim mogao da upotrebi nuklearno oružje i preživi", dodaje se u saopštenju.
Kina je krenula u ambiciozne napore širenja, modernizacije i diversifikacije svojih nuklearnih snaga, dodalo je američko Ministarstvo odbrane precizirajući da "izgleda da Peking želi da poseduje najmanje 1.000 nuklearnih bojevih glava do kraja decenije".
Međutim "Rusija je glavni rival SAD sa najraznolikijim i najsposobnijim nuklearnim snagama", precizira se u dokumentu.
Rusija ima 1.550 rasporedjenih nuklearnih bojevih glava i 2.000 nerasporedjenih.
"Njen moderan nuklearni arsenal, koji bi trebalo da raste, predstavlja dugoročnu egzistensijalnu pretnju za SAD i naše saveznike i partnere", navelo je američko ministartsvo odbrane navodeći da će u 2030-im SAD prvi put u svojoj istoriji biti suočene sa dve velike nuklearne sile koje će biti strateški konkurenti i potencijalni neprijatelji.
(Espreso/Agencije)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!