OVAKVU SRBIJU ŽELIMO: Sjajan preokret Pešićevih "Orlova" protiv Italije - od -15 do finala u Hamburgu!
Nikola Milutinov je bio sjajan u prvom poluvremenu, Foto: Twitter/KSSrbije

superkup 2022

Dešavanja sa utakmice mogli ste pratiti na blogu Espresa

Objavljeno: 20:14h

Košarkaška reprezentacija Srbije odigrala je polufinalnu utakmicu na pripremnom turniru "DBB Superkup" u Hamburgu i posle velikog preokreta slavila protiv Italije 90:86 (24:23, 20:30, 21:19, 25:14).

Ovo je ujedno bila prilika za "Orlove" da se donekle revanširaju Italijanima za poraz prošlog leta u Beogradu koji ih je koštao plasmana na Olimpijske igre u Tokiju, ali, mnogo bitnije, da dodatno izbruse formu pred nastavak kvalifikacija za Mundobasket i početak Eurobasketa.

Izabranici Svetislava Pešića su u sredu u prvoj pripremnoj utakmici poraženi u Ljubljani od Slovenije 85:93.

Posle klackalice u prvoj deonici, naši su loše počeli drugu i "Azuri" su brzo stekli dvocifrenu prednost koja je u jednom trenutku iznosila i 15 poena (45:28). Posle tajm-auta Pešića, Srbija je malo zategla odbranu i na poluvreme se otišlo sa 53:44 za Italiju.

U nastavku su Italijani trojkama održavali prednost, ali šut ih je stao u poslednjoj četvrtini, a konačno krenuo "Orlove" kojima je dirigovao Nikola Jokić. Pogađali su redom trojke Marinković, Jaramaz, Lučić, Jokić i Micić i preokrenuli na 84:82.

Tonut je vratio plus jedan "Azurima", ali su u finišu bili brzopleti a Jokić i Kalinić sigurni za pobedu i plasman u finale.

1 / 5 Foto: Twitter/KSSrbije

Kari večeras nije mogao da računa na povređene Bjelicu i Nedovića i Gudurića. Nikola Milutinov je bio na raspolaganju i bio najbolji naš igrač u prvom poluvremenu sa 13 poena, a meč je završio sa 15, koliko su imali i kapiten Lučić i Micić.

Najefikasniji je bio Jokić koji se razigrao u nastavku i na kraju imao dabl-dabl: 18 poena, 10 skokova i 5 asistencija za 24 i po minuta na parketu.

Kod Italijana je sjajan bio Fontekio sa 25 poena (6 trojki), Meli je imao 17 poena i 7 skokova, Menion 16, a Tonut 12 poena.

U drugom polufinalu igraju domaćin Nemačka i Češka republika (20.30), a turnir se završava u subotu. Meč za treće mesto je na programu od 16.00, a finale od 18.30.

IV ČETVRTINA

40. minut - Kalinić je pogodio oba bacanja. Italijani promašili. Kraj - 86:90!

40. minut - Jokić je pogodio oba bacanja, Italijani potrošili vreme za napad. Kalinić je potom pogodio na drugi obruč. Pametan faul Marinkovića, pa i Kalinića nad Menionom na 10 sekundi do kraja. Menion je pogodio samo prvo bacanje, Kalinić ide na liniju penala.

39. minut - Fontekio je pogodio težak šut iz ugla za dva, a onda trojka i Micića. Uzvratio je Tonut dalekometnim hicem - 85:84.

38. minut - trojka Jokića za preokret - 80:81!

36. minut - Jokić je iznudio napad, pa promašio trojku za izjednačenje. Fontekio je položio u kontri, ali je Lučić smanjio na samo minus dva - 80:78.

35. minut - Jaramaz na dodavanje Jokića, pa Marinković trojku. Uzvratio je Menion, ali onda i trojka Jaramaza - 78:75.

33. minut - pogodio je Jokić na sličan način kao krajem 3. četvrtine, ali onda nova izgubljena lopta - 74:67.

32. minut - rezultat se konačno promenio, ali polaganjem Maniona - 74:65.

III ČETVRTINA

30. minut - odlična odbrana u 5-6 uzastopnih napada Italije, u poslednjoj je Jokić na 0.9 sekundi do kraja izbio loptu Meliju koji je zbog protesta dobio tehničku - 72:65.

Fontekio ima 21 poen, Meli 17. Milutinov 15, Lučić i Micić po 12, a Jokić 11.

29. minut - lepo je položio Jokić - 72:64.

28. minut - konačno trojka Srbije, Micić je pogodio, pa greška Italijana u koracima - 72:62.

26. minut - razigrali su se Milutinov i Lučić, ali "Azuri" sjajno šutiraju trojke i samo povećavaju prednost - 67:55.

21. minut - Lučić je zakucavanjem otvorio treću četvrtinu. Ali je uzvratio Meli - 55:46.

II ČETVRTINA

20. minut - koš za koš, praktično, do kraja poluvremena - 53:44.

Fontekio je najefikasniji kod Italijana sa 14 poena, Meli ima 12 i 5 skokova. Kod naših, Milutinov 13 poena, Dobrić 9, Lučić 8.

18. minut - smanjili smo na 46:40, ali Meli je onda zabeležio skok u napadu, pa Fontekio vratio plus 9 - 49:40.

15. minut - stali su srpski košarkaši, Meli, Menion i Fontekio su lako poentirali i Italija se odlepila na dvocifrenu prednost. Pešić je na tajm-autu zahtevao oštriju igru u odbrani i hrabrije prodore u napadu - 43:32.

11. minut - preokret u režiji Rićija, Jokić je promašio otvorenu trojku, a pre toga Kuridža zicer - 30:28.

I ČETVRTINA

10. minut - ples Micića u divnom prodoru, pa posle odlične odbrane, Jokić poentira u kontri. Na kraju četvrtine - 23:24.

Meli je dao 8 poena za Italijane, Fontekio 5, a kod "Orlova" Lučić 6, Kalinić 5, Jokić i Milutonov po 4.

8. minut - uzvratio je trojkom raspoloženi Meli. Micić je napravio korake.

6. minut - prvi poeni Jokića, sa penala. Trojka Kalinića na sistenciju Micića - 18:16 za "Orlove".

5. minut - Jokić je zamenio Milutinova i u kontri proigrao Marinkovića. Vanje je posle faula pogodio jedno bacanje - 14:13.

3. minut - po trojka Fontekija, Lučića i Melija. Lepa kombinacija Lučića i zakucavanje Milutinova. Onda Meli dva plus jedan - 10:8.

1. minut - Lučić je najpre izgubio loptu, pa je poentirao lagano Fontekio, ali u narednom napdanu je dao koš uz faul - 2:3.