PRE TAČNO 47 GODINA MARADONA JE ZADIVIO I RAZBESNEO FUDBALSKI SVET: "Božja ruka" i čista MAGIJA - gol veka! (VIDEO)
"Božja ruka" Maradona postiže čuveni neregularan gol, sudije ga priznaju, Foto: Profimedia

na današnji dan

Englezi su samo ublažili poraz preko Gerija Linekera, a Argentina je ubrzo slavila drugu titulu svetskog šampiona

Na današnji dan pre 47 godina, Dijego Maradona je postigao jedan od najčuvenijih i istovremeno najkontroverznijih golova u istoriji fudbala.

Bilo je to na utakmici između Argentine i Engleske na Svetskom prvenstvu u Meksiku 1986, kada je Maradona postigao oba gola za pobedu i "Gaučosa" 2:1, a o oba se priča i dan-danas.

Igrao se 51. minut, kada je Dijego rukom sproveo loptu u gol, koji je tada čuvao Piter Šilton.

Reakcija sudija je tada izostala, gol je priznat i brzo nje dobio naziv "Božja ruka" jer je Maradona tako pravdao svoj potez.

Četiri minuta kasnije, Maradona je ponovo bio u centru pažnje. Ali sada za čistu genijalnost.

Primio je loptu na svojoj polovini, gotovo na desetak metara od svog gola, pretrčao čitav teren, prevario čak četvoricu protivničkih igrača i još jednom matirao Šiltona. Englezi su samo ublažili poraz preko Gerija Linekera, a Argentina je ubrzo slavila drugu titulu svetskog šampiona.

Treću su dočekali tek u Kataru 2022. godine.

Ovaj Maradonin gol, proglašen je pogotkom veka.

- Kad god pogledam taj gol, ne mogu da verujem da sam uspeo da završim tu akciju. Razmišljao sam ranije, tokom svojih kriznih trenutaka, da sliku tog gola, zajedno sa slikom svoje kćerke Dalme, jedine koju sam imao u tom trenutku, stavim iznad kreveta i napišem: Dve najbolje stvari koje sam napravio u životu - rekao je jednom prilikom Maradona za svoj drugi gol.