DA LI JE STARENJE BOLEST KOJA ĆE MOĆI DA SE LEČI? Naučnik veruje da je pronašao odgovor na ovo pitanje
Ideja, neko vreme, nije bila da će transfuzija spasiti živote, već da će ih možda produžiti, Foto: Profimedia

HIT PRIČA

DA LI JE STARENJE BOLEST KOJA ĆE MOĆI DA SE LEČI? Naučnik veruje da je pronašao odgovor na ovo pitanje

24. marta 1928. godine uzajamno je prelio krv sa dvadesetjednogodišnjim studentom

Objavljeno:

Prve uspešne transfuzije krvi izvršio je 1665. godine engleski lekar Ričard Lover na psima. Ideja, neko vreme, nije bila da će transfuzija spasiti živote, već da će ih možda produžiti. Ispostavilo se da jeste.

U Filozofskim transakcijama Kraljevskog društva pominje se eksperiment u kome je „starom mešancu“, iz mladog španijela pretočena oko 15 unci krvi i „savršeno izlečen“. Aleksandr Bogdanov, koji se svojevremeno nadmetao sa Vladimirom Lenjinom za kontrolu nad boljševicima (pre nego što se povukao da piše naučnofantastične romane), doneo je transfuziju krvi u Rusiju i nadao se da će metodom podmladiti svoje iscrpljene kolege (uključujući Staljina).

24. marta 1928. godine uzajamno je prelio krv sa dvadesetjednogodišnjim studentom, pretrpeo masovnu reakciju transfuzije i umro, dve nedelje kasnije, u 54. godini. Bogdanova teorija bila je jača od njegove prakse. Njegov esej o starenju govori mnogo smisla.

starenje
foto: giphy

„Delimične metode protiv toga su samo palijativne“, napisao je. „Oni se samo bave pojedinačnim simptomima, ali ne pomažu u borbi protiv same osnovne bolesti.“ Za Bogdanova je starenje bolest - neizbežna, univerzalna, ali ne više „normalna“ ili „prirodnija“ od bilo koje druge bolesti. Po toj logici, starenje ne bi trebalo da bude manje podložno ljudskoj domišljatosti i nauci. U teoriji bi trebalo da bude izlečivo.

Endrju Stil se slaže. Stil je oksfordski fizičar koji se prebacio na računarsku biologiju, privučen područjem biogerontologije - ili potragom za lekom za starenje. „Lečenje samog starenja, a ne pojedinačnih bolesti, bilo bi transformativno“, piše on, a podaci koje iznosi u ovaj argument prilično su šokantni. Ispostavilo se da bi izlečenje karcinoma dodalo manje od tri godine uobičajenom životnom veku osobe, a lečenje srčanih bolesti jedva dve, jer puno drugih bolesti čeka u krilima.

Da li je starenje onda samo statistička neizbežnost - slučaj da uvek postoji nešto što će nas odvesti? Pa, nije. Godine1825. matematičar Benjamin Gomperc objasnio je da postoje dva različita pokretača ljudske smrtnosti. Postoje vanjski događaji, poput povreda ili bolesti. Ali tu je i unutrašnje pogoršanje - ono što je nazvao „semenjem neraspoloženja“.

Ovde je Stileov posao da objasni zašto bismo to „seme“ trebali tretirati kao bolest, a ne kao božanski određenu granicu. Tokom tog objašnjenja Stil nam u stvari daje obilazak čitave ljudske biologije. To je uzbudljivo putovanje, ali nikako ne lepo: priča o senescentnim ćelijama, pogrešno sklopljenim proteinima, unutarćelijskom otpadu i reaktivnim metalima. Čitaoci naprednih godina, pitajući se zašto im koža postaje žuta, ovde će naučiti mnogo više nego što su predvideli.

Krv
foto: Shutterstock

Starenje nije evolucijski korisno; ali zato što dolazi nakon našeg razmnožavanja, evolucija jednostavno nema moć da bilo šta učini povodom toga. Mutacije čiji se negativni efekti javljaju kasno u našem životu akumuliraju se u genskom fondu. Još gore, ako su rano pozitivno uticali na naš život, tada će biti aktivno izabrani za njih. Drugim rečima, starenje je nešto što nasledimo. Sve je to vrlo dobro shvatanje starosti kao bolesti. Ali ako vaša bolest iznosi „šta se dešava sa ljudskim telom kada 525 miliona godina evolucije prestane da deluje“, izazov koji ste si postavili je da izlečite sve što može da pođe po krivu, sa svakim sistemom, odjednom. Ispostavilo se da je starenje samo hiljade i hiljade „pojedinačnih simptoma“, koji stižu odjednom.

Stil veruje da što više znamo o ljudskoj biologiji, veća je verovatnoća da ćemo pronaći sistemske načine za lečenje ovih višestrukih simptoma. Izazov je ogroman, ali napredak je, kako ih Stil opisuje, stvaran i brz. Ako, na primer, možemo nagovoriti senescentne ćelije da umru, onda možemo baciti toksično biohemijsko smeće koje se akumulira i ponovo uživati u svim blagodatima (između ostalog) mlade krvi. Ovo nije samo lepa nada: ispitivanja senolitičara na ljudima započela su 2018. godine.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Yahoo.life)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.