SA OVIM SIMPTOMIMA POČINJE UPALA PLUĆA! Dobro pogledajte koliko su opasni
Pluća, Foto: Profimedia

simptomi upale pluća

SA OVIM SIMPTOMIMA POČINJE UPALA PLUĆA! Dobro pogledajte koliko su opasni

Evo šest glavnih znakova upale pluća koji će vam pomoći da što pre prepoznate bolest i preduzmete mere.

Objavljeno: 15:30h

Ove signale koje vam telo šalje nipošto ne smete da ignorišete. Većina prehlada i respiratornih infekcija prolazi brzo i lako, ali nažalost, ponekad se infekcije gornjih disajnih puteva mogu razviti u upalu pluća. I, što je posebno opasno, u nekim slučajevima nije tako lako odmah prepoznati da se radi o upali pluća.

Evo šest glavnih znakova upale pluća koji će vam pomoći da što pre prepoznate bolest i preduzmete mere.

Ubrzan puls

Prva stvar koja bi trebalo da vas upozori jeste ubrzan rad srca. Izmerite puls i ako je veći od 100 otkucaja u minuti u stanju mirovanja, obratite se lekaru - možda imate upalu pluća.

Bol u grudima

Ako se infekcija proširi na pluća, mogu se razviti bolovi u grudima. Najverovatnije osećate nelagodu, pa čak i bol tokom napada kašlja, ali ako bol ne nestane nakon napada, odmah potražite lekarsku pomoć. Možda se infekcija širi na pluća!

1 / 4 Foto: Profimedia

Produktivni, iscrpljujući kašalj

Produktivni kašalj je prilično dobar, jer pomaže telu da se reši sluzi. Ali ako je kašalj stalno vlažan, ali ne donosi osećaj olakšanja (bar na kratko), morate što pre da posetite lekara - iscrpljujući kašalj može biti simptom upale pluća.

Tragovi krvi

Ako je šlajm koji izađe sa kašljem obojen krvlju ili ima zarđalu nijansu, to je znak da je infekcija ušla u pluća. Hitno potražite doktora - ovo je vrlo ozbiljan znak.

Osećaj hladnoće

Jeza i visoka temperatura su najsigurniji znaci upale pluća. Nemojte to zanemariti - odmah se obratite lekaru.

Otežano disanje

Teškoća ili plitko disanje je još jedan simptom upale pluća koji ne smete ignorisati. Po pravilu se pojavljuje kada se infekcija već proširila prilično duboko u pluća i potrebna je hitna pomoć. U suprotnom, u krv neće dolaziti dovoljno kiseonika i može doći do vrtoglavice, pa čak i gubitka svesti.

Glavni simptomi upale pluća su obično jednaki – poteškoće s disanjem, bol u grudima, kašalj i temperatura. Ali, postoji nekoliko uzročnika ove bolesti.

Upala pluća ili pneumonija je akutna, infektivna upala plućnog parenhima koja zahvata alveolne prostore i intersticijum (prostor između alveola) pluća. "U Hrvatskoj se godišnje registuje oko 50 do 60 hiljada obolelih od pneumonije, a oko 10 hiljada se hospitalizuje. Više od 90% svih smrti od pneumonije odnosi se na stariju populaciju”, potvrđuje dr., spec. pneumoftiziologije Alma Rožman, iz Poliklinike za bolesti disajnih puteva. Najrizičnijim skupinama smatraju se vrlo mala deca s još nepotpuno razvijenim obrambenim sistemom, te uopšteno osobe sa hroničnim bolestima i oštećenjima imuno sistema, dok kod osoba starijih od 65 godina je pneumonija izrazito teška, a često i smrtonosna.

VIRUSI

Puno je virusa koji mogu biti odgovorni za razvoj upale pluća, a tu je Respiratorni sincicijski virus kao najčešći uzročnik bolesti kod dece, ali virus gripa i SARS-CoV-2, virus koji uzrokuje COVID-19, su glavni kada su u pitanju odrasli ljudi.

"Tipični način da se razvije bolest jeste izloženosti kapljicama koje sadrže virus nekoga ko ima infekciju, a rezultat je upala i imunološki odgovor“, dodaje dr. Sala. Lečenje virusne upale pluća obično uključuje antivirusnu tretman ili remdesivir, Dr. Casciari dodaje. Baš kao i kod bakterijske upale pluća, ako se radi o ozbiljnom slučaju, onda osoba može trebati i pomoć pri disanju putem kiseonika. Postoje i neke vakcine koja mogu smanjiti mogućnost zaraze.

GLJIVICE

Gljivična upala pluća je potencijalno opasnost za osobe koje imaju kronične komplikacije ili oslabljen imunološki sistem, dodaje Nicola Hana, pulmolog te dodaje kako ne vidi često ovo stanje kod osoba koje imaju zdrav imunološki sustav. Ali osobe koje imaju dijabetes, AIDS ili rak mogu biti u rizičnoj skupini.

"U većini slučajeva gljivična upala pluća nije opasnost za većinu ljudi“, dodaje dr. Sala. Gljivična infekcija najčešće povezana s upalom pluća uključuje:

Pneumocystis pneumonia (PCP) je posebno opasan oblik upale pluća uzrokovana gljivicama Pneumocystis jiroveci

Groznica doline, uzrokovana gljivicom Coccidioides

Histoplasma, uzrokovana gljivicom Histoplasma

Kriptokokoza, uzrokovana gljivicom Cryptococcus gattii

Ove vrste upale pluća se dogode kada osoba udahne spore gljivica, a najčešće se leče lekovima protiv gljivica.

Ako primjećujete bilo kakve simptome, poput temperature, groznice, kašlja ili boli u plućima, odmah se obratite lekaru.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.