morate znati
DIJABETIČARI ČUVAJTE STOPALA: Ako primetite JEDNO na njima morate se HITNO OBRATITI LEKARU - može biti kobno
Ukoliko imate dijabetes nega i higijena stopala su na vrhu lestvice prioriteta. U ovom slučaju svakodnevno perite, masirajte i mažite stopala, a svaku promenu u ovoj regiji shvatite ozbiljno.
Dijabetes je bolest koja utiče na sposobnost organizma da reguliše nivo šećera u krvi. Utiče tako da organizmu ne dozvoljava da proizvodi dovoljan nivo insulina koji kontroliše nivo šećera.
Nakon izvesnog vremena ova bolest može izazvati stanje koje se zove dijabetička neuropatija, a koje oštećuje nerve, posebno pogađa stopala i noge.
Zbog ovoga je nega stopala za osobe sa dijabetesom, od posebnog značaja. U slučaju ove bolesti bitno je biti oprezan sa povredama, sanirati ih što pre ukoliko se dogode i strogo voditi računa o higijeni i nezi.
Ljudi sa dijabetesom mogu dobiti čireve koji se zovu dijabetički čirevi na stopalu koji mogu prerasti u opasnu infekciju.
Svakodnevno prati i proveravati stopala.
Proverite da li su se pojavile neke promene, crvenilo koje je bolno, pukotine na koži. Svakodnevno detaljno perite stopala, ali ne hladnom ili vrućom vodom, već samo i isključivo mlakom. Kada su stopala čista, dobro ih obrišite i namažite losionom, ali nikako između prstiju jer to može povećati rizik od infekcije.
Nosite odgovarajuću obuću.
Obuća je veoma važna kako biste izbegli povrede. Nikada ne idite bosi, kako se ne biste povredili. Obuća mora biti udobna na svim delovima, prsti nikako da budu sabijeni. Kada obuvate obuću proverite da li ima nekih stranih tela unutra, poput kamenčića koji bi mogli da nanesu povrede.
Vodite računa o noktima.
Redovno secite nokte, ne bi smeli da dodiruju obuću. Secite ih ravno, deo u uglovima nokatne pločice nikada ne secite do kraja, jer se može inficirati.
Podstaknite cirkulaciju.
Lagano masiranje stopala pomaže i nekoliko puta u toku dana odmorite stopala tako što ćete dok ležite, noge podići visoko.
Redovne kontrole.
Sve promene poput kurjeg oka, žuljeva obavezno prijavite lekaru. U ovim slučajevima obavezno posetite lekara:
Imate posekotinu, žuljeve, modricu ili bilo koju promenu koja traje danima.
Bilo koji deo stopala je crven, otečen, boli ili svrbi.
Ukoliko postojeća infekcija ne prestaje sa upotrebom antibiotika i menja boju, postaje crna.
Nokat postaje žut i zadebljao.
Osećate peckanje u stopalima.
Ne osećate pojedine delove stopala na dodir.
Imate grčeve u butinama ili zadnjici.
BONUS VIDEO:
(Espreso / Srbija danas / Prenela I.O.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!