SKAJ
NEMOGUĆA MISIJA ZA HAKERE: Omiljena aplikacija kriminalaca, koristila ju je i ekipa Veljka Belivuka
Ova aplikacija inače je dostupna u 160 država sveta i legalna je
Hapšenje kriminalne grupe Veljka Belivuka zvanog Velja Nevolja, koja je optužena za ubistva, mučenja, otmice i brojna druga krivična dela, pokrenulo je pitanje o načinima komunikacije među članovima ove grupe sa saradnicima i tako u centar zbivanja stavilo aplikaciju "Sky" (Skaj) koja je poslednjih godina omiljena među kriminalcima.
Nakon što su zapadne obaveštajne službe hakovale, do tada primarnu, platformu za zaštićenu komunikaciju "EncroChat", u cilju suzbijanja organizovanog kriminala, primat među balkanskim kriminalcima preuzima "Skaj" zaštićena aplikacija koja garantuje bezbednost i brzu komunikaciju.
Smatra se da je trenutno samo ovaj komunikacioni kanal "nemoguća misija" za hakere. Zato na svom sjatu čelni ljudi "Skaja" čak nude milion dolara onome ko uspe da probije njihov specijalni sistem zaštite. Ova aplikacija inače je dostupna u 160 država sveta i legalna je.
Nije pravljena za komunikaciju kriminalaca
Iako je "Skaj" danas osnovna platforma za razmenu informacija među kriminalcima, slanje snimaka zločina, oružja, droge i dogovore za izvršenje i onih najgorih krivičnih dela, zamisao njenih tvoraca bila je, kako su naveli, zaštita podataka korisnika na internetu gde je inače privatnost gotovo nepostojeća. Kao neke od primera komunikacija koje treba zaštiti i za koje bi bila pogodna kompanija je navela razmenu podataka novinara i njihovih izvora u istraživačkim i potencijalno opasnim projektima, zatim zaštitu skupih istraživanja edukativnih centara i univerziteta od hakera i konkurencije, kao i u pravosudnim sistemima, za advokate i sve koji se bore protiv kriminala, gde bi se omogućilo da sačuvaju i bezbedno prenose poverljive informacije. Međutim, "Skaj" je ipak postao glavni "kanal komunikacije" upravo za one o kojima je preko ove aplikacije trebalo lako da se priča.
Poruke se same brišu i nestaju zauvek
Kompanija "SKY ECC" koristi koncentrične slojeve za bezbednost komuniciranja koji se sastoje od zaštite:
- Uređaja i operativnog sistema
- Veze i komunikacije
- Same aplikacije
Ova aplikacija ne može biti instalirana na bilo kom telefonu već postoji jedan određen broj modela Ajfon, Gugl i Blekberi telefona na kojima je to moguće učiniti. Takođe, "Skaj" se ne može "skinuti" sa regularnih prodavnica aplikacija.
Kompanija ima oficijenu prodavnicu gde se, pored lokalnih distributera, može kupiti licenca na tri meseca, šest meseci ili godinu dana. Pored toga nudi se i mogućnost kupovine ili iznajmljivanja pomenutih uređaja sa instaliranom aplikacijom. U zavisnosti od modela telefona i dužine pretplate variraju i cene korišćenja ove aplikacije, a kreću se u rasponu od 600 do 2.200 evra!
Informacije idu direktno do osobe kojoj su namenjene, a ukoliko ih taj neko ne dobije u roku od 48 sati, napisane reči se zauvek brišu. Pored toga, moguće je i podešavanje brisanja saržaja 30 sekundi nakon otvaranja. Upravo zbog ovakvih stvari "Skaj" je postao omiljen među kriminalcima.
Šifra za pristup
Ono što ih je dodatno privuklo je to što navodno ne postoji server gde se poruke i sačuvani podaci korisnika čuvaju. Server od informacija korisnika poseduje samo njegov nasumični ID koji sadrži 6 karaktera.
Jedino korisnik aplikacije ima pristup svom profilu, kojem pristupa pomoći šifre koju dobija, i može se povezati samo direktno sa ljudima koje odabere, za šta je potrebno da poseduje njegov lični kod. U trenutku kada ne želi više neki kontakt na svojoj listi može ga ukloniti i blokirati.
Zbog bezbednosti, sa istog uređaja se ne smeju koristiti Fejsbuk, Tviter i Instagram.
Popularna kod kriminalaca u Srbiji i Crnog Gori
Za pripadnike kriminalne organizacije Veljka Belivuka potvrđeno je da su komunicirali pomoću ove aplikacije, uz priče, koje je komentarisao i predsednik Aleksandar Vučić, da su preko nje jedni drugima slali snimke i slike svojih monstruoznih dela.
- I nemoj da nam ceo grad priča o tome kako je neko preko "Skaja" slao slike da je nekome odrubio glavu ili kako je neko nekome ne znam šta uradio, a da mi ne znamo da li je to istina ili nije, nego udri čekićem, maljem po glavi bandu mafijašku - rekao je nedavno Vučić.
Nakon brojnih hapšenja pripadnika crnogorskih klanova, saznalo se da preko "Skaja" komuniciraju i pripadnici dva najjača kriminalna klana na Balkanu - kavčani i škaljaraci.
To je potvrđeno nakon hapšenja škaljaraca osumnjičenih da su u januraru ove godine pripremali likvidaciju Belivuka. I kod kojih su pronađeni telefoni sa instaliranom "Skaj" aplikacijom.
Kriptovani telefon sa ovom aplikacijom pronađen je i kod uhapšenog Lazara I, koji je, kako se sumnja, blizak kavčanima i koji je navodno preko nje dobijao instrukcije za ubistvo "škaljarca" Marka Ljubiše Kana.
Bonus video:
(Espreso/Blic.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!