hoće veću zaradu
ZA SRBE JE TEČNO ZLATO, A GODIŠNJE PROIZVEDU NA MILIONE LITARA: Uskoro bi moglo doći do POSKUPLJENJA ovog PIĆA!
U Srbiji danas ima imaju oko 900 registrovanih destilerija
Domaća rakija je autentično piće koje možemo u svetu predstaviti i kao proizvod vrhunskog kvaliteta. Pravi se od voća koje je najskuplja i najzahtevnija sirovina u proizvodnji jakih alkoholnih pića.
Naša rakija šljivovica nalazi se na Uneskovoj listi, a odnedavno imamo i potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini naše zemlje sa Кinom o izvozu rakija na veliko kinesko tržište, gde je rakija potpuno nepoznat proizvod.
U Srbiji se godišnje proizvede 50 miliona litara rakije, za kratko vreme mogli bismo da imamo i 60 miliona litara. Ukoliko u narednim godinama dođe do podizanja zasada voća, može se dostići godišnja proizvodnja od 100 miliona litara rakije.
Ali, paraleno sa povećanjem proizvodnje rakije, moralo bi se raditi na tome da alkoholno piće bude u legalnim tokovima trgovine, jer polovina godišnje proizvodnje rakije potiče iz domaćinstava i uglavnom se nelegalno javno prodaje, bez oznake porekla, zdravstvene kontrole i naplate poreza i akcize.
Prema procenama Saveza proizvođača rakije Srbije, svega trećina rakije je u legalnim tokovima, a dve trećine se proda na sivom tržištu.
― Podaci Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u 2022. godini pokazuju da je proizvedeno voćne rakije 25 miliona litara u registrovanim destilerijama. Pored registrovanih proizvođača (preduzetnika i pravnih lica), veliki je broj individualnih proizvođača – fizičkih lica koji proizvode rakiju za sopstvene potrebe. Procenjuje se da sa količinom rakije za sopstvene potrebe u domaćinstvima ukupna količina proizvedene rakije iznosi oko 50 miliona litara ― kaže sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije Aleksandar Bogunović.
Zakonom o jakim alkoholnim pićima omogućeno je da individualni proizvođači, fizička lica, višak proizvedene rakije prodaju registrovanim destilerijama, a koju će registrovani proizvođači dalje doraditi, preraditi i uz analizu kvaliteta pustiti u promet.
― Za devet meseci 2023. godine izvoz rakije je iznosio 9,7 miliona evra. Izvoz rakije u 2022. godini dostigao je vrednost od 13,4 miliona evra, što je bilo povećanje od 25,3 odsto u odnosu na prethodnu godin u ― ističe Bogunović.
Stotine miliona evra gubi državni budžet zbog neuređenog tržišta rakije.
Naveo je i da se najviše rakije izvozi u Hrvatsku, Crnu Goru, Nemačku, SAD i Bosnu i Hercegovinu.
― Tržišta na kojima je zabeleženo znatnije povećanje izvoza rakija od voća u 2022. godini u odnosu na 2021. su tržište Švajcarske, Bugarske i Francuske, a nova tržišta na kojima je zabeležen izvoz su Azerbejdžan, Litvanija, Letonija... ― navodi Bogunović.
Međutim, to se ne čini i Savez proizvođača Srbije apeluje da se ovakva praksa prekine, da država proizvodnju i promet rakije iz domaćinstava, koja se prodaje na manifestacijama, uvede u legalne zakonske okvire.
― Državni budžet zbog ovakve situacije na tržištu godišnje gubi stotine miliona evra, jer nadležni za sprovođenje Zakona i borbu protiv ilegalne trgovine alkoholom uglavnom ne rade svoj posao, dok pojedini državni organi i institucije čak aktivno podržavaju i promovišu sivo tržište ― saopštio je Savez proizvođača rakije Srbije i naveo da imaju oko 900 članova koji imaju registrovane destilerije, a pre tri godine, kada su osnovani, bilo je svega 200 članova.
Bonus video:
Espreso / Kurir / Prenela: A.S.
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!