letovanje
SRBI OBOŽAVAJU OVE DVE LETNJE DESTINACIJE: Za obe je potrebna VIZA, ali se samo jedna NAPLAĆUJE!
Osnovne razlike između dve poželjene destinacije za letovanje kod turista iz Srbije
Domaće turističke agencije beleže rast interesovanja za Egipat i Tunis. Dve zemlje koje se našim turistima možda čine slične, ipak se drastično razlikuju. Za početak po veličini. Egipat je velika zemlja sa skoro 100 miliona stanovnika, koja prima oko 8,2 miliona turista godišnje, od čega najveći broj odlazi u Kairo i dva najpoznatija grada na moru, Hurgadu i Šarm el Šeik.
Tunis je država koja pripada regiji severne Afrike i izlazi na Sredozemno more. Površina ove najmanje države iz grupacije zemalja severozapadne Afrike iznosi 163.610km2, ali iako mala država Tunis privlači čak sedam miliona posetilaca svake godine.
Razlika u moru
Egipatsko Crveno more je navodno dobilo ime po crvenkastim algama koje posle cvetanja, prilikom odumiranja, na kratko oboje njegovu vodu intenzivnim braonkasto-crvenim pigmentom. Veći deo godine ovo more ima prelepu svetlo plavu boju, ali nije toliko poznato po njoj koliko po neverovatno bogatoj podvodnoj flori i fauni.
S druge strane, tunisko Sredozemno more u mestima na koje naši turisti idu ima uglavnom modro-plavkastu boju i ima veći broj letovališta širom svoje obale.
Za Tunis potrebna viza, ali se ne naplaćuje
Prvo što treba da se zna jeste da je našim građanima potrebna viza, ali se ona ne naplaćuje. Takođe, cene aranžmana u proseku se kreću od 470 evra.
Tunis
Tunis se pokazao kao jedna veoma primamljiva destinacija za letovanje srpskih turista. Ova destinacija ove godine spada u red traženijih, jer je dovoljno egzotična za nas, a kako kažu u našim turističkim agencijama, turisti dobijaju najbolji odnos cene i kvaliteta.
Najpoznatije turističke destinacije su Sus i Hamamet. Sus, gradić sa jednom od najstarijih medina u islamskom svetu, u čijem okruženju se nalaze i popularna letovališta poput Monastira i Port el Kantauija. On je smešten na sredini tunižanskog primorja tako da se iz njega mogu obići i druga primorska mesta poput Hamameta i Jasmin Hamameta, ali i Mahdie, autentičnog ribarskog gradića.
Hamamet je poznat po svojim peščanim plažama, ali je i njegova kulturološka pozadina takođe zanimljiva. Turistima je zanimljiva medina i tvrđava koja datira iz 15. veka. Inače, Hammamet je nekada bio deo Rimskog carstva.
More je čisto, a podvodni svet bogat pa ronioci iz čitavog sveta dolaze ovde. Pored ronjenja, turisti se mogu baviti i drugim vodenim sportovima. Hamamet je takođe poznat po golfu.
Jedan od najblistavijih turističkih bisera Tunisa je, bar prema rečima onih koji su bolje upoznali ovu zemlju, ostrvo Đerba, koje osim prirodnih lepota posetiocima nudi i uvid u bogatu tradiciju jevrejske nacionalne manjine i zbog toga je pod zaštitom UNESCO-a. No, za koje god od ovih mesta da se opredelite krasiće ih značajno bujnija vegetacija nego u Egiptu, počev od palmi, preko trave, do drečavih cvetnih bašti.Hamamet je posebno zanimljiv jer nudi i opcije za aktivniji odmor, ali i za one koji baš žele da se relaksiraju i da budu izolvani od sve vreve.
Južni deo grada je miran i idealan za one koji su željni apsolutne relaksacije i izolovanosti, dok je sever živahan i u znaku gužve i provoda zbog restorana, barova i noćnih klubova. A tu su i mnogobrojni letnji festivali tetra i džeza, a tu je i svakog petka i buvljak.
Na samom jugu grada Hamamet se razvilo novo i luksuzno letovalište Jasmin Hamamet. Hamamet je poznat po jasminu, tako da je njegov najmirisniji deo dobio ime po cvetu.
Kako je mesto počelo da se razvija početkom 90-tih, sve u gradiću je relativno novo – hoteli, vile, restorani, prodavnice, kafići, kazina, ali i medina sa svojim bazarom i luka. Ima i nekoliko noćnih klubova.
Za porodičnu zabavu je zadužen tematski zabavni park u kojem se nalazi i veštačko klizalište. Ukoliko želite da se osetite kao deo Šeherezade i 1001 noći, onda posetite kabare i restoran Sheherazade.
Sredinom meseca jula, koji se smatra vrhuncom sezone, ovde se održava art festival i tom prilikom možete gledati ulični performans arapskih umetnika i slušati poeziju.
Egipat
Jedno od omiljenih destinacija srpskih turista svakako je i Egipat. Osim bogate istorije i brojnih arheoloških nalazišta ova zemlja je poznata i po luksuznim letovalištima. Svakako, naši tursti najčešće biraju Hurgadu, ali poznavaoci kažu da severna obala predstavlja pravi dragulj.
- Cene se kreću za ol inkluziv ponude sa avionskim prevozom od 570 evra. Naši turisti uglavnom sada traže pravi letnji odmor u nekom od rizortova, ne traže obilaske nekih znamenitosti u Egiptu. Krstarenje Nilom ili obilazak piramida se traži u oktobru i novembru kada je i vreme takvo da ne možete samo da sedite na plaži - rekao je za "Blic" Miloš Jovović, direktor turističke agencije "Travelland".
Srbija sa Egiptom ima dogovoren vizni režim
Primarno što treba da znate ukoliko se odlučite za ovu destinaciju jeste svakako da Srbija sa Egiptom ima vizni režim. Vize se plaćaju i mogu se dobiti direktno na aerodromu, ali je nešto povoljnije ako ih uzmete u egipatskoj ambasadi u Beogradu pre samog puta.
Druga stvar koju treba znati da osim najpopularnije Hurgade, koja ima fantastične plaže, postoje i druge destinacije koje možda nude i bolje uslove.
Tu je svakako i popularni Šarm el Šeik. Ovo je grad koji je poznat po kvalitetnim i luksuznim hotelima, a dobro je mesto i za ljubitelje ronjenja. U blizini obale uz korale i bogat podvodni svet nalaze se i potonuli brodovi stari i do 50 godina što deluje veoma atraktivno za ljubitelje ronjenja.
Ključna razlika koja se ističe između Hurgade i Šarm el Šeika jeste to što je plaža u Šarm el Šeiku stenovita, ali je hotelski smeštaj mnogo bolji.
Manje poznato mesto našim turistima jeste Marsa Alam. Ovo je grad koji se nalazi nekih 200 kilometara južno od Hurgade, a poznato je kao mesto gde se skupljaju delfini. Turistima je takođe privlačna i tirkizno plava boja mora i bogat podvodni svet. Ono što je bitno napomenuti jeste da je more u ovom delu veoma plitku pa nije najidealnije za plivanje, već za brčkanje i uživanje u prirodi.
Sve se češće pominje i severna obala ove zemlje. Obala oko Aleksandrije često se naziva još i Maldivima na Mediteranu, ali za sada se naše agencije slabije bave ovim destinacijama, ali u budućnosti se veruje da će biti mnogo popularnije zbog svoje očuvane lepote.
Osim samih letovališta, za turiste su popularni i jednodnevni izleti. Najpopularniji je izlet na Rajsko ostrvo, a tu je i beduinski safari kao i obilazak Luksora ili Kaira, s tim da vodiči preporučuju Luksor. Kažu da je Kairo prevelik, bučan i užurban da bi se sve obišlo u jednom danu, dok Luksor pruža mnogo kompaktniji doživljaj arheoloških znamenitosti.
Bonus video:
(Espreso/ Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!