STOP DISKRIMINACIJI
ZBOG JEDNOG ZAKONA MORALA JE DA REAGUJE POVERENICA: Tiče se porodične penzije, ovo bi mnogima značilo
Inicijativa poverenice dala rezultate
Na inicijativu poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković, Ustavni sud je utvrdio da odredba člana 28. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju koja predviđa da pravo na porodičnu penziju preminulog, koji je u vreme zaključenja braka navršio 65 godina, može naslediti njegov bračni drug pod uslovom da imaju zajedničko dete ili da je brak trajao najmanje dve godine, nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije.
Poverenica je ovu inicijativu podnela nakon nekoliko pritužbi građana i građanki kojima je usled primene ove odredbe bilo onemogućeno da nakon smrti bračnog druga ostvare jedno od ključnih prava na materijalno obezbeđenje i socijalnu sigurnost.
Poverenica Brankica Janković ističe da odluka Ustavnog suda pokazuje da borba za ravnopravnost daje konkretne rezultate i da će značajno uticati da se ispravi nepravda naneta osobama na koje se odnosila neustavna odredba Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Ne sme se dozvoliti da u našem pravnom sistemu postoje odredbe koje predstavljaju sistemsku diskriminaciju građana i građanki po bilo kom osnovu i naš zadatak je da ukažemo na njihovo postojanje, navodi Janković.
U predlogu za ocenu ustavnosti koji je poverenica za zaštitu ravnopravnosti podnela Ustavnom sudu se još navodi da se navedeni diskriminatorni uslov koji predviđa Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju za ostvarivanje porodične penzije ne može pravdati objektivnim razlozima i da se zloupotreba ovog prava može sprečiti nizom drugih pravnih sredstava koje građane i građanke neće stavljati u neravnopravan položaj samo zato što su sklopili brak sa osobom koja je navršila 65 godina života.
Bonus video:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!