zdravlje
"DRASTIČNO KAŽNJAVATI, PRVO LEKARE": Stručnjaci BESNI zbog VELIKOG KAŠLJA, evo KAKO se OBRAČUNAVAJU sa roditeljima
Broj zaraženih od velikog kašlja raste iako minsitarka tvrdi da nema epidemije
Petoro mališana je krajem prošle i početkom ove godine preminulo od velikog kašlja, skoro hiljadu je ljudi zvanično zaraženo, iako je realan broj obolelih mnogo veći, a na sve to su se nadovezala i četiri slučaja malih boginja zbog kojih lekari jasno i glasno poručuju da smo na korak od epidemije!
A ono što je posebno poražavajuće, radi se o bolestima koje su mogle da budu skoro potpuno iskorenjene da je dovoljan broj dece vakcinisan, odnosno da se nisu pojavile sve brojnije i sve glasnije grupe antivaksera među kojima se direktno ili indirektno nalaze i zdravstveni radnici.
Dr Danica Grujičić, ministarka zdravlja, izjavila je juče u Nišu da “Srbija nije na pragu epidemije morbila, ali jeste na pragu epidemije velikog kašlja”.
- Od Nove godine imamo oko 400 novih slučajeva velikog kašlja. To je puno i moja molba svima je da vakcinišu decu po kalendaru koji je zakonski obavezan. Nepotrebno pravimo rizike - rekla je dr Grujičić.
Prema njenim rečima, uskoro će biti održan sastanak republičke Komisije za infektivne bolesti na kome će biti odlučeno da li treba ići na vakcinaciju trudnica od velikog kašlja, kako bi se zaštitila deca do dve godine.
Posebne mere za vrtiće, škole, domove zdravlja
Kada su videli da je vrag odneo šalu, nadležni su odlučili da reaguju pa su propisali mere kako bi se, pre svega, ušlo u trag nevakcinisanoj deci koja bi mogla da predstavljaju rezervoar bolesti i da je šire po svojoj okolini.
Prvo je počelo “češljanje” zdravstvenih kartona i pozivanje roditelja čiji mališani nisu dobili sve zakonom propisane vakcine, zatim su lekari prestali da izdaju dozvole za povratak bolesne dece u obdaništa ukoliko nisu vakcinisani (izuzetak su oni koji iz određenih zdravstvenih razloga nisu mogli da budu cepljeni), kontrola je počela da se sprovodi i po školama, ali će čini se najteža biti borba sa zdravstvenim radnicima koji ne samo da ne propagiraju vakcinaciju, već često savetuju roditelje da izbegavaju cepljenje dece. A za to nikad ne odgovaraju!
Dr Bohucki: Drastično kažnjavati, prvo lekare!
Nebojša Bohucki, epidemiolog, kaže da bi država trebala da kažnjava roditelje koji ne vakcinišu decu prema obaveznom Programu imunizacije. Smatra da se do njihove svesti može doći jedino kaznom.
- Ako je zakonski predviđeno, onda moraju biti drastične kazne i one postoje. Nažalost, nisam čuo da je iko kažnjen, a radi se o desetinama hiljada roditelja. Država neće da se obračuna jer je jako puno njih i to bi bio ozbiljan problem. Još kada je počeo da pada vakcinalni obuhvat ispod 95 odsto, trebalo je tada drastično kažnjavati u skladu sa zakonom. Onda bismo imali mali broj takvih roditelja. Zato je sada kasno za bilo šta. Zakasnili smo! Ali, smatram da samo kazne mogu da opamete antivaksere - kaže za „Blic“ dr Nebojša Bohucki.
Podseća da su nedavno pravljenje brošure o značaju imunizacije i da je to bacanje novca.
- Drastično kažnjavanje, po mom mišljenju, treba početi od mojih kolega, doktora, medicinskih sestara i tehničara koji govore protiv vakcinacije. Treba im oduzeti licence i zabraniti rad. To bi bio prvi korak. Mi smo dobili instrukciju da treba da se radi revizija vakcinalnih kartona, ali to je ništa. To znači da se pozivaju roditelji koji ni po koju cenu neće da dovedu dete da se vakciniše. Njih smo i do sada zvali i zašto bi ih sada doveli?
Lekarska komora Srbije apeluje da se deca vakcinišu, osuđuju istupanja u javnosti kolega koji “mogu da dovedu građane u zabludu”, ali kako prenosi “Danas”, ne žele da objave podatke protiv koliko je lekara pokrenut postupak i da li su i kako kažnjeni, pozivajući se na Pravilnik o poslovnoj tajni LKS. Iz istih razloga u LKS nisu mogli da govore da li su pojedini lekari izgubili licencu za rad zbog širenja antivakcinaških ideja.
Dr Radovanović: Mi smo sada tempirana bomba
Epidemiolog prof. dr Zoran Radovanović kaže da smo zbog slabe vakcinacije “tempirana bomba koja mora da eksplodira kad-tad”. Prema njegovim rečima, godišnje između 7.500 i 15.000 dece ostaje nevakcinisano.
- Desetak hiljada jedne, desetak hiljada naredne godine - nakupi se više desetina hiljada duša osetljivih na zaražavanje. U takvu sredinu je onda jedino potrebno da se unese uzročnik i nastaje požar. Epidemija velikog kašlja je dostigla vrhunac oko 10. decembra, ali epidemijski talas se još uvek rasteže i broj žrtava još može da raste. Dok su male boginje najzaraznija bolest – kaže prof. dr Radovanović.
On smatra da je “greška što javnost nije blagovremeno obaveštena o umiranju od velikog kašlja”.
- Kada dođe do takve situacije, protivnici vakcinacije naglo zaćute, a mnogi roditelji se osveste i zažale što su podlegli neosnovanoj propagandi. Dakle, da su znali šta se dešava, neodlučni roditelji bi, kako to obično biva, požurili sa svojim detetom kod pedijatra. Skrivanje podataka i uskraćivanje informacija uvek se žestoko osvete - poručuje prof. dr Radovanović.
“Epidemija je već trebalo da bude proglašena”
Epidemiolog dr Nebojša Bohucki smatra da je već trebalo da bude proglašena epidemija velikog kašlja.
- Epidemija velikog kašlja je već tu, samo ne znam zašto je ne proglase. Nismo imali ovu bolest, a sada imamo na hiljade slučajeva. Za proglašenje epidemije se nikada ne radi o broju. Ovo je nauka. Imamo javno – zdravstveni problem koji je očigledan i ako je zastupljen distribucijom u svim delovima zemlje, onda je to-to, nije stvar broja. Nekada je vrlo mali broj dovoljan za epidemiju. Ali, kada pogledamo koje su uzrasne kategorije, koliko je teška klinička slika, kakve su prognoze, kakva je geografska distribucija, onda su to faktori koji govore o tome da li treba da bude epidemije ili ne, a ne samo apsolutni broj - objašnjava dr Bohucki.
Dodaje da ako, na primer, u nekom selu postoji ogroman broj obolelih, i svi su izolovani, onda to ništa ne znači, a nekada je i samo 10 slučajeva znak da je epidemiju tu, među nama.
- Morbili su dobar primer za to. Sada imamo male boginje u Beogradu, pojavile su se i u Novom Sadu. Ako se pojavi još u par gradova, uopšte ne mora da bude veliki broj da bi imali epidemiju, a bitno da su svi ti slučajevi nepovezani. To bi išlo u prilog tome da bude proglašena epidemija – kaže dr Bohucki.
On upozorava da deca koja nisu vakcinisana ne bi smela da budu upisana u školu.
- Ali, kod nas se progleda kroz prste. Nije mi jasno kako. Ova priča će još dugo trajati, posebno sa pertusisom, jer i da dostignemo 95 odsto vakcinalni obuhvat, a za to treba jako puno vremena, taj agens je tu.
U Gradskom zavodu za javno zdravlje kažu da je osmogodišnji dečak, inače treći oboleli od malih boginja, od juče hospitalizovan, ali ne zbog komplikacija bolesti, već zbog izolacije i praćenja njegovog stanja.
- Ispituju se vakcinalni statusi osoba koje su bile u kontaktu sa obolelim dečakom, pre svega učenici iz odeljenja koje pohađa ovaj dečak. U pitanju je 29 učenika i za sada imamo podatak da je 25 vakcinisano - rekla je dr Slavica Maris, načelnica jedinice za zarazne bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Kazne za roditelje do 150.000
Kazne za roditelje koji ne žele da vakcinišu dete prema obaveznom Programu imunizacije su od 50.000 do 150.000 dinara, ali nije poznato koliko slučajeva je do sada procesuirano i kako pojedina deca upisuju predškolsko i osnovnu školu sa brojnim „rupama“ u zdravstvenom kartonu.
Šest hiljada zaraženih i 15 umrlih
Epidemiolozi strahuju da će nam se ponoviti situacija iz 2017. i 2018. godine kada je u Srbiji proglašena epidemija malih boginja.
Tada je umrlo 15 osoba i blizu 6.000 je bilo inficiranih. I tada se upiralo prstom u antivaksere, obuhvat vakcinacijom dece protiv tih zaraznih bolesti daleko je bio ispod 95 odsto, odnosno kolektivnog imuniteta, ali niko od onih koji su pozivali ljude da ne vakcinišu decu nisu odgovarali.
Morbili stigli do Novog Sada
Male boginje pojavile su se i u Novom Sadu, i četvrti registrovani slučaj je odrasla osoba vakcinisana jednom dozom, dok su prethodni pacijenti iz Beograda.
- Pošto roditelji vole da se druže sa guglom i da guglaju razne informacije i dezinformacije dobijaju, uvek im kažem pogledajte za koje bolesti se daju te vakcine izguglajte dobro vidite šta one donose pa onda stavite na tas koliki je rizik da vašem detetu ne date tu vakcinu - kaže za “Blic” TV dr Olivera Todorović, načelnica pedijatrije DZ “Palilula”.
Bonus video:
(Espreso/ Blic/ B.V/ Prenela V.A)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!