SVE ŠTO TREBA DA ZNATE AKO PUTUJETE U GRČKU! Ovo su NAJVAŽNIJI saveti na jednom mestu da BUKVALNO UŽIVATE na moru
Putovanje u Grčku, Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

obratite pažnju!

SVE ŠTO TREBA DA ZNATE AKO PUTUJETE U GRČKU! Ovo su NAJVAŽNIJI saveti na jednom mestu da BUKVALNO UŽIVATE na moru

Veće gužve na granici očekuje se uvek 1. i 15. u mesecu

Objavljeno:

Sezona letovanja i godišnjih odmora se zahuktava, a Grčka je tradicionalno najatraktivnija i najtraženija destinacija za naše turiste. Hiljade i hiljade srpskih građana je još od maja krenulo put omiljenih letovališta na Halkidikiju, Tasosu, Lefkadi, Olimpijskoj regiji, Krfu..., a prava invazija se tek očekuje narednih nedelja. Kako biste se što bolje pripremili za put, bilo da idete u sopstvenoj režiji privatnim automobilom, autobusom preko agencije, ili čak i avionom, pripremili smo vam 20 najvažnijih saveta za boravak ovog leta u Grčkoj. I sve što biste tamo mogli da očekujete.

1. Dva puta

Ukoliko planirate da idete kolima u Grčku postoje dve glavne opcije: preko Severne Makedonije ili preko Bugarske. Prva varijanta od Beograda do, na primer Haniotija, duga je 734 kilometra (preko S. Makedonije), a druga (preko Bugarske) nešto više - 775 kilometara. Uz utisak da je put preko Severne Makedonije nešto bolji i brži. Prema proceni poznatog sajta Viamichelin, za put preko Severne Makedonije biće vam potrebno 7 sati i 21 minut, a preko Bugarske 8 sati i 14 minuta. Dakle, skoro jedan sat razlike. Razlika je što preko Bugarske i dalje postoji deonica bez auto-puta.

2. Granice

Najveće gužve na granicama, kako srpsko-makedonskoj i/ili srpsko-bugarskoj i makedonsko-grčkoj ili bugarsko-grčkoj su tradicionalno na početku ili na sredini meseca kada agencije smenjuju turiste.

Dakle, veće gužve na granici očekuje se uvek 1. i 15. u mesecu. Takođe, najveće gužve, kako na ulasku, tako i na izlasku, formiraju se petkom i subotom, odnosno nedeljom i ponedeljkom, kada se veliki broj Makedonaca spušta do mora.

Evzoni
Evzonifoto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Kritični su i praznici - Kurban-bajram, 2. avgust Ilinden, 28. avgust Uspenje Presvete Bogorodice... U slučaju velike gužve na Evzoniju alternativa vam je Dojran (isključenje kod Demir Kapije, kod Smokvice ili kod Đevđelije).

Kada su naše granice u pitanju, na sajtu AMSS možete uvek da vidite uživo stanje na kamerama, a za ostale najbolje je koristiti Gugl mape ili razne aplikacije koje donose podatke o gužvama.

3. Gorivo

Na putu do Grčke, ako idete kolima, vozićete se kroz tri zemlje, bilo da odaberete rutu preko Severne Makedonije ili preko Bugarske. S obzirom na to da ćete morati da punite rezervoar i negde u putu, nije naodmet znati kolike su cene goriva u svim zemljama, jer možete da uštedite lepu paricu.

Cena litra benzina u Srbiji trenutno je 178 dinara ili 1,51 evro. Nešto jeftinije možete da prođete u Bugarskoj, gde košta 1,29 evra po litru, odnosno u Severnoj Makedoniji, gde je cena 1,32 evra. Najskuplje gorivo je u samoj Grčkoj gde trenutno za litar benzina morate da izdvojite prosečno 1,88 evra, mada cena može da bude i viša, posebno na ostrvima.

Dakle, ako imate rezervoar od nekih 50 litara, da ga napunite do vrha u Bugarskoj koštaće vas 64,5 evra, a u Grčkoj čak 94 evra. Na taj način imate mogućnost da uštedite skoro 30 evra. Malo li je...

Gorivo
Gorivofoto: Zorana Jevtić

4. Putarine

Putarina zavisi od mesta u Grčkoj koje ste odabrali, ali i od toga da li ćete da putujete preko Severne Makedonije ili Bugarske.

Kada je putarina u Srbiji u pitanju, ako idete iz Beograda preko Severne Makedonije, moraćete do Preševa da izdvojite 1.690 dinara ili 3.380 u oba pravca, nešto manji ceh vam je ako idete iz prestonice preko Bugarske jer je putarina do Dimitrovgrada 1.490 dinara, odnosno 2.980 dinara tamo i nazad.

E sad, u Severnoj Makedoniji vas čeka pet naplatnih rampi na kojima u jednom pravcu morate da izdvojite 8,5 evra, odnosno 17 u odlasku i povratku. Na drugoj strani, u Bugarskoj nema rampi već se kupuje vinjeta, a ona za 30 dana košta 16 evra (ako ostajete samo sedam možete da prođete sa osam evra).

Putarina kroz Grčku do Halkidikija je tek par evra, do Paralije četiri evra... Međutim, za put do Lefkade moraćete da platite 14,65 evra, do Tasosa 7,40 evra (bez trajekta), a do Parge 10,60 evra. U jednom pravcu.

Detaljne cene putarina za Grčku, ali i za Crnu Goru i Hrvatsku, pogledajte na ovom linku.

5. Trajekt

Početkom 2023. povećane su cene trajekta za Tasos, a naši turisti imaju dve varijante: iz Keramotija za Limenas ili iz Kavale za Skalu Prinos.

Plovidba do Limenasa traje oko 40 minuta, a u sezoni trajekt saobraća na svakih 30-60 minuta. Cena za odrasle je pet evra u jednom smeru, karta za decu od pet do 10 godina je tri evra (mlađi ne plaćaju), a za automobil dužine do 4,25 metara - 20 evra (za veće 25 evra).

Trajekt iz Kavale saobraća svakog dana (i nedeljom) do mesta Skala Prinos. Vožnja traje oko sat i 15 minuta, ima više polazaka dnevno, a cene karte je 6,5 evra za odrasle, četiri evra za decu od pet do 10 godina (za mlađe besplatno), a za klasične automobile do 20 evra (za veće 25 evra).

6. Osiguranje

Grčka nije na listi od 20 zemalja sa kojima Srbija ima potpisan ugovor o zdravstvenoj zaštiti, tako da se preporučuje, mada nije obavezno, uplaćivanje putno-zdravstvenog osiguranja. Posebno ako idete sa decom.

Polisa osiguranja vam garantuje manje briga ukoliko dođe do nepredvidivih zdravstvenih problema, i to za relativno mali iznos - oko 4.000 dinara za celu porodicu.

Cene se ne razlikuju mnogo po osiguravajućim kućama, zavise od destinacije, broja osoba, broja dana. Ova polisa pokriva više troškova: nabavka lekova, ambulantno lečenje, stomatološke usluge zbog iznenadno nastalog bola, hitan prevoz do najbliže bolnice, bolničko lečenje, neophodne dijagnostike...

Dakle, polisa putno-zdravstvenog osiguranja pokriva i slučajeve kada vam se dete razboli na moru, dobije upalu uva ili kašalj i temperaturu. U tom slučaju pregled kod lekara će biti besplatan, ali i lekovi po receptu.

Dokument
Dokumentfoto: Profimedia

7. Voda

Kako su javili reporteri “Blica” sa lica mesta, temperatura mora je trenutno na uobičajenom nivou za ovo doba godine. Kako mnogi ističu - bolje je što nije kao bara.

Prema dostupnim podacima, trenutno je najtoplije more na Krfu - 26 stepeni, stepen hladnije je na Tasosu, Halkidikiju, Lefkadi, Atini i Solunu, oko 24 stepena je na Rodosu, Kritu i Zakintosu, dok je nahladnije na Mikonosu, samo 22 stepena.

8. Vreme

Poslednje prognoze grčkih meteorologa su obećavajuće. Naime, u narednom periodu očekuje se dosta sunca, suvo vreme i sa temperaturom u porastu. Ujutru oko 20-22, a u najtoplijem delu dana 29-31 stepen.

Rekli bismo idealnih. Dovoljno toplo za sunčanje i kupanje, a opet nećete pregoreti kao što je slučaj sa mnogima koji krenu da se “čvare” odmah po dolasku.

I ono što je takođe važno, neće biti padavina, a vetar će biti blag do umeren, tek da vas povremeno malo rashladi.

9. Paža

Iako je bilo reči o poskupljenjima, kao i da na plažama više nema ležaljki koje se uzimaju po ceni konzumacije, situacija na terenu je prilično drugačija. Po ceni jedne kafe, piva ili soka na mnogim destinacijama moguće je dobiti i ležaljke. U zavisnosti od objekta, cene idu od četiri-pet evra kada se radi o velikom točenom pivu ili frapeu. Uz jedno piće dobijate plažni set koji se sastoji od dve ležaljke i jednog suncobrana.

Na drugim mestima plažni setovi takođe idu uz konzumaciju, ali uz doplatu od 10 evra, dok je bez iste, cena dve ležaljke i suncobrana oko 20 evra. Naravno, prvi red je nešto skuplji, te će uživanje do mora vaš novčanik olakšati dodatno nekih pedesetak evra.

10. Hrana

Užina na plaži varira u zavisnosti od hrane koju poručite. Primera radi, kroasan, pita ili bilo šta od pekarskih proizvoda u kombinaciji sa kafom koštaće vas oko pet evra. Cene peciva variraju od oko dva evra pa sve do četiri, koliko je potrebno izdvojiti za neku od pekarskih poslastica.

Što se tiče brze hrane, najpovoljniji je i ove godine hot-dog za koji je potrebno da izdvojite tri evra. Toliko košta i tost sendvič, dok je za burger potrebno izdvojiti u proseku oko 3,5 evra. Kada se radi o ceni girosa na Halkidikiju je uglavnom potrebno izdvojiti četiri evra za giros pitu, odnosno devet za porciju. Cena kafe je evro i po, pola litra piva je 3,5 evra, dok je za sokove potrebno izdvojiti od 1,5 evra.

11. Kartica ili keš

Iako je „keš kralj“ i predstavlja najjednostavniju opciju za plaćanje u inostranstvu, mnogi zbog komfora biraju da nose isključivo karticu, a to ume i dodatno da košta. Marko Dragić, iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), naglašava da je preporuka otvoriti devizni račun kako bi se izbegli troškovi konvertovanja naše valute tj. dinara u neku stranu valutu.

- Svakako da je bolja devizna kartica i da su na njoj sredstva u valuti zemlje u koju se ide - kaže Dragić.

Kako piše na sajtu NBS, ukoliko ste se odlučili na plaćanje karticom, potrebno je da s bankom koja vam je izdala platnu karticu proverite da li ona može da se koristi u inostranstvu, kao i koji su osnovni troškovi i naknade korišćenja van Srbije.

- Visina provizije za korišćenje bankomata u inostranstvu razlikuje se zavisno od vrste kartice, iznosa koji se podiže i same banke. Ukoliko nemate mogućnost da na prodajnom mestu izvršite direktno plaćanje karticom i primorani ste da podignete novac s bankomata, u tu svrhu koristite debitnu karticu, jer su provizije najčešće niže.

12. Kazne

Veliki broj turista put Grčke ide kolima. A kada su saobraćajni propisi u pitanju ove godine postoji i jedna novina koja se odnosi na pojedine prekršaje. Za njih je, naime, ukinuta novčana kazna, već će umesto nje doći do skidanja tablica i oduzimanja vozačke dozvole na čak 60 dana.

Ova mera odnosi se na korišćenje mobilnog telefona u toku vožnje, nevezivanje sigurnosnog pojasa, ako nemate kacigu prilikom vožnje motocikla, prevoz deteta u automobilu bez dečijeg sedišta.

Dakle, za ove prekršaje u Grčkoj ove godine nećete platiti nikakvu kaznu, međutim ako vas tamošnja policija uhvati, oduzeće vam vozačku dozvolu i registarske tablice na 60 dana.

Grčki policajac
Grčki policajacfoto: Profimedia

13. Dokumenta

Za ulazak u Grčku pre svega vam je potreban pasoš i to sa rokom važenja od barem tri meseca od planiranog dana povratka u Srbiju. Polisa putnog zdravstvenog osiguranja se preporučuje, baš kao i međunarodna vozačka dozvola, ali nisu obavezne. Za vozače je obavezna saobraćajna dozvola, baš kao i ovlašćenje za upravljanje tuđim vozilom u inostranstvu u slučaju da ne putujete sopstvenim, dok Grci ne gledaju da li imate zelenu kartu osiguranja ili ne.

Od važnih telefona zapamtite: policija 100, Hitna pomoć 166, Pomoć na putu +30 21 0606 8808.

U Grčkoj nije potrebno posedovati zeleni karton, ali je u Severnoj Makedoniji on neophodan.

14. Boravišna taksa

Od 1. januara 2018. Grčka je uvela boravišnu taksu na smeštaj. Ona se u većini hotela i smeštajnih kompleksa naplaćuje odvojeno i ne ulazi u cenu letovanja, dok su u nekim smeštajima vlasnici novi trošak preuzeli na sebe.

Boravišna taksa se računa kao fiksni iznos po danu i po sobi, u zavisnosti od vrste smeštaja i iznosi:

* 4 evra po sobi dnevno za hotele sa 5 zvezdica

* 3 evra po sobi dnevno za hotele sa 4 zvezdica

* 1,5 evro po sobi dnevno za hotele sa 3 zvezdice

* 0,5 evra po sobi dnevno za hotele sa 1-2 zvezdice

* 0,5 evra dnevno za privatne sobe, studija i apartmane

15. Parking

Jedan od većih problema s kojima se srpski turisti sreću na omiljenim letnjim destinacijama u Grčkoj svakako je parkiranje. S jedne strane nalaženje slobodnih parking mesta u nekim od letovališta je prava umetnost, pa se neretko dešava da se naši građani kockaju ostavljajući automobile na mestima koja za to nisu direktno predviđena.

Grčka
Grčkafoto: Facebook/Grčka info

Ukoliko se nalazite u letovalištu u kojem postoji manjak slobodnih parking mesta, zamolite domaćine u smeštaju da vas upute gde možete sigurno i slobodno da parkirate automobil. U suprotnom možete doći u situaciju da platite paprene kazne, a još nije potpuno jasno da li su Grci odustali od jednog od svojih “specijaliteta” i skidanja tablica sa automobila koji su nepropisno parkirani, sve do plaćanje kazne.

Takođe, dokumenta, novac i kreditne kartice, kao i dragocenosti, nikada ne ostavljajte u kolima.

16. Sat razlike

Nije naodmet podsetiti, posebno one koji planiraju da idu sopstvenim prevozom, da je Grčka sat ispred Srbije. Dakle, kada je kod nas podne, u Grčkoj je 13 časova. Kada je kod nas 20, kod njih je 21 sat.

U istoj vremenskoj zoni sa Grcima je i Bugarska. Ukoliko planirate da putujete preko ove zemlje, odmah posle Dimitrovgrada ćete morati da pomerite kazaljke jedan sat unapred. Na drugoj strani, u Severnoj Makedoniji je isto vreme kao kod nas, te se kazaljke pomeraju tek kada prođete granični prelaz Evzoni ili alternativni na Dojranu. U prevodu, u odlasku imate jedan sat manje, a u povratku iz Grčke jedan sat više.

17. Putevi

Jedan veoma interesantan podatak otkrili su reporteri revije SAT plus. Oni su, naime, u svojoj tradicionalnoj patroli do Grčke utvrdili da je od svih puteva koji vode ka Grčkoj ubedljivo najkvalitetniji onaj kroz Srbiju!

Prema njihovom svedočenju, u najgorem stanju se nalaze pojedine deonice kroz Severnu Makedoniju, gde je auto-put poprilično propao te je veoma problematično voziti i 90 kilometara na sat, a kamoli više. I druga stvar na koju su posebno skrenuli pažnju, na putu do Grčke ima dosta radova, kako po našoj zemlji gde se obnavlja kolovoz, tako i u Bugarskoj, gde je još u izgradnji deonica auto-puta ka Sofiji.

18. Roming

Posle nekoliko dana provedenih na moru, mnogi se neprijatno iznenade kada im na naplatu stignu visoki računi za telefon, i to zbog nekontrolisanog korišćenja usluga u romingu. Da biste predupredili takav scenario, važno je da se srpski turisti dobro informišu o cenama poruka, poziva i interneta u romingu.

Cene minuta, poruka i internet saobraćaja, zahvaljujući dogovoru sa Grčkom, znatno su niže u odnosu na ostale države. Tako se cene za minut dolaznog poziva, zavisno od operatera, kreću od četiri do 50 dinara, odlaznog od 19 do 50, poruka od četiri do 20, dok je cena jednog megabajta interneta oko dinar.

Pre polaska na put proverite tarife kod vašeg operatera, a uvek imate i mogućnost da u Grčkoj kupite sim kartice isključivo za internet i koje koštaju od 5 do 50 evra, u zavisnosti od operatera kao i u zavisnosti od količine interneta koja vam je potrebna. Za pet evra možete dobiti gigabajt interneta, a za 50 evra čak 20.

19. Šta sme da se unese u Grčku

U Grčku je zabranjen unos mesa, mleka i mlečnih proizvoda. To znači da na more u Grčku ne možete nositi viršle, šnicle, šunku, sir, mleko, jogurt, pavlaku, kuvana i pržena jela i kvarljive namirnice.

Možete poneti do pet kilograma svežeg voća i povrća, osim krompira, do dva kilograma mleka u prahu za bebe ili hrane za bebe. Takođe možete poneti pirinač, kečap, gotova jela, keks, čokoladu, vodu, sokove, sve dok vrednost ovih namirnica ne prelazi 300 evra po putniku.

Turisti mogu da unesu dve paklice cigareta, litar žestokog pića, kao i do 10.000 evra u gotovini, a sve veće sume morate da prijavite. Naravno ovo je sve samo teorija, a retki su oni koji su stvarno bili podvrgnuti proveri.

20. Šoping

Nije mali broj srpskih turista koji uz brčkanje u moru vole da šopinguju, pre svega po Solunu. Postoje četiri velike rasprodaje godišnje, a jedna je upravo tokom leta. Sniženja obično počinju drugog ponedeljka u julu i traju sve do kraja avgusta.

Posetioci koji nisu iz zemalja EU mogu da dobiju povraćaj novca grčkog VAT-a (dodatak porezu na promet), koji iznosi 24 odsto za kupovine vrednije od 50 evra.

Povraćaj poreza se prethodnih godina mogao dobiti na većim graničnim prelazima, na izlazu iz Grčke, ali i u nekim našim bankama po povratku sa puta, uz obaveznu proviziju.

Bonus video:

04:37

ZBOG 30 EVRA MANJE ZA LETOVANJE U GRČKOJ POSTAJU ŽRTVE PREVARANATA! Vlasnik agencije: Ovako ćete prepoznati da NEŠTO NIJE U REDU

(Espreso / Blic)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.