simptomi šarlaha kod dece
U VRTIĆIMA SE POJAVIO ŠARLAH: Evo kako se prenosi OVA INFEKCIJA i koji su SIMPTOMI!
Prvi simptomi su slični simptomima gripa, pa možete očekivati povišenu temperaturu, bolno grlo i otečene limfne žlezde na vratu
U dve beogradska vrtića proglašene su epidemije, saznaje portal Telegraf.rs, i to u jednom je epidemija šarlaha i streptokoke, a u drugom samo streptokoka. Obolela deca izolovana su iz vrtićkih grupa.
Iako pri pomenu šarlaha svi prvo pomisle na uznemirujući izgled osipa po koži, istina je da se ova karakteristika ispoljava u kombinaciji sa drugim simptomima bolesti.
Prvi simptomi su slični simptomima gripa, pa možete očekivati povišenu temperaturu, bolno grlo i otečene limfne žlezde na vratu.
Kako izgleda osip od šarlaha
Šarlah (lat. Scarlatina) je infekcija izazvana streptokokama A grupe (beta hemolitički streptokok), a osip nastaje od supstance egzotoksin, koju ove bakterije proizvode.
Karakteristični svetlocrveni osip se prvo javlja po vratu, ispod pazuha i na preponama deteta. Najčešće se javlja u prvim danima trajanja bolesti, do 48 sati od početka. Može potrajati oko 7 dana, kada koža počne da se peruta.
Osip je svetlocrvene boje i ima male kvržice po površini kože, pa mnogi roditelji kažu da liči na jagodu. Po izgledu liči i na papir za šmirglanje, ali i na opekotine od sunca.
Iako su obrazi deteta tokom infekcije zažareni, osip se ne javlja na licu. Oko usta deteta možete primetiti bledilo kože. Jezik je crven i natečen, obložen belom skramom.
Šarlah - simptomi
Osim osipa po koži možete očekivati i sledeće simptome:
- crvene linije na mestima pregiba kože - na vratu, kolenima, laktovima
- zažareni obrazi
- jagodičast izgled jezika
- crveno upaljeno grlo obloženo belim ili žućkastim pečatima
- povišena telesna temperatura (iznad 38.5°C)
- groznica
- glavobolja
- mučnina i povraćanje
- abdominalni bolovi
- natečene žlezde na vratu
- bleda koža oko usana
Šarlah kod beba
Šarlah se kod dece javlja najčešće u uzrastu između druge i desete godine života. Bebe su manje sklone infekciji zahvaljujući antitelima koja su dobile od svoje majke.
Ipak, važno je da znate da nisu potpuno zaštićene i da, iako ređe od dece, i bebe mogu oboleti od šarlaha.
Šarlah lečenje
Posle pregleda deteta vaš pedijatar će vas najverovatnije uputiti da uradite mikrobiološku analizu brisa grla. Na taj način će postaviti dijagnozu.
Šarlah se efikasno leči antibioticima. Antibiotici uništavaju bakterije i pomažu detetovom imunom sistemu da se bori protiv njih. Pobrinite se da dete uzme propisanu terapiju u celosti. Samo na taj način lečenje može biti potpuno uspešno.
Vaš pedijatar vam može preporučiti i medikamente koji će umanjiti bol u grlu.
Važno je da dete unosi dovoljno tečnosti kako ne bi došlo do dehidracije. Preporučuju se hladni napici, kako se upaljeno grlo ne bi dodatno iritiralo. Preporučuju se rashlađeni čajevi, voćni sokovi i voda.
Nekada je šarlah bio ozbiljna bolest pri kojoj je često dolazilo do komplikacija - upale pluća, reumatske groznice, meningitisa, upale bubrega, infekcija uha. Zahvaljujući pravovremenoj dijagnostici i lečenju, danas su komplikacije retke.
Šarlah - prenošenje i period inkubacije
Kao i sve druge streptokokne infekcije šarlah se prenosi kontaktom sa inficiranom osobom. Prenosi se kapljičnim putem, odnosno kašljanjem, kijanjem, dolaženjem u kontaktu sa sadržajem iz nosa ili grla obolelog. Bakterije mogu neko vreme da prežive i na glatkom nameštaju, bravama, priboru za jelo, slavinama, igračkama. Zato su bitne mere održavanja higijene, naročito u dečijim kolektivima.
Period inkubacije je relativno kratak - uglavnom od jednog do tri dana.
(Espreso / Bebo.club)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!