Dr Plavšić za Espreso rešila SVE NEDOUMICE o VAKCINI protiv GRIPA! Zna se i kad stiže!
Foto: Privatna arhiva

SVE O VAKCINI PROTIV SEZONSKOG GRIPA

Dr Plavšić za Espreso rešila SVE NEDOUMICE o VAKCINI protiv GRIPA! Zna se i kad stiže!

Specijalista za plućne bolesti doktorica Slavica Plavšić za Espreso je rešila sve nedoumice o vakcini protiv sezonskog gripa

Objavljeno:

Krajem septembra Republički fond za zdravstveno osiguranje saopštio je da je u Srbiju stiglo 373.360 doza četvorovalente vakcine protiv gripa.

Kako kaže specijalista za plućne bolesti doktorica Slavica Plavšić za Espreso, distribucija te vakcine počinje ove nedelje i očekuje se da će je početkom oktobra biti u svim zavodima za javno zdravlje a zatim i u domovima zdravlja i u ambulantama.

- Republički fond za zdravstveno osiguranje( RFZO) je izdao saopštenje da je u Srbiju stiglo oko 400 000 doza vakcina protiv sezonskog gripa. I to 373.360 doza četvorovalente vakcine protiv gripa proizvodjača „Sanofi Paster“ kao i 22.640 trovalentnih doza vakcine Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“. Sezonske vakcine protiv gripa se mogu naručiti i kupiti i u bolje snabdevenim apotekama, navodi doktorica i dodaje da su programom obavezne imunizacije definisane kategorije koje mogu da dobiju ovu vakcinu o trošku države.

- U tu grupu spadaju : trudnice, stariji od 65 godina, deca starija od šest meseci ukoliko imaju teška hronična oboljenja, članovi porodice osoba koje zbog svoje bolesti ne smeju da dobiju vakcinu, a jako su ugroženi ukoliko se razbole, zdravstveni radnici, i svi smešteni i zaposleni u gerontološkim centrima i ustanovama socijalno-zdravstvene zaštite.

dr Plavšić
dr Plavšićfoto: Privatna arhiva

Doktorica je rešila i nedoumicu koja se odnosi na to da li se vakcina protiv gripa može dati istovremeno sa vakcinom protiv korona virusa.

- Vakcina protiv gripa se može dati istovremeno sa vakcinom protiv COVID-19 ili sa vakcinom protiv oboljenja izazvanih Streptokokusom pneumonije za lica u posebnom riziku, pri čemu se vakcine daju u dve različite ruke, kaže doktorica i napominje da Institut za javno zdravlje Batut upozorava da bi ove godine grip mogao biti masovniji i mnogo jače izražen u odnosu na prethodne dve godine kada ga gotovo nije ni bilo, što se objašnjava pojačanom prevencijom i nošenjem maski.

- Broj zaraženih sezonskim gripom je drastično opao širom sveta tokom prošle dve sezone. Do znatnog smanjenja broja obolelih i preminulih tokom predhodne dve godine najverovatnije su dovele preventivne mere za suzbijanje korona virusa koje podrazumevaju pojačanu higijenu, dezinfekciju, nošenje zaštitnih maski, fizičku distancu i ograničenje kretanja, navodi sagovornica.

TorVaxFlu
TorVaxFlufoto: Privatna arhiva

Da li je vakcina protiv gripa bezbedna?

Doktorica Plavšić ističe da se vakcina protiv gripa daje decenijama i da Svetska zdravstvena organizacija ima više od stotinu laboratorija koje stalno prate viruse koji cirkulišu.

- Vakcina protiv gripa je po tipu inaktivisana vakcina, daje se decenijama i veoma je bezbedna. Postoji veliki broj različitih virusa gripa i oni mutiraju i menjaju se vrlo često. Zato je veoma važno znati koji su virusi dominantni u kojoj sezoni da bi se upotrebio upravo antigen tog virusa za modifikovanje vakcine. SZO ima 136 laboratorija širom sveta koje stalno prate viruse koji cirkulišu i vakcina protiv gripa se modifikuje dva puta godišnje. Do sada se u Srbiji primala najčešće francuska, Pasterova vakcina – Vaxigrip i holandska vakcina – Influvac – koju proizvodi farmaceutska kompanija Abbott. Obe ove vakcine su četvorovalentne, što znači da sadrže po dva antigena A i B sezonskog virusa. U svetu se koriste vakcine četvorostuke zaštite koje već nekoliko godina značajno podižu otpornost na virus sezonskog gripa. Vakcine su veoma efikasne i bezbedne. U Srbiji se od oktobra 2020 godine kao sezonska vakcina protiv gripa primenjuje vakcina TorVaxFlu, čiji je distributer Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak Vakcina TorVaxFlu je trovalentna i sadrži dva antigena virusa A i jedan antigen virusa B i preporučena je osobama od 18 do 65 godina, navodi naša sagovornica.

Holandska vakcina
Holandska vakcinafoto: Privatna arhiva

Šta je sezonski grip i koji su njegovi simptomi?

Grip ili influenca je teško virusno oboljenje organa za disanje koje se pojavljuje sezonski a prenosi se kapljičnim putem.

- Ovu bolest izaziva virus gripa i od trenutka infekcije do pojave simptoma može proći od jednog do tri dana. Osobina virusa gripa je da se stalno po malo menja, a ostavlja imunitet ostavlja samo na tu vrstu virusa koji je bio izazvač bolesti. Simptomi gripa su: bol u grlu, zapušen nos, suvi kašalj ili promuklost i uglavnom se ispoljavaju posle jednog ili dva dana. Zatim umor, glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, malaksalost, mučnina, pospanost, dezorijentisanost i gubitak apetita. Oboleli mogu imati povišenu temperaturu i do 40 stepeni, posebno u prva tri dana od zaražavanja, a uobičajeno je da temperatura ostane povišena četiri do šest dana, ističe doktorica Plavšić za Espreso.

Naša sagovornica ističe i da usled gripa mogu nastati i komplikacije od kojih je upala pluća najčešća, ali grip može dovesti i do srčane slabosti, aritmije i neuroloških tegoba. Do smrtnog ishoda može doći usled zahvaćenosti infekcijom celih pluća, ali su takvi slučajevi retki.

Grip
foto: Profimedia

"Dve epidemije se međusobno ne trpe"

- Vakcina protiv sezonskog gripa je značajna sama po sebi, a još je značajnija sada u toku epidemije zbog očekivanog preklapanje sa korona virusom. Dve epidemije se međusobno ne trpe, one pomeraju jedna drugu i malo je verovatno da će se neko u vreme epidemije korona virusom istovremeno zaraziti i jednim i drugim virusom i da će istovremeno bolovati od obe ove infekcije, mada to nije isključeno. Reč je o istovremenoj zarazi korona virusom i sezonskim gripom, što se retko dešava. To je u virusologiji poznato kao interferencija virusa, gde jedan potiskuje drugi. Prošle godine su u Srbiji sporadično registrovani takvi slučajevi , a bolest koja se tom prilikom javlja nazvana je -flurona. Naziv je nastao kombinacijom reči korona i reči flu, što na engleskom jeziku znači grip (flu), kaže doktorica Plavšić i pojašnjava da slučajevi flurone u Srbiji nisu imali tešku kliničku sliku.

Doktorica Plavšić napominje i da se prisustvo virusa korone dokazuje se testiranjem , a virus gripa potvrđuje virusološkim analizama.

- Mnogo je češća situacija da jedna virusna infekcija otvori put drugoj tako što oslabi imunitet organizma, pa se tako češće nego inače kod osobe koja je imala grip posle izvesnog vremena može javiti i korona. Simptomi obe bolesti su veoma slični , a sigurna razlika se postavlja jedino testiranjem. Pored kovid 19 i gripa postoje još i mnoge druge sezonske virusne infekcije praćenje sličnim simptomima koje su ovih dana izuzetno prisutne, naročito u dečjem uzrastu. Ali, koja god infekcija da se pojavi a koja je praćena povišenom temperaturom, pacijent mora najpre da prođe kroz kovid ambulantu, tj. da se testira da bi se najpre isključio COVID 19, navodi specijalista za plućne bolesti doktorica Slavica Plavšić.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.