ČUVANJE TRADICIJE
ŠTALE SU IM PUNE KRAVA, ZA ALEKSIĆE NEMA ZIME: Aleksa (11) pomaže BARABAR! (FOTO)
Već četiri godine, zahvaljujući svom izboru prilikom kupovine traktora, Milan Aleksić na vreme stigne da obradi više od 50 hektara zemlje
Srpski poljoprivrednici na vreme su shvatili da nedostatak radne snage moraju nadomestiti, a to se danas rešava savremenom mehanizacijom i opremom koja im ubrzava i olakšava poljoprivrednu proizvodnju. Aleksići iz Mrčajevaca obrađuju više od 50 hektara zemlje i ističu da proftabilnost u ovoj grani poljoprivrede nije izostala, zahvljujući poslovima koji se uz pomoć novog traktora odrađuju na vreme.
"Sada je trenutna situacija 55 dinara po litru mleka, plus državna premija, prilično je dobar dohodak jer stočne hrane imamo dovoljno, kaže za RINU Milan Aleksić iz Mrčajevaca.
Ni tov junadi Aleksićima nije nepoznanica, u ovoj grani stočarstva su od 1980 godine, a danas iz njihovih staja se godišnje izbaci 50 muških grla.
"Treba uložiti oko tri hiljade kilograma hrane po teletu, tovna junad ostavljamo i uvek dokupimo, hranimo 14 meseci i jedini problem je naplata“, dodaje Milan.
Aleksići obrađuju 52 hetara imanja pod kukuruzom, ječmom, pšenicom, ovsom i detelinom i trenutno imaju rezerve kabaste hrane i silaže u naredne dve godine. Livada od pet hektara od ove sezone rezervisana je za pašu 50 ovaca sjeničke rase koje su od nedavno deo stočnog fonda gazdinstva Aleksić.
Desna ruka u svakodnevnim poljoprivrednim radoima Milanu je 11 godišnji unuk Aleksa, njegovi poslovi na imanju se znaju, a i sve više obaveza, sa proširivanjem stočnog fonda, kako kaže, ni malo mu ne padaju teške.
Već četiri godine, zahvaljujući svom izboru prilikom kupovine traktora, Milan Aleksić na vreme stigne da obradi više od 50 hektara zemlje.
I to nije sve, jer ovih dana u njegovo domaćinstvo stiže još jedan traktor Džon Dir koji će uz rolo balirku itekako koristiti ovih dana da se poslovi obave na vreme.
Koliko je edukacija poljoprivredniku neophodna kao i primena savremene mehanizacije neophopdne u obradi zemljišta najbolje svedoči Milanovo iskustvo jer je prilikom posete Nemačkoj, upravo u fabrici gde se proizvode traktori shvatio da će njegova investicija poput kupovine Džon Dira itekako biti isplativa.
Razmena iskustva i sa vojvođanskim poljoprivrednicima koji su posetili fabriku traktora je dragocena, oni su opredeljeni za uljarice u kukuruz, a poljoprivrednici u zapadnoj Srbiji na svaštarenje. Ono što je ipak zajedničko je da i traktor ima ko da nasledi, mladi koji na dedovini ostaju.
(Espreso / RINA)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!