ŠTA AKO VAM SE POKVARI AUTOMOBIL USRED GRČKE? Evo ko plaća TROŠKOVE i koga odmah morate da POZOVETE! (FOTO)
Ilustracija, Foto: AMSS, Privatna arhiva, Profimedia, Printscreen

obratite pažnju

ŠTA AKO VAM SE POKVARI AUTOMOBIL USRED GRČKE? Evo ko plaća TROŠKOVE i koga odmah morate da POZOVETE! (FOTO)

Iz Auto-moto Saveza Srbije razjasnili su da pomoć na putu ukoliko dođe do kvara automobila mogu dobiti članovi AMSS

Objavljeno: 12:26h

Kada je putno osiguranje u pitanju, bilo zdravstveno ili osiguranje imovine većina građana ima nedoumice.

Za zdravstveno osiguranje tokom turističkog boravka ovo su informacije sa zvaničnog sajta Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Osigurana lica RFZO za vreme privatnog boravka u inostranstvu (turistički boravak), imaju pravo na korišćenje zdravstvene zaštite na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja samo u slučaju hitne medicinske pomoći kako bi se otklonila neposredna opasnost po život i zdravlje osiguranih lica.

Da bi osigurana lica ostvarila pravo na korišćenje zdravstvene zaštite u inostranstvu:

*u zemljama sa kojima Republika Srbija ima zaključene sporazume o socijalnom osiguranju potrebno je da pre polaska na put pribave dvojezični obrazac (osim Poljske i Velike Britanije- za koje je potreban samo dokaz o osiguranju i putna isprava);

*u zemljama sa kojima Republika Srbija nema zaključen sporazum potrebno je pre polaska na put pribaviti ”Potvrdu o korišćenju zdravstvene zaštite u inostranstvu” - obrazac 03-12.

Zemlje sa kojima Srbija ima zaključene sporazume, takođe su istaknute na sajtu RFZO, a neke od njih su:

- Austrija, Poljska, Belgija, Rumunija, Bosna i Hercegovina, Slovačka, Bugarska, Francuska, Velika Britanija, Holandija, Italija, Hrvatska, Luksemburg, Crna Gora, Mađarska, Češka, Severna Makedonija, Slovenija, Nemačka, Turska, Švajcarska Konfederacija.

Advokat Srđan Popović za portal Espreso objasnio je šta možemo uraditi u slučaju da nam se auto pokvari u inostranstvu ili dođe do saobraćajne nezgode.

Da li postoji neka zakonska regulativa kojom se mogu pokriti troškovi ukoliko nemamo putno osiguranje? Da li znate za neki slučaj?

Za troškove lečenja u slučaju bolesti ili povrede na putovanju u inostranstvu, bez polise putnog osiguranja postoje dve situacije:

- u slučaju povrede, potencijalno bi mogla da se dobije naknada štete ukoliko je za nastanak povrede odgovorno neko fizičko ili pravno lice, npr, ako se neko povredi padom na neravnom trotoaru, ako upadne u šaht, ako ga napadne pas lutalica, ako na njega padne sneg ili led sa zgrade, i generalno svi oblici naknade štete gde bi i kod nas u zemlji lice imalo pravno na naknadu štete;

- u slučaju bolesti, naši građani preko državnog fonda za zdravstveno osiguranje imaju mogućnost lečenja u određenim zemljama, sa kojima naša država ima zaključen sporazum.

Kome se naši državljani mogu obratiti u inostranstvu ako im auto stane na pola puta, koliko se to razlikuje od zemlje do zemlje?

Ovde imamo ponovo dve situacije, jedna je ako dođe do kvara na vozilu, i tu postoje dva rešenja:

- Ukoliko imaju zaključen ugovor o pomoći na putu sa nekom od naših firmi koje se bave tom vrstom osiguranja, tada pozivaju kol centar čiji broj dobijaju prilikom sklapanja tog ugovora, i to je ono što najčešće koriste građani kada putuju svojim vozilom. Takve polise obično predviđaju i troškove popravke do nekog iznosa, i neki oblik smeštaja za sve putnike, kao i naknadu drugih pratećih troškova.

- Ako nemaju takvu vrstu osiguranja, ostaje jedino da pozovu neku šlep-službu u državi u kojoj se nalaze, ali tada sami plaćaju sve troškove odvoženja vozila, popravke, itd...

Druga situacija je kada naši državljani u inostranstvu dožive saobaćajnu nezgodu za koju nisu krivi. U tom slučaju, obavezno treba da pozovu policiju da bi se uradio uviđaj, a nakon toga se podnosi odštetni zahtev osiguravajućoj kući kod koje je osigurano drugo vozilo koje je skrivilo nezgodu. Tu možemo da imamo pored oštećenja na vozilu, i naknadu štete za povrede, naknadu štete za pretrpljeni strah iz saobraćajne nezgode, i to se rešava tako što oštećeni treba da podnese odštetni zahtev osiguravajućoj kući drugog učesnika. Osiguravajuće kuće vrlo često, uobičajeno, isplate manji iznos nego što stvarno pripada oštećenom, pa se po pravilu redovno oštećeni obraćaju advokatima da bi se u sudskom postupku naplatio i preostali iznos naknade štete koji oštećenom pripada.

Kome se obraćaju strani državljani kad dođu u istu situaciju u Srbiji?

Potpuno je ista procedura, kao i kod naših državljana kada se zateknu u inostranstvu, zaključio je Popović.

Zoran Ćirić iz Udruženja osiguranika Srbije za portal Espreso podelio je još neke korisne informacije kada je u pitanju osiguranje naših državljana u inostranstvu.

- Kada je u pitanju osiguranje automobila, kako navodite, ne postoji neka posebna polisa kojom bi auto bio osiguran za vreme puta. Postoji obavezno osiguranje od auto-odgovornosti (kupuje se prilikom registracije vozila) i to je polisa koja se aktivira kada neko svojim automobilom pričini štetu trećem licu. To je jedina svrha te polise (da ostali učesnici u saobraćaju imaju od koga da naplate štetu) i zbog toga je obavezna. Tu je, svakako i kasko polisa, kojom svako štiti svoj automobil od raznih oštećenja.

Kada su kvarovi u pitanju, koliko je meni poznato, na našem tržištu u ponudi je nekoliko različitih kartica “Pomoć na putu” koje mogu da se koriste prilikom kvarova. Ali, te kartice nemaju veze sa osiguranjem i nisu osiguranje automobila.

Inače, postoji putno zdravstveno osiguranje, ali se ono koristi za osiguranje lica, a ne vozila, dodao je Ćirić.

Iz Auto-moto Saveza Srbije razjasnili su da pomoć na putu ukoliko dođe do kvara automobila mogu dobiti članovi AMSS.

Koji su članski paketi AMSS na raspolaganju vozačima, kao i pogodnosti iz samih članskih paketa, možete pogledati na sajtu gde se inače posetioci sajta mogu učlaniti: amss.org.rs.

Članstvo se može ostvariti i u bilo kojoj od poslovnica AMSS širom zemlje.

Ukratko, za članove AMSS, usluge šlepa i pomoći na putu su besplatne u slučaju kvara ili saobraćajne nezgode, a u skladu sa pogodnostima iz odabranog članskog paketa i u takvim situacijama dovoljno je da se pozove broj Operativnog centra AMSS 1987, za pozive iz Srbije, odnosno broj +381 11 333 1200, za pozive iz inostranstva. Zahvaljući široko rasprostranjenoj mreži naših partnera, pomoć stiže u najkraćem mogućem roku.

Na društvenim mrežama pronašli smo objave u kojima naši državljani traže brojeve telefona auto-mehaničara iz Grčke koji bi mogli da im pomognu u slučaju kvara.

Auto, Grčka
foto: Printscreen/Facebook/Grčka info

- Informacija o pomenutim brojevima telefona je značajna, posebno za ljude koje ste pomenuli i čije postove ste pronašli na FB stranici i drugim mrežama i bilo bi dobro da kao medij podsetite na ove brojeve telefona kao i na učlanjenje u AMSS, što može biti od ogromne koristi u slučaju bilo kakve nezgode ili neprijatnosti tokom putovanja, rekli su za Espreso iz AMSS-a

Iz AMSS-a savetuju da pre putovanja obavezno prekontrolišete automobil pre polaska na put.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.