PRILIKOM RAZVODA BRAKA MOŽETE SE POMIRITI NA SUDU: Advokat za Espreso otkrio koliko SRBA iskoristi ovu opciju!
ilustracija, Foto: Privatna arhiva, Profimedia

sigurno niste znali

PRILIKOM RAZVODA BRAKA MOŽETE SE POMIRITI NA SUDU: Advokat za Espreso otkrio koliko SRBA iskoristi ovu opciju!

U poslednje vreme sve je više parova koji se odlučuju da stave tačku na brak, neki sporazumno, a drugi na osnovu tužbe za razvod braka. Koja je razlika između ova dva načina za portal Espreso objasnio je advokat Srđan Popović

Objavljeno:
Dijana Spasov

Svaki četvrti brak u Srbiji se završi razvodom, skoro 10.000 parova se godišnje raziđe, i to u proseku posle 13 godina zajedničkog života.

Statistika je pokazala da je prošle godine u Srbiji razvedeno 9.790 brakova, odnosno za 12,7 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Prosečno trajanje razvedenog braka u 2021. godini je 13,7 godina prema podacima Republičkog zavoda za statistiku.

U poslednje vreme sve je više parova koji se odlučuju da stave tačku na brak, neki sporazumno, a drugi na osnovu tužbe za razvod braka. Koja je razlika između ova dva načina za portal Espreso objasnio je advokat Srđan Popović.

Advokat Srđan Popović
Advokat Srđan Popovićfoto: Privatna arhiva

"Brak može prestati na dva načina – na osnovu tužbe za razvod braka ili sporazumnim razvodom braka, odnosno zajedničkim predlogom supružnika za razvod braka. Ukoliko su supružnici saglasni da se brak razvede, u tom slučaju postupak za razvod braka se pokreće podnošenjem zajedničkog Predloga za sporazumni razvod braka nadležnom sudu. Ukoliko supružnici nisu uspeli da se dogovore oko razvoda svog braka, u tom slučaju postupak se pokreće tužbom koju podnosi jedan od supružnika" objašnjava naš sagovornik i dodaje:

"Da bi se brak razveo sporazumom, ako supružnici imaju dece, moraju da se dogovore oko starateljstva nad decom, zatim u vezi iznosa alimentacije, u vezi načina odražvanja ličnog kontakta sa decom, i u vezi podele zajedničke imovine ukoliko ista postoji", pojašnjava advokat Popović.

Kako nam je rekao, advokatska kancelarija Popović imala je više posla sa klijentima koji se razvode na osnovu tužbe. Inače, prema podacima za prošlu godinu, veći je broj sporazumnih razvoda u Srbiji.

"U praksi naše advokatske kancelarije, koja ima bogato iskustvo u ovakvim slučajevima, ljudi se u nešto većem procentu razvode na osnovu tužbe, mada se i jedan veliki procenat naših klijenata odluči da brak razvede na osnovu sporazuma o razvodu braka", kaže naš sagovornik.

Razvod
foto: Profimedia

Prema Porodičnom zakonu postoji i postupak za pokušaj mirenja što predstavlja mogućnost da se supružnici pomire, ali kako naš sagovornik kaže, nije se susretao sa takvim slučajevima u praksi.

"Postupak posredovanja obuhvata postupak za pokušaj mirenja i postupak za pokušaj sporazumnog okončanja spora (nagodba). Ovaj postupak sprovodi sud, i predstavlja pokušaj da se supružnici pomire i da do razvoda ne dođe. Prema Porodičnom zakonu ovo postoji kao mogućnost, ali mi nismo do sada imali ni jedan slučaj da je taj postupak sproveden, iz razloga što su obično odnosi toliko narušeni da ni jedan od supružnika ne želi da pokuša tako nešto", kaže sagovornik.

Advokat Srđan Popović prisetio se kako je izgledao slučaj kada je jedan par samoinicijativno odlučio da povuče tužbe i nastavi bračni život.

"Imali smo samo jedan slučaj do sada da su nam supružnici javili posle podnete tužbe da su se sami pomirili, radilo se o vrlo mladim osobama u ranim dvadesetim godinama, i izgleda da je kod njih došlo bilo samo do mladalačke svađe koju su previše ozbiljno u startu shvatili. Bilo nam je baš drago kada su nam javili da su izgladili sukob i popravili odnose", ispričao je on za portal Espreso.

Ono što verovatno zanima sve koji se odluče za razvod braka jeste ko snosi troškove tog procesa.

Novac
Novacfoto: Profimedia

"U slučaju sporazumnog razvoda supružnici se dogovaraju ko će snositi troškove sudskog spora, da li će podeliti troškove, ili će jedno od njih dvoje platiti troškove u celosti, ima raznih slučajeva. U slučaju razvoda po tužbi, sud može da odluči da svaka strana snosi svoje troškove (da svako plati svog advokata za razvod braka, i svoje sudske takse), ili može da odluči da jedna strana plati drugoj troškove postupka, ako sud proceni da bi tako bilo pravično", kaže advokat.

Koliko može da traje sudski postupak razvoda po tužbi?

"Teško je dati bilo kakvu preciznu prognozu trajanja bilo kojeg sudskog postupka, budući da to zavisi od puno faktora, ali neki prosek je, ukoliko sve teče kako treba bez vanrednih okolnosti, da postupak za sporazumni razvod braka treba da traje u načelu oko mesec dana, a postupak po tužbi po dva-tri meseca. Ovo može i da se oduži u slučaju komplikacija, ili u složenijim slučajevima", pojasnio je naš sagovornik.

Deca, roditelji, Svađa, Razvod, dete
foto: Profimedia

Deca su ta koja najviše ispaštaju kada se njihovi roditelji rastaju, to je sigurno jedan od najtežih perioda u životu svakog deteta. Kao što nam je advokat Popović rekao, u slučaju sporazumnog razvoda, roditelji se sami dogovaraju oko starateljstva nad detetom, u drugom slučaju sud je taj koji donosi odluku. Međutim, šta se dešava sa decom dok proces razvoda traje?

"Deca po pravilu budu kod jednog supružnika dok se ne okonča postupka za razvod braka. Ako drugi roditelj smatra da to nije dobro za decu, može da traži od suda da sud donese privremenu meru i da privremeno do okončanja sudskog postupka sud poveri decu na starateljstvo drugom roditelju", zaključio je advokat Srđan Popović.

Bonus video:

02:08

ESPRESO ANKETA: Da li biste dali svom detetu HPV vakcinu, besplatna je i lekari su za

(Espreso/Dijana Spasov)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.