obratite pažnju!
NISTE NI SVESNI ŠTA SVE PLIVA PO ADI CIGANLIJI OSIM MEDUZA: Radi se o PRAVIM NEMANIMA, NIJE SVEJEDNO! (VIDEO)
Naučni savetnik na Odseku za biologiju i zaštitu kopnenih voda dr Aleksandar Hegediš nedavno je objasnio da meduze ne mogu da nanesu nikakvu štetu ljudima, te da građani ne treba da strahuju od ovih stvorenja
Sezona kupanja na Adi Ciganliji uveliko je počela, te ovo beogradsko more svakim vikendom sve više i više vrvi od ljudi koji u njemu pronalaze spas od vrućine, ali i od nekoliko vrsta riba koje čuvaju dubinu ovog Savskog jezera.
Dok neki sugrađani pričaju kako Beogradu još samo ajkule fale, drugi pak tvrde da se meduze ubacuju u Adu Ciganliju kako bi se pročistila voda, kao i da su one potpuno bezopasne.
Naučni savetnik na Odseku za biologiju i zaštitu kopnenih voda dr Aleksandar Hegediš nedavno je objasnio da meduze ne mogu da nanesu nikakvu štetu ljudima, te da građani ne treba da strahuju od ovih stvorenja.
- One, naravno, imaju žarne ćelije na pipcima, ali su bezopasne. Mogu, eventualno, da ubiju algu ili parameciju, pošto se njima hrane - rekao je tada dr Hegediš.
Ove meduze su se u Evropi prvi put pojavile u Londonu, krajem 19. veka, a već početkom 20. veka su se proširile čitavim kontinentom.
- U Srbiji su se prvi put pojavile šezdesetih godina prošlog veka. Svaka malo veća bara kod nas ima meduze, samo što su u Adi Ciganliji vidljivije jer se deca kupaju u plićaku, pa ponekad uspeju da ih uhvate u kanticu i onda ih pokažu roditeljima. Svakako, mesta za strah nema, pošto su ove meduze potpuno bezazlene - objasnio je biolog.
Kada je voda toplija one su vidljivije, jer im odgovaraju visoke temperature.
- Izuzetno su male i generalno ih je veoma teško videti, pošto su prečnika od pet do 25 milimetara. Beličaste su i imaju radijalne pregrade u obliku krsta i pipke. Njihovo razmnožavanje zavisi od toga da li je godina toplija ili ne, budući da toplota utiče na njihovo prenošenje - istakao je Hegediš, navodeći da njihova brojnost varira iz godine u godinu.
Ipak, ostali su se zapitali kakve sve tajne krije dubina "beogradskog mora".
Pored meduza, na dubini od tri do 12 metara, u Adi Ciganliji pliva 13 vrsta riba, među kojima su somovi teški više od 100 kilograma, kalifornijske kornjače, tolstolobici, puževi, rakovi, meduze, školjke, kornjače i razne trave.
Beogradske kupače svake godine iznenadi "glavonja", nalik omanjoj ajkuli, koji svaki put građane baci u rebus o kojoj je ribi reč.
Naravno, nije reč o ajkuli, već o tolstolobiku, ribi iz z severnoistočne Azije, sa sliva reke Amur, srebrnastih bokova i tamnosivih leđa, koja može da teži i do 15 kilograma.
Takođe, u Adi Ciganliji ima i kalifornijskih kornjača, koje mogu da dostignu težinu od nekoliko kilograma.
One se pojave s vremena na vreme i čak mogu da budu agresivne.
(Espreso / 24sedam)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!