OVA IMENA NE SMETE DAVATI SVOM DETETU: Zabranjena su!
Dete/Ilustracija, Foto: Profimedia

DA LI STE ZNALI?

OVA IMENA NE SMETE DAVATI SVOM DETETU: Zabranjena su!

Ovih 9 imena je zabranjeno davati deci

Objavljeno:

Znate li da postoje imena koja su zakonom zabranjena davati novorođenčetu? Ne samo u Srbiji, već u 49 zemalja sveta.

Ovih 9 imena je zabranjeno davati deci.

1. Nutela - 2015. francuski sud zabranio je roditeljima da dete nazovu ovako.

2. U Švedskoj je zabranjeno ime Ikea.

3. U Japanu je zabranjeno ime Akuma.

4. Na Novom Zelandu je zabranjeno ime Lucifer.

5. U Meksiku su zabranjena imena Robokap i Fejsbuk.

6. 2006. godine u Maleziji su zabranjena imena namirnica (voće i povrće)

7. U Italiji su zabranjena smešna ili sramotna imena.

8. U Švajcarskoj dete ne možete da nazovete po imenu robnih marki.

9. Saudijska Arabija je 2015. godine zabranila širok spisak imena za koje smatra da su uvredljiva. To su imena koja su "nearapska, neislamska ili kontradiktorna kulturi Saudijske Arabije".

A kada je u pitanju Srbija, kod nas NEMA zabranjenih imena.

Najčešće žensko ime u Srbiji je Milica, dok se najviše muškaraca odaziva na ime Dragan i to zbog "stare slave", jer se to ime već tri decenije ne nalazi na listi deset najpopularnijih, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS). "Zlatne godine" za to muško ime bile su pedesete i šezdesete prošlog veka, kada je Dragan preuzeo primat od Slobodana, koji je obeležio period od 1942. do 1947. godine.

Put do trona nije bio lak ni za Milicu, koja je u drugoj polovini dvadesetog veka izgubila popularnost stečenu pre Drugog svetskog rata. Ipak, devedesete su donele novi-stari trend, pa je Milica ponovo "zagospodarila" matičnim knjigama rođenih, u koje se to žensko ime i dalje upisuje više nego sva ostala. Popularnost imena Milica bila je nakratko poljuljana samo 1997. godine, kada je pijedestal preuzela Jovana, ali se već naredne godine sve vratilo na staro.

Imena
foto: Printscreen/Republički zavod za statistiku

Od Zorana i Gorana do Stefana i Lazara

Radmila, Ljubica, Vera, Olga, Desanka… imena su koja su obeležila period između dva svetska rata, da bi nastankom "druge Jugoslavije" u modu ušla imena kao što su Slobodanka, Ljiljana, Snežana i Zorica. Sam kraj dvadesetog veka i prve godine novog milenijuma doneli su popularizaciju ženskih imena poput Anđela, Sara, Teodora i Anastasija.

Na listi najčešćih muških imena od 1992. godine vodi Nikola, koji se pre toga bezmalo pola veka nije nalazio ni među deset najpopularnijih. Iz tog razloga, Nikola zauzima tek peto mesto na listi imena koja, prema podacima sa poslednjeg popisa stanovništva, nosi muška populacija u Srbiji.

U top 10 muških imena zadržala su se nekad veoma popularna imena kao što su Zoran i Goran, a mesto na listi rezervisano je i za tri "predratna" imena - Milan, Aleksandar i Dušan. S druge strane, sve je manje roditelja koji svojoj deci daju ime Miodrag ili Milorad, dok su imena poput Luka, Stefan i Lazar u poslednjih četvrt veka doživela pravi “bum“.

Srbijom "vladaju" Jovanovići i Petrovići

Prezimena
foto: Dado Đilas

Kad je reč o najčešćim prezimenima u Srbiji, tu naravno nije bilo odstupanja, a sasvim očekivano sva se završavaju na -ić. Na prvom mestu je Jovanović, za kojim slede Petrović i Nikolić, a top 5 čine još prezimena Marković i Đorđević.

Najčešće kombinacije imena i prezimena kod žena su Milica Jovanović, Milica Petrović i Jelena Jovanović, a kod muškaraca Dragan Jovanović, Zoran Jovanović i Dragan Petrović.

U Srbiji, a i u svetu su sve više popularnija kratka imena za decu. U aprilu ove godine Bejbi Centar je objavio da su Luna, Arlo, Ava i Milo među najpopularnijim imenima za bebe u 2021. godini.

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.