NI MLADI NISU POŠTEĐENI: Jedan faktor je ključan zašto su podložni oboljevanju od korone
Muškarci su podložniji od žena, Foto: Ilustracija, EPA-EFE/ BIENVENIDO VELASCO

presudan činilac

NI MLADI NISU POŠTEĐENI: Jedan faktor je ključan zašto su podložni oboljevanju od korone

Istraživanje je pokazalo i da su, gledajući celokupnu populaciju, mladi muškarci u većem riziku od komplikacija sa kovidom 19 od žena.

Objavljeno: 12:32h

Jedna od tri mlade osobe je u riziku od teških komplikacija usled inficiranja korona virusom, a naučnici kažu da je presudni faktor pušenje.

Ovo saznanje objavljeno je u medicinskom časopisu “Journal of Adolescent Health”, a prenosi ga CNN. U njemu stoji da su naučnici sa Univerziteta Kalifornija ispitali 8.000 osoba koje su imale između 18 i 25 godina, a želeli su da utvrde kolike su šanse da razviju teži oblik infekcije usled kovida-19.

Rezultati su sledeći: čak 32% njih se našlo u riziku da razvije ozbiljnu kliničku sliku. Međutim, ako se iz ovog procenta izuzmu oni koji puše, bilo obične ili elektronske cigarete, broj opada gotovo za polovinu – pa je samo 16% mladih u opasnosti. To direktno pobija i nepotvrđena istraživanja koja su stizala iz Francuske, a koja su navodila da su pušači u manjem riziku od razvijanja teških oblika kovida-19.

Istraživanje je pokazalo i da su, gledajući celokupnu populaciju, mladi muškarci u većem riziku od komplikacija sa kovidom 19 od žena. Iako je više žena prijavilo da imaju astmu i druga hronična stanja, viša stopa pušenja kod muškaraca prevazilazi taj broj. Međutim, ako se posmatraju samo nepušači, žene su imale veći rizik.

- Ovo su dokazi koji ukazuju na to da mladi pušači imaju veću verovatnoću da završe na respiratoru ili čak umru. Pušenje ima značajan efekat na mlade, koji generalno imaju nisku stopu hroničnih bolesti - kaže Sali Adams, jedna od autorki istraživanja.

Zanimljiv nalaz iz istraživanja je da su u starosnoj grupi od 18 do 25 godina beli mladi muškarci najviše u opasnosti.

“Naš nalaz o manjoj zdravstvenoj ranjivosti rasnih i etničkih manjina u poređenju sa belcima, uprkos većim prihodima i boljem zdravstvenom osiguranju, bio je neočekivan”, navodi se u studiji.

“Takođe nije u skladu sa istraživanjima koja pokazuju veće stope mortaliteta od Kovida-19 i drugih hroničnih bolesti među rasnim i etničkim manjinama”, dodaje se.

Zbog toga, a i činjenice da nema toliko podataka o koronavirusu kod pacijenata od 18 do 25 godina, ovo istraživanje treba uzeti sa rezervom.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Blic Žena)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.