premeštaj zaposlenih
UZENTALI SE: Čuveni Njujork Tajms seli deo zaposlenih iz Hong Konga, brine ih tek doneti zakon
"I dalje ćemo biti široko prisutni u Hongkongu i imamo nameru da zadržimo pokrivenost Hongkonga i Kine," rekla je za Bi-Bi-Si direktorka za komunikacije Njujork Tajmsa.
Njujork tajms će deo zaposlenih iz Hongkongu preseliti u Seul usled zabrinutosti od posledica novog Zakona o bezbednosti grada koji je "ugrozio medijske organizacije i izazvao neizvesnost", preneo je Bi-Bi-Si. Kako je navedeno, reporteri Njujork tajmsa će ostati u Hongkongu, ali urednički tim će se preseliti.
Svetski mediji često se suočavaju sa zabranama i ograničenjima u Kini, ali Hong Kong je do sada bio izuzetak.
Kontroverznim zakonom ;se kažnjavaju ;subverzivne ;aktivnosti, secesija, terorizam i strane intervencije u unutrašnja pitanja grada.
"Kineski novi zakon o nacionalnoj bezbednosti u Hongkongu stvorio je veliku neizvesnost o tome šta će nova pravila značiti za naš rad i novinarstvo", navelo je poslovodstvo Njujork tajmsa u mejlu zaposlenima, objavljeno je na veb sajtu uglednog američkog dnevnog lista.
"Smatramo da je neophodno da napravimo plan u slučaju krize i počnemo sa preraspoređivanjem uredjivačkog osoblja širom regiona." Njujork tajms, koji je decenijama prisutan u Hongkongu, nije tačno naveo koliko će zaposlenih preseliti, ali je saopštio da je to biti oko trećina ukupnog broja zaposlenih.
Taj broj neće uključivati dopisnike koji izveštavaju iz Hong Kong, već on-lajn uredništvo.
"I dalje ćemo biti široko prisutni u Hongkongu i imamo nameru da zadržimo pokrivenost Hongkonga i Kine," rekla je za Bi-Bi-Si direktorka za komunikacije Njujork Tajmsa.
Brojne međunarodne medijske organizacije, uključujući Si-En-EN, Si-En-Bi-Si, Blumberg i Bi- Bi-Si, imaju dopisništva u Hongkongu.
"Hongkong je decenijama bio lider u pružanju podrške slobodnoj štampi u Aziji, i od suštinskog je značaja da to i dalje čini, posebno imajući u vidu tretman članova nezavisne štampe u Kini i aktuelnu pandemiju korona virusa," rekla je direktorka za komunikacije.
Kada je Hongkong vraćen Kini 1997. godine, zagarantovane su mu značajne slobode u okviru principa "jedna zemlja, dva sistema", ali i pre usvajanja zakonu o bezbednosti Peking je optuživan za ugrožavanje medija i slobode govora.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Beta)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!