"gori" planeta
OVE NEDELJE ZABELEŽENA NAJTOPLIJA TEMPERATURA IKADA: Naučinici UPOZORILI na ono što TEK STIŽE
Rekord globalne temperature oboren je dvaput za dva dana, saopštili su naučnici. "El Ninjo" tek dolazi i narednih šest nedelja moglo bi da donese nove neslavne rekorde
Ove nedelje je zabeležena najtoplija globalna temperatura otkad se vrši merenje, prema podacima dve agencije za praćenje klime. U ponedeljak je prosečna globalna temperatura dostigla 17,01 stepen Celzijusa, što je najviše prema podacima američkog Nacionalnog centra za predviđanje životne sredine, koji sežu do 1979. godine. U utorak je porasla još više, dostigavši 17,18 stepeni Celzijusa. Prethodni rekord od 16,92 stepena Celzijusa postavljen je u avgustu 2016. godine.
Služba Evropske unije za klimatske promene Kopernikus je u sredu takođe tvitovala da je globalna temperatura u ponedeljak, po njenim podacima, rekordna.
Stručnjaci upozoravaju da bi ove godine rekord vrućine mogao biti oboren još nekoliko puta. Naučnik Robert Rod napisao je na Tviteru da bi svet možda mogao da vidi i nekoliko još toplijih dana u narednih šest nedelja.
Ovaj globalni rekord je preliminarni, ali je još jedan pokazatelj koliko se svet brzo zagreva, jer je dolazak prirodnog klimatskog fenomena El Ninjo, koji ima efekat zagrevanja, dodat na globalno zagrevanje izazvano klimatskim promenama.
"To nije rekord za slavlje i neće biti rekord još dugo, jer je leto na severnoj hemisferi još uvek pred nama i El Ninjo se razvija", rekla je Friderike Oto, viši predavač klimatskih nauka na Institutu za klimatske promene i životnu sredinu Grantham. u Velikoj Britaniji.
Ove godine su već oboreni toplotni rekordi širom sveta, sa razornim posledicama. U Sjedinjenim Državama, Teksas i jug zahvatio je brutalni toplotni talas krajem juna, sa trocifrenim temperaturama u Farenhajtovim stepenima i ekstremnom vlažnošću. Visoke temperature u Meksiku od marta su ubile najmanje 112 ljudi.
U talasu vrućine u Indiji poginule su najmanje 44 osobe širom države Bihar. Kina je, takođe, iskusila nekoliko velikih toplotnih talasa i registrovala je najveći broj vrućih dana, temperature iznad 35C, tokom šestomesečnog perioda od kada su počeli da se beleže.
U Velikoj Britaniji je zabeležen najtopliji jun od kada su počeli da se beleže 1884. godine, prema nacionalnoj meteorološkoj službi zemlje, Met Office. Prosečna temperatura za mesec bila je 15,8 stepeni Celzijusa, što je oborilo prethodni rekord za 0,9 stepeni Celzijusa.
"Pored prirodne varijabilnosti, zagrevanje Zemljine atmosfere usled klimatskih promena izazvanih ljudskim faktorom povećalo je mogućnost dostizanja rekordno visokih temperatura", rekao je u saopštenju Pol Dejvis, glavni saradnik Met Kancelarije za klimatske ekstreme i glavni meteorolog.
Kako se klimatska kriza intenzivira, naučnicima je jasno da će rekordni toplotni talasi postati češći i jači.
Novi globalni rekord prosečne temperature je još jedan poziv za buđenje, rekla je Oto za CNN.
"To samo pokazuje da moramo da prestanemo da sagorevamo fosilna goriva, ne u narednim decenijama, već sada. Ovaj dan je samo jedan broj, ali za mnoge ljude i ekosisteme to je gubitak života i sredstava za život."
Bonus video:
(Espreso / Mondo)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!