Ruski gas
GASNA KRIZA U EVROPI: Da li će Rusi zaista ZARRNUTI VENTILE i koje opcije ima EU? Evo šta kažu Hrvati
Najveća evropska privreda je i najveći uvoznik ruskog gasa, pokrivajući 40% svojih potreba
Prekinuvši isporuke gasa Poljskoj i Bugarskoj, Rusija je poslala jasnu pretnju Evropskoj uniji: ako ne plate u ruskoj valuti, ostale članice bi mogle da ostanu bez gasa. Bio bi to snažan udarac za blok, ali i za Rusiju, koja skoro tri četvrtine svog prirodnog gasa izvozi u evropske zemlje. Jasmin Bojić, reporter Dnevnika Nove TV, analizira gasnu krizu.
Odluka Rusije je bila iznenađenje, ali nije bila potpuno neočekivana. Poljska i Bugarska su se manje-više pripremile. Iako je Poljska koristila ruski gas za 50 odsto ukupne potrošnje, već je najavila da neće produžiti ugovor sa Gaspromom, koji ističe krajem godine.
Izgradila je LNG terminal u Baltičkom moru, interkonektorom je povezana sa nemačkom i češkom gasnom mrežom, za tri dana će početi da radi interkonektor sa Litvanijom, a u oktobru Baltički gasovod, koji će snabdevati Poljsku gasom iz Norveško Severno more.Bojić.
Bugarska, koja je uvozila čak 90 odsto gasa iz Rusije, u nepovoljnom je položaju, ali joj ne preti katastrofa. Do sada je nešto gasa kupovala preko Azerbejdžana, a količine će se povećati kada u junu bude otvoren interkonektor sa Grčkom. Takođe su rezervisali nešto gasa preko grčkog LNG terminala u blizini Atine.
Po potrebi i Poljska ima gas u skladištu. Popunilo ih je na 80 odsto, mnogo više od ostalih evropskih zemalja. U Bugarskoj su skladišta gasa popunjena samo 17%. To je dovoljno za oko mesec dana normalne potrošnje.
Očekuju se problemi ako ostale evropske članice ostanu bez gasa. Tada većina planova snabdevanja među državama članicama pada u vodu. Nemačka je najviše zabrinuta. Najveća evropska privreda je i najveći uvoznik ruskog gasa, pokrivajući 40% svojih potreba.
Nemačka centralna banka procenjuje da bi prekid isporuke ruskog gasa prouzrokovao duboku recesiju, smanjenje proizvodnje i izvoza i gubitak 550.000 radnih mesta. Sve ovo bi, naravno, imalo veliki uticaj na ostatak Evrope.
Hoće li Rusija zaista zatvoriti sve gasne ventile Evropskoj uniji? Gubici bi bili ogromni. Rusija izvozi čak tri četvrtine svog prirodnog gasa u Evropu. Opcija je preusmeravanje gasa u Kinu ili Indiju, ali tamo još nema dovoljno izgrađenih gasovoda. Konkretno, u brojkama: prošle godine je Evropska unija izdvojila više od 16 milijardi evra za ruski gas. Gas je ove godine drastično skuplji. Cena gasa u odnosu na april 2021. je sedam puta veća.
Bonus video:
(Espreso/Dnevnik.hr)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!