ZELENSKI VAŽI ZA HARIZMATIČNOG VOĐU, A OVAJ ČOVEK ŽIVI U NJEGOVOJ SENCI: Ipak, razbio je Putinov „BLICKRIG“
Valerij Zaslužni, Foto: Profimedia

ZVEZDA

ZELENSKI VAŽI ZA HARIZMATIČNOG VOĐU, A OVAJ ČOVEK ŽIVI U NJEGOVOJ SENCI: Ipak, razbio je Putinov „BLICKRIG“

Vojni uspesi, koji uključuju odbranu Kijeva i zadržavanje većine drugih velikih gradova, rezultat su strategije ovog 48-godišnjaka, koga je Zelenski imenovao za glavnog komandanta u julu 2021

Objavljeno: 08:59h

Iako se pokazao kao harizmatični nacionalni vođa – a ne „klovn“ ili „muzičar k...“, kako ga vole da zovu oni koji ga ne tolerišu – ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski nije vojskovođa.

Stoga mu se ne mogu direktno pripisati bodovi za uspeh ukrajinske vojske u prvim danima rata i iznenađujuće snažan otpor do danas, piše Slobodna Dalmacija.

Zelenski je lice moderne Ukrajine sa zapadnim aspiracijama, onaj koji će dobiti ovacije nakon obraćanja američkom Kongresu, Evropskom parlamentu, Ujedinjenim nacijama ili publici na dodeli Gremi nagrada.

Volodimir Zelenski, Rusija, Evropska unija
foto: Profimedia, EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Ali ako neko mora da upire prstom u jednu osobu koja je najodgovornija za razbijanje Putinovog „blickriga“, to je – po svojoj funkciji – vrhovni komandant ukrajinskih oružanih snaga Valerij Zalužni.

Ali za razliku od „Oluje“ Normana Švarckopfa, koji je predvodio američke trupe u Zalivskom ratu, ili Dejvida Petreusa, koji je vodio rat u Iraku i dobio nadimak „Kralj David“, general Zalužni uglavnom izbegava ratnu slavu, prepuštajući ulogu bivšem glumcu. I ta podela uloga se pokazala savršenom.

'Gvožđe nesalomljivo gvožđe' Iako se glavnokomandujući na sve načine trudi da izbegne status poznate ličnosti, njegov dosadašnji uspeh u suzbijanju ruskih osvajača nužno ga već predlaže za status istorijske ličnosti u domovini. U nedavnom patriotskom videu čak su mu dali nadimak koji se rimuje na ukrajinskom: Zalizni Nezlamni Zalužni - Željezni Unsmilable Zalužni.

Vojni uspesi, koji uključuju odbranu Kijeva i zadržavanje većine drugih velikih gradova, rezultat su strategije ovog 48-godišnjaka, koga je Zelenski imenovao za glavnog komandanta u julu 2021.

Ali Zalužni i drugi visoki ukrajinski oficiri od tada nisu počeli da se pripremaju za ovaj rat. Iz svega što se dogodilo na istoku Ukrajine od 2014. godine, znali su da moraju da očekuju potpuni vojni sukob sa Rusijom.

U septembru 2021, dva meseca pre nego što je američka administracija počela da upozorava svet da je ruska invazija gotova stvar, objavljujući obaveštajne podatke o gomilanju trupa na ukrajinskim granicama, Zalužni je govorio o pripremama za taj konačni napad:

„Uvek sam Kada sam o tome pričao od kada sam preuzeo dužnost, pretnja potpunom agresijom je bila očigledna“, rekao je tada u intervjuu.

"Naš zadatak kao Oružanih snaga je da ne čekamo propust sa neba. Moramo se pripremiti za to. I činimo sve da budemo spremni. Sa naše strane, izvodimo niz vežbi, uključujući i naše zapadne partnere. Mi čine sve da neprijatelj bude manje spreman da sprovede takav scenario“, dodao je on.

U januaru 2022. Zalužni je razgovarao sa vojnim komitetom NATO-a, najvišim telom savezničkih oficira, i obavestio ih da je ukrajinska vojska spremna: „Podsetio sam saveznike da naš rat traje od 2014. godine i da mi radimo svoj posao. od tada“, rekao je on za nacionalnu novinsku agenciju Ukrinform nakon tog sastanka.

Velika rekonstrukcija

Ipak, Vašington, Moskva i veći deo sveta očekivali su da će Rusija poraziti ukrajinsku vojsku za nekoliko dana. Ali ne i Zalužni, koji nije slučajno bio na čelu vojske. Bio je to deo velikog „remonta” vojnih snaga, koji je počeo restrukturiranjem komande, sa ciljem da se upravljanje vojnim operacijama odvoji od političkih pozicija.

„Predsednik želi da vidi sinergiju između Ministarstva odbrane i Oružanih snaga Ukrajine“, rekao je tadašnji šef predsednikove kancelarije za odnose sa javnošću. „Nažalost, mi ne vidimo takvu sinergiju, vidimo sukobe.

I sam Zalužni će kasnije jasno sumirati svoju ulogu, implicirajući da nije tu da se meša u politiku, već da očekuje suprotno: „Kao glavnokomandujući, odgovoran sam za borbenu gotovost, obuku i komandovanje Oružanim snagama“, rekao je za Radio Svoboda prošle godine. , ukrajinski ogranak Radija Slobodna Evropa, u svom jedinom velikom intervjuu dostupnom na internetu.

Valerij Zaslužni
foto: Profimedia

General Zalužni nije krio da se zalaže za povećanje finansiranja i druge vidove javne podrške vojsci, a od početka rata njegov glavni zahtev političkim liderima bio je da se sklone s puta i puste vojnike da rade svoj posao. Pogotovo što u javnosti ne izazivaju sumnju u razvoj ratne situacije. Želim da se obratim političarima koji govore o 'izdaji' u okupiranim gradovima i daju vojno-operativne 'procene'“, napisao je Zalužni na svojoj Fejsbuk stranici. "Vašim neodgovornim izjavama - na primer, 'neprijatelj je bez problema zauzeo...' ili onim da neko 'sprema da preda zemlju' - vređate naše vojnike", rekao je nekim lokalnim političarima.

On je napomenuo da su ukrajinske trupe obuzdale drugu najmoćniju armiju na svetu. „Zaustavili smo protivnika na svim stranama. Naneli smo mu gubitke koje oni nikada nisu videli niti su mogli da zamisle. Svi Ukrajinci znaju za ovo. Svet zna za ovo.

General Valerij Zalužni oličava novu generaciju ukrajinskih oficira koji su se obučavali u osmogodišnjem ratu u Donbasu i obučavali sa snagama NATO-a na poligonima širom Evrope, prenosi Politiko. Tako su stekli iskustva sasvim drugačija od autoritarnog vojnog upravljanja uspostavljenog kroz decenije krute sovjetske vojne obuke.

„Ova saradnja sa NATO-om iznedrila je grupu profesionalnih ukrajinskih oficira koji su sledili zapadne standarde i pomogli da se izgradi decentralizovani, agilniji način ratovanja od ruskog modela zaglavljenog u ukrajinskom blatu“, navodi se u saopštenju „Politika”. Vazduhoplovstvo Ukrajine iz Centra Razumkov, „think tank“ sa sedištem u Kijevu:

„Verovatno mogu da govorim o Zalužniji ne samo kao pojedincu, već kao predstavniku nove generacije ukrajinske vojske – čitavog niza viših, srednjih i čak nižih oficira“, rekao je on.

Poraz staromodnog sovjetskog modela

„Agresija velikih razmera“ za koju su se na vreme spremali počela je 24. februara, kada su se ruski tenkovi kretali ka Kijevu, a rakete pogađale ciljeve širom Ukrajine. Pripreme Ukrajine za taj trenutak traju od kada su Putinove trupe došle na Krim 2014. godine, anektirajući poluostrvo i pretvarajući Donbas u trajnu ratnu zonu. Ta obuka i iskustvo na bojnom polju protiv Rusa i separatista na teritoriji Ukrajine omogućili su malim, raštrkanim komandantima jedinica da razmišljaju svojom glavom, suprotno starom sovjetskom modelu odozgo prema dole paralisanja ruskih jedinica, primoravajući neke od njihovih generala da podnesu ostavke. na prve linije fronta, gde je nekoliko njih poginulo.

I kroz intenzivno, svakodnevno borbeno iskustvo u Donbasu, ukrajinske trupe su se iz prve ruke uverile koliko je individualna inicijativa presudna u borbi protiv tako malih jedinica. Ovi mladi vojnici i njihovi oficiri „bili su ti koji su kroz to iskustvo shvatili da ne mogu dozvoliti da ih general konsultuje pre nego što donesu odluku“, rekao je za Politiko penzionisani pukovnik američke vojske Lijam Kolins.

Sve se to poklopilo sa širom kampanjom modernizacije u kojoj je ukrajinska vojska usvojila nove, kreativnije borbene tehnike. „Želimo da se odmaknemo od mapa i pisanja borbenih naređenja kao da smo 1943. godine“, rekao je Zalužni u intervjuu za ArmiInform, informativni list Ministarstva odbrane Ukrajine.

Bivši oficir specijalnih snaga SAD, koji je bio svedok promena u ukrajinskim specijalnim snagama tokom godina, rekao je da su do 2020. ukrajinski komandosi već „izgledali i ponašali se kao zapadni SoF“ (Snage za specijalne operacije).

Taktika „udari i beži“ koju su ukrajinske trupe koristile ove godine imala je veliki uticaj. Od 120 bataljona koje je Rusija poslala u Ukrajinu 24. februara, 40 – uključujući one koji su predvodili napad na Kijev i Černihiv – povuklo se u Belorusiju da „liže rane“. Čak 29 ovih jedinica trenutno je nesposobno za borbu, zbog ogromnih gubitaka koje su pretrpeli od malih timova Ukrajinaca naoružanih protivtenkovskim oružjem koji su pristizali sa zapada.

1 / 32 Foto: Profimedia

Vođa 'potpuno drukčijih ljudi'

U svemu tome njihov vrhovni komandant Valerij Zalužni ne gura se ponovo u prvi plan, već ističe važnu ulogu svojih potčinjenih. On kaže da je ukrajinska vojska popunjena mladim, profesionalnim vojnicima i budućim vođama:

"To su potpuno drugačiji ljudi, a ne kao mi kad smo bili potporučnici. Oni nose klice koje će za pet godina potpuno promeniti vojsku. Skoro svi dobro znaju strani jezik, dobro rade sa gedžetima, načitani su", rekao je on. rekao je za ArmiInform. "Oni nisu žrtveni jarci, kao oni u ruskoj vojsci, već naši pravi saradnici koji će uskoro zameniti današnje oficire. Već smo započeli ovaj proces i nema nazad", dodao je on. „Neće samo ukrajinsko društvo dozvoliti da vratimo vojsku u 2013. godinu.

A čisto filmski gledano – da se vratimo na teren Zelenskog – ako uporedimo ruskog „dželata Sirije“ Aleksandra Dvornikova ili Čečena Ramzana Kadirova sa Valerijem Zalužnim, već je na prvi pogled jasno ko je pozitivac u ovom ratu. „scenario”.

(Espreso / Slobodna Dalmacija)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.