Zašto Ujedinjene nacije nazivaju kinesku svemirsku stanicu „odličnim primerom“
Ilustracija, Foto: Kineska medijska grupa

ZAVRŠENA ŠESTOMESEČNA MISIJA

Zašto Ujedinjene nacije nazivaju kinesku svemirsku stanicu „odličnim primerom“

Vredi napomenuti da je svemirski brod Šendžou-13 sa ljudskom posadom pet puta obleteo Zemlju i vratio se na Zemlju za samo nekoliko sati

Objavljeno:

Druga grupa od troje kineskih tajkonauta, koji su poslati u svemir zbog izgradnje svemirske stanice 16. aprila je završila svoju šestomesečnu misiju i vratila se bezbedno na Zemlju.

Ovaj trenutak znači da je ključna faza verifikacije tehnologije kineske svemirske stanice uspešno završena i predstavlja korak napred u realizaciji inicijative UN-a „Globalni zajednički prostor”.

Vredi napomenuti da je svemirski brod Šendžou-13 sa ljudskom posadom pet puta obleteo Zemlju i vratio se na Zemlju za samo nekoliko sati. Ovo vreme je čak kraće od nekih međugradskih poslovnog putovanja na Zemlji, a inovativni prodor tehnologije je neverovatan.

U proteklih šest meseci Šendžou-13 je uspešno obavio sve postavljene zadatke: Troje tajkonauta je dva puta izašlo iz kabine, izvelo je brojne naučne i tehnološke eksperimente. Kroz predavanja o svemiru komunicirali su sa domaćim i stranim učenicima i doneli mnoga jedinstvena nova svemirska iskustva u svet.

Kina
foto: Kineska medijska grupa

Sa potpunim uspehom misije Šendžou-13 sa ljudskom posadom, kineska svemirska stanica će ući u fazu izgradnje. Cilj je autonomna izgradnja velike svemirske stanice teške od 60 do 180 tona, koja bi za nekoliko godina mogla postati jedina svemirska stanica u orbiti. Ovo nije samo veliko naučno i tehnološko dostignuće Kineza, već i početak nove faze ljudske saradnje u istraživanju svemira.

Kineska svemirska stanica je prvi put u istoriji da je takav projekat otvoren za sve zemlje članice UN. Trenutno su devet projekata iz 17 zemalja i 23 entiteta postali prva grupa odabranih projekata za naučni eksperiment Kineske svemirske stanice. Simoneta Di Pipo, direktorka Kancelarije UN-a za svemirska pitanja, prokomentarisala je da je kineska otvorena svemirska stanica važan deo inicijative UN-a „globalni zajednički prostor” i „odličan primer”.

Svemirski prostor pripada čitavom čovečanstvu. Kineska svemirska stanica, koja je otvorila svoja vrata svetu, postaće „zajednički dom za celo čovečanstvo“, svedočeći o neprestanim naporima Kine da promoviše izgradnju zajednice sa zajedničkom budućnošću za čovečanstvo u oblasti svemira.

(Espreso/Kineska medijska grupa)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.