Elita (NI)JE FINA
Svađe sa sudijama, nameštanje mečeva, skandali, doping...Tenis (ni)je kraljevski sport!
Važi za kraljevski sport, ali ponašanje teniskih aktera često nije takvo
Počeci tenisa vezani su za kraj 13. veka i francuski kraljevski dvor.
Zbog toga što su francuski i engleski kraljevi pokazivali interesovanje za tenis, važi za kraljevski sport, ali ponašanje teniskih aktera danas je često daleko od kraljevskog i kulturnog.
Da li zbog velikog novca koji donose nagrade od turnira i sponzora, ili zbog toga što slava pomuti um igračima, tenis nije imun na skandale na terenu i van njega. Optužbe za doping i nameštanje mečeva, seks skandali, drogiranje i izazivanje saobraćajnih nesreća, u sve su bili umešani teniski superstarovi ili oni manje poznati igrači i igračice.
Najčešći su sukobi koji se dešavaju na terenima u žaru borbe kao što su rasprave sa sudijama i publikom i međusobne čarke tenisera i teniserki. Najnoviji skandal napravila je Serena Vilijams u finalu singla na US openu, a poznato je kakve je sve probleme imao Novak Đoković sa njujorškom publikom ove godine.
Slede samo neki skandali koji su potresli teniski svet.
Na turniru u Madridu u maju 2013. godine, publika je zdušno navijala za Grigora Dimitrova protiv Đokovića. Zvižduci nisu prestajali ni tokom servisa, a svi sudijini pozivi na mir bili su uzaludni. Zato je posle osvajanja drugog seta, srpski teniser opsovao publiku, ali je, uprkos ovom ventilu, poražen sa 2:1.
Poznatiji po skandaloznom ponašanju nego po mečevima za pamćenje je Australijanac Nik Kirjos. Najnoviji skandal teniser je napravio u polufinalu turnira u Kvinsu u junu kada je simulirao masturbiranje sa flašicom vode zbog čega je kažnjen sa 15.000 dolara. Prošle godine u Šangaju, Kirjos je napustio teren posle gubitka seta u meču protiv Stiva Džonsona i dobio kaznu od 31.000 dolara.
Iako se veruje da je ranije bilo mnogo više teniskih džentlmena nego danas, nije bilo baš tako. Osim po sjajnim volejima i servisima, Džon Mekinro je zapamćen i po temperamentu. Često je dolazio u sukob sa sudijama i čelnicima ATP tura. To je najviše došlo do izražaja na Vimbldonu 1981. godine kada je nastala njegova fraza: "Mora da se šalite!". Tada je i odbio da ide na šampionsku večeru posle osvajanja turnira, jer je hteo da provede veče sa porodicom, prijateljima i ljudima koji ga podržavaju, a ne sa "matorim leševima".
Na skandale nije imuno ni takmičenje Dejvis kup. Jedan od najvećih desio se u februaru 2017. godine u duelu između Kanade i Velike Britanije. U poslednjem meču, sastali su se mladi Denis Šapovalov i Kajl Edmund. Pošto je britanski igrač bio u prednosti, Kanađanin je reagovao nervozno i jako udario lopticu koja je pogodila u lice glavnog sudiju. Posledica je bila da je Kanada diskvalifikovana, a Britanija prošla u četvrtfinale takmičenja.
Duel četvrtfinala Dejvis kupa 2012. godine između Srbije i Češke obeležio je Radek Štepanek. Meč sa Jankom Tipsarevićem trajao je više od pet sati, a slavio je Srbin sa 3:2. Čeh je čestitao na pobedi sprskom igraču tako što mu je pokazao srednji prst.
U konflikte sa sudijama i protivnicama umela je da uđe i Jelena Janković. Jedan od tih bio je i sa sudijom u polufinalu US opena 2006. godine. Srpska teniserka je imala vođstvo od 1:0 u setovima i 4:2 u gemovima u drugom, ali je posle jedne sporne lopte počela da se raspravlja sa sudijom.To ju je potpuno izbacilo iz ritma što je iskusna Belgijanka Žistin Enan iskoristila i na kraju slavila.
Rasprave je imala Jankovićeva i sa Serenom Vilijams. Na turniru u Čarsltonu 2013. godine, dve teniserke su imale žučan sukob. Srpkinji je zasmetala preduga priprema za poen Amerikanke na šta je usledio žustar odgovor Vilijamsove.
Iste igračice sukobile su se i u Dubaiju 2014. godine. U poslednjem gemu, Jankovićeva i Vilijamsova su razmenile nekoliko reči u ne baš prijateljskom tonu.
Ljubiteljima tenisa ostaje nada da će stasati neki novi klinci koji će biti manje skloni konfliktima od starijih kolega.
BONUS VIDEO:
(Sofija Vrebac)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!