Kozmetičke promene
UEFA PROMENILA SISTEM U LIGI NACIJA: Obesmislili prvu sezonu i spasili Hrvate i Nemce, a evo šta to znači za Srbiju
Proširen je broj timova u najjačoj diviziji
Evropska fudbalska unija objavila novi sistem Lige nacija za sezonu 2020/21. i obraziložila razloge za tu odluku. UEFA je svoje najnovije „čedo” rešila da dodatno dotera pred drugo izdanje takmičenja. Liga nacija će u sezoni 2020/21. proći kroz određene „kozmetičke” promene.
Kako je u utorak potvrđeno na zvaničnom sajtu UEFA, Liga nacija će se i dalje igrati u četiri divizije, ali će sada divizije A, B i C imati po 16 učesnika, dok će u najnižem rangu biti sedam najslabijih selekcija.
Ovo će biti promena u odnosu na dosadašnjih 12 timova u A diviziji, 15 u B diviziji i po 16 u preostala dva ranga. To znači da će u novom izdanju takmičenja svi članovi prve tri divizije igrati po šest utakmica, umesto dosadašnjih razlika između četiri i šest utakmica.
Preostalih sedam timova će u D diviziji igrati u jednoj grupi od četiri i jednoj grupi od tri tima.
Promena sistema je dovela do određenih pomeranja i donekle obesmišljavanja prve sezone Lige nacija. Razlog za to je da pojedine selekcije koje su zauzele poslednje mesto u svojim grupama na kraju ipak neće igrati u nižem rangu u izdanju za 2020/21 sezonu.
To se pre svih odnosi na najupadljivije primere - Nemačku, Hrvatsku, Island i Poljsku. Ove četiri selekcije su bile očekivane u B diviziji nakon neuspešnog učešća u A diviziji prošle jeseni, ali ih je ova promena spasila toga.
Srbija, sa druge strane, svakako ostaje u B diviziji, za šta su se izborili prvim mestom u svojoj grupi C divizije, ali će im se zbog promena sistema u tom rangu pridružiti i Rumunija, selekcija koja je završila iza "orlova" u grupi C4.
Ipak, mada će Srbija svejedno učestvovati u B diviziji, nije da ove promene nikoga ne dotiču, jer sada "orlovi" neće moći da na žrebu izvuku neke od jačih selekcija, poput Nemačke ili Hrvatske.
UEFA je kao razloge za promenu sistema navela veći broj utakmica kojima će se dodatno smanjiti broj prijateljskih mečeva, naročito onih najjačih selekcija, povećanje sportskog fer-pleja i uvećanje vrednosti takmičenja.
Umesto 138 utakmica koliko ih je bilo u prvom izdanju, sada će ih u grupnoj fazi biti čak 162. Time će vrednost takmičenja biti veća, jer je njegova komercijalna vrednost uvećana. I na kraju, sportski fer-plej znači da će gotovo sve ekipe (osim u jednoj grupi D divizije) svoje poslednje mečeve u grupnoj fazi igrati u isto vreme, što nije mogao da bude slučaj u velikom broju grupa koje su imale tri reprezentacije.
Evo kako su timovi podeljeni nakon svih izmena:
A DIVIZIJA: Portugalija, Holandija, Engleska, Švajcarska, Belgija, Francuska, Španija, Italija, BiH, Ukrajina, Danska, Švedska, Hrvatska, Poljska, Nemačka i Island.
B DIVIZIJA: Rusija, Austrija, Vels, Češka Republika, Škotska, Norveška, Srbija, Finska, Slovačka, Turska, Republika Irska, Severna Irska, Bugarska, Izrael, Mađarska i Rumunija.
C DIVIZIJA: Grčka, Albanija, Crna Gora, Gruzija, Severna Makedonija, tzv. Kosovo, Belorusija, Kipar, Estonija, Slovenija, Litvanija, Luksemburg, Jermenija, Azerbejdžan, Kazahstan i Moldavija.
D DIVIZIJA: Gibraltar, Farska Ostrva, Letonija, Lihtenštajn, Andora, Malta i San Marino.
Drugo izdanje Lige nacija igra se od septembra do novembra 2020. godine, dok će završni turnir biti odigran u junu 2021. godine.
BONUS VIDEO:
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!