NAJVEĆE KONTROVERZE U ISTORIJI VEČITIH DERBIJA! Zbog ovih sudijskih odluka su se krstili i Delije i Grobari! VIDEO
Detalji sa večitih derbija, Foto: Printscreen

PAMTITE LI?

Greške arbitara koje mnogi nisu zaboravili

Objavljeno: 22:40h

Čini se da odluka o delegiranju sudija za meč 24. kola Superlige Srbije između Crvene zvezde i Partizana nikada nije "miroljubivije" prošla, a Sudijska komisija FSS je odlučila da promeni tradiciju i poverenje pruži "manje čuvenim" arbitrima koji su zaslužili kredibilitet na terenima širom Srbije.

Tako će na 169. večitom derbiju pravdu deliti debitant Aleksandar Živković, a da će biti "spornih" momenata u očima navijača, to smo gotovo sigurni.

Živković (37) se na listi Superlige Srbije nalazi od 2016. godine. On je ove godine zbog visokog kvaliteta suđenja promovisan u elitnu grupu, a došlo je vreme da se oproba u sigurno najtežem mogućem meču.

Crvena zvezda Partizan
Crvena zvezda Partizanfoto: Starsport©

Živkoviću će pomagati Beograđani Dragan Bogićević i Bojan Banović, dok je za četvrtog arbitra određen Stanko Ostraćanin iz Kraljeva. U VAR sobi biće Momčilo Marković i Milan Mihajlović.

Ko je oštećen, Partizan ili Zvezda su potpuno legitimna pitanja u našem fudbalu, ali uvođenje VAR tehnoligije je umnogome doprinelo razrešenju nejasnih situacija.

Neće biti lako Živkoviću da nametne autoritet, a svaki njegov potez će se triput meriti. Nadamo se da će ovog puta fudbal biti u prvom planu, a da su etikete Partizanov ili Zvezdin sudija prošlost.

Mi ćemo se podsetiti nekoliko najkontroverznijih detalja iz istorije derbija, a po njima su se neke sudije i proslavile.

Gol iz auta, zamišljena gol linija, nepostojeći ofsajd, bile su srpske sudije na velikim mukama...

Gol Boaćija na 158. večitom derbiju

Da je VAR prekopotreban svima je bilo jasno u 158. večitom derbiju koji je završen rezultatom 1:1, a o izjednačujučem golu se brujalo danima.

Crno-beli su poveli golom Rikarda Gomeša u 33. minutu, da bi Ričmond Boaći poravnao u 73. minutu.

Imali su za čime da žale fudbaleri Partizana jer je Boaćijev gol bio i više nego sumnjiv.

Zvezdin napadač je najbolje skočio posle kornera, ali lopta nije završila u mreži.

Stojković je odbranio, ali je Nenad Đokić, sudija iza gola, pokazao da je lopta celim obimom prešla gol liniju. Danilo Grujić je uvažio njegovo mišljenje i pokazao na centar.

Asistencija iz gol-auta

Ovo je već legendarna situacija koju pamte gotovo svi navijači.

Nerešeno je bilo i u 153. večitom derbiju 1:1, a crno-beli su imali više razloga za ljutnju.

Crveno-beli poveli posle neregularnog gola Gelora Kange u 34. minutu, ali je ipak nepravda kasnije ispravljena kada je Đurđević poravnao rezultat.

Džon Ruiz je asistirao Gaboncu posle gol-auta, ali sudija Vujović nije regovao.

Poništen gol Milijaša

Bilo je to davne 2008. godine u polufinalu Kupa Srbije, kada je pogrešna odluka mahača potpuno promenila tok utakmice.

Partizan je vodio na Marakani 2:0 na poluvremenu, golovima Lamine Dijare. Igor Burzanović je smanjio, da bi Nenad Jestrović izjednačio i uneo potpunu dramu.

Ubrzo je mrežu zatresao i Nenad Milijaš, ali gol nije priznat zbog loše procene mahača Bogdana Milisavljevića, što je uvažio Spasić.

Stevan Jovetić je u finišu doneo trijumf crno-belima, a ova odluka sudije je osujetila crveno-bele na putu ka finalu.

Poništen gol Mihajloviću

Igrao se 150. večiti derbi koji je zavšen sa 2:1 u korist Crvene zvezde. Jedan detalj je označen kao sporan.

Sudija Vlado Glođović poništio je u 47. minutu gol Partizanu koji je postigao Nemanja Mihajlović.

Mihajlović je dobio loptu od Ilića u srcu kaznenog prostora i proturio je ispod Kahrimana, ali je sudija Glođović poništio gol jer je Božinov bio u pasivnom ofsajdu.

Ova situacija ide "na dušu" pomoćniku Nemanji Petroviću.