SP 2010: Veselje Srba protiv Nemaca pa KRAH protiv Australije, Španci za istoriju i Suaresova "ruka spasa" (VIDEO)
Fudbaleri Španije sa peharom Svetskog prvenstva u Južnoj Africi, Foto: EPA / Jon Hrusa, EPA/Robert Ghement, EPA/ACHIM SCHEIDEMANN, EPA/Shawn Thew, Back Page Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

MUNDIJALSKA GROZNICA

Izabranici Radomira Antića od sjaja do očaja, "crvena furija" prvi put postala šampion sveta, a Urugvaj slavio Luisa i potez u 120. minutu

Veljko Petrović

Nastavljamo naš serijal "Mundijalska groznica", a prisećamo se 19. Svetskog prvenstva održanog u Južnoj Africi od 11. juna do 11. jula 2010. godine.

Ovo je bio prvi put da je domaćin Mundijala jedna afrička zemlja, a osvajač "Zlatne boginje" bila je Španija, tada aktuelni prvak Evrope.

Trenutak kada je Andres Inijesta golom doneo trofej Španiji protiv Holandije
Trenutak kada je Andres Inijesta golom doneo trofej Španiji protiv Holandijefoto: Back Page Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

"Crvena furija" prvi put postala je planetarni šampion, a takođe i prva evropska selekcija sa peharom osvojenim van Starog kontinenta.

IZBOR DOMAĆINA

U oktobru 2007. godine doneseno je novo pravilo da pri izboru domaćina dolazi do rotacija među kontinentalnim federacijama.

Odlučeno je da naredni domaćin bude Afrika, a za FIFA je stiglo četiri ponude za organizaciju - Egipat, Libija i Tunis, Maroko i Južna Afrika.

Svetska kuća fudbala donela je odluka da prvenstvo ne može da bude organizovano u dve zemlje i Tunis se pokuvao, a samim tim i Libija.

Na kraju, Južna Afrika dobila je 14 glasova, četiri više od Maroka, dok je Egipat bio na nuli.

Jedan od prvih treninga Srbije u Južnoj Africi
Jedan od prvih treninga Srbije u Južnoj Africifoto: EPA/Shawn Thew

SRBIJA - NARODNO VESELJE PROTIV NEMAČKE, AUSTRALIJA ZA HOROR, A BILA JE TU I GANA...

Fudbalska reprezentacija Srbije u kvalifikacijama pod komandom Radomira Antića bila je prva ispred Francuske, a prvi rival na Mundijalu bila je Gana.

Afričku selekciju tada je predvodio naš stručnjak Milovan Rajevac, a kada se činilo da neće biti golova, odnosno podela bodova, dogodio se krah...

Zdravko Kuzmanović igrao je rukom na očigled celog stadiona, a Asamoa Đan pogodio je za penala i minimalnu pobedu "crnih zvezda".

Detalj sa utakmice Srbije i Gane
Detalj sa utakmice Srbije i Ganefoto: EPA/ACHIM SCHEIDEMANN

Pet dana kasnije, 18. juna narodno veselje protiv Nemačke! Prvo je Miroslav Klose u 37. minutu dobio crveni karton, a minut kasnije Milan Lane Jovanović savladao je Manuela Nojera.

Slavlje Laneta Jovanovića posle gola Nemcima
Slavlje Laneta Jovanovića posle gola Nemcimafoto: EPA/Robert Ghement

Na isteku sat vremena igre, Vladimir Stojković sačuvao je trijumf nad "pancerima" čekan 37 godina kada je odbranio penal Lukasu Podolskom.

U poslednjem, trećem kolu "orlovima" je bilo potrebno slavlje za plasman dalje, ali je od euforije posle meča sa Nemcima stigao horor protiv Australije.

"Kenguri" i izabranici Radomira Antića su ispali, izgubili su 2:1 i grupnu završili kao poslednji na tabeli.

DEBITANTI I GRUPNA FAZA

Jedini debitant u Južnoj Africi bila je selekcija Slovačke koja je prošla grupu kao druga iza Paragvaja.

Upravo u toj grupi videli smo prvo od dva velika iznenađenja pošto je aktuelni branilac trofeja Italija bila četvrta sa samo dva boda.

Detalj sa utakmice Argentine i Nigerije u grupnoj fazi
Detalj sa utakmice Argentine i Nigerije u grupnoj fazifoto: EPA/ACHIM SCHEIDEMANN

Ispred njih je bio i Novi Zeland sa tri boda i ostaće upamćeni kao jedina reprezentacija bez poraza u Južnoj Africi.

"Azuri" su odigrali po 1:1 sa Paragvajem i Novim Zelandom, a poraženi su 3:2 od Slovačke.

Drugo iznenađenje je Francuska sa jednim bodom, tri manje od trećeplasiranog domaćina, drugog Meksika i prvog Urugvaja.

"Trikolori" su odigrali 0:0 sa Urugvajem, izgubili od Meksika 2:0, a potom i 2:1 od Južne Afrike.

OSMINA FINALA

Gana našeg Rajevca plasirala se u četvrtfinale pošto je posle produžetaka sa 2:1 izbacila Ameriku, dok je Nemačka dobila Englesku 4:1.

Argentina čiji je selektor tada bio Dijego Armando Maradona lagano je slavila protiv Meksika 3:1, a Španija je sa 1:0 bila bolja od Portugala.

Luis Suarez je sa dva gola doneo Urugvaju trijumf od 2:1 protiv Južne Koreje, a Holandija je izbacila Slovačku (2:1), a Brazil Čile (3:0).

San je nastavio da sanja Paragvaj pošto je bio bolji od Japana posle penala sa 5:3, dok je posle 120 minuta bilo bez golova.

ČETVRTFINALE

Najbolja utakmica četvrtfinala viđena je između Urugvaja i Gane, a u glavnoj ulozi bio je Luis Suarez.

Igrao se 120. minut, odnosno poslednji sekund drugog produžetka kada je napadač rukom izbacio loptu sa gol linije i dobio direktan crveni karton.

Trenutak kada je Luis Suarez udario loptu rukom na liniji
Trenutak kada je Luis Suarez udario loptu rukom na linijifoto: EPA / Jon Hrusa

Asamoa Đan šutirao je penal za pobedu pri rezultatu 1:1, ali je promašio penal i kasnije su "urusi" preko bele tačke slavili 4:2.

Nemačka je Maradoninu Argentinu razbila sa 4:0, dok je Brazil pognuo glave protiv Holandije i izgubio 2:1.

San Paragvaja prekinuo je David Vilja golom u 83. minutu za Španiju.

POLUFINALE

Holandija i Urugvaj igrali su otvorenu utakmicu do 69. minuta, a potom su "lale" dale dva gola za četiri minuta i na kraju slavile 3:2.

Sa druge strane Španija je pogotkom Karlosa Pujola izbacila Nemačku.

TREĆE MESTO

Nemačka je pobedila Urugvaj 3:2, ali videli smo prvo vođstvo "pancera", pa potom preokret na 2:1, a slavlje je doneo Sami Kedira u 82. minutu.

FINALE

Istorijsku prvu titulu prvaka sveta Španiji je protiv Holandije u 116. minutu doneo Andres Inijesta, a selektor je bio Visente del Boske.

Vezista Barselone tada je ispod dresa pokazao majicu sa posvetom Danijelu Harkeu, kapitenu Espanjola koji je 8. avgusta 2009. godine preminuo od srčanog udara u hotelskoj sobi u Firenci.

Podsetimo, "crvena furija" tada je bila aktuelni evropski prvak, a posle Južne Afrike odbranila je kontinentalnu krunu 2012. godine.