OVO JE UBEDLJIVO NAJGORI POLOŽAJ ZA SPAVANJE: Pogledajte samo kakve ostavlja POSLEDICE
Spavanje, Foto: Profimedia

oprez

OVO JE UBEDLJIVO NAJGORI POLOŽAJ ZA SPAVANJE: Pogledajte samo kakve ostavlja POSLEDICE

Studije su pokazale da spavanje u određenom položaju smanjuje rizik od demencije

Objavljeno: 14:58h

Ekspert za probleme spavanja Narvan Amini je potvrdio da je utvrđeno da je spavanje na boku najkorisniji položaj za vaš mozak, s tim što položaj pomaže vašem mozgu da očisti intersticijski otpad brže od drugih položaja.

"Ovo dovodi do višestrukih prednosti, uključujući potencijalno smanjenje rizika od razvoja neuroloških bolesti kao što su Parkinsonova ili Alchajmerova bolest."

Spavanje na boku se generalno smatra najzdravijim položajem za spavanje - to je zato što daje dobru podršku kičmi, a takođe smanjuje refluks kiseline.

– Ovo omogućuje kičmi da ostane u neutralnom položaju i pomaže kod bolova u vratu, ramenima i leđima – piše Real Simple.

Ostali položaju mogu dovesti do naprezanja u mišićima i vratu.

– Spavanje s rukom iznad glave duže vreme može dovesti do bola. Spavanje s jastukom koji omogućuje da se vrat odmara pod neobičnim uglovima ili spavanje s podignutim nogama takođe može dovesti do neugodnih situacija. Čak i spavanje dok sedite u uspravnom položaju može dovesti do povreda glave i vrata – kaže Lauri Leadley, predsednica centra za dijagnostiku spavanja ‘Valley Sleep’.

1 / 15 Foto: Profimedia

Još jedan problematičan položaj obično je spavanje na stomaku, a Leadley savetuje da ga izbegavate, ako je ikako moguće.

– Spavanje na stomaku može opteretiti leđa i vrat kao i prouzrokovati više okretanja i nemira tokom noći – kaže ona.

Najbolji položaj za spavanje kako biste izbegli bol? Leadley objašnjava da je dobro pokušati spavati, ili barem zaspati, na leđima.

– Spavajte u ravnom položaju s rukama uz bokove i na leđima, ako možete. Spavanje na leđima pomaže u ublažavanju bolova u vratu, ramenima i leđima – dodala je.

A znate li kada je najbolje da odete u krevet?

Svakom od nas je potreban kvalitetan san kako bismo odmorili telo i bili spremni za svakodnevne aktivnosti. Raniji odlazak na spavanje pozitivno se odražava i na telo i na um.

Najbolje bi bilo da se u krevet ide oko 22 sata, piše portal „Brajt sajd“, napominjući da mnoge poznate zvezde praktikuju ovu naviku, među kojima Opra Vinfri i Ana Vintur.

Kvalitetan odmor

Spavanje, Nesanica
foto: Profimedia

Najpre, najdublji i najmirniji deo našeg sna je između 22 sata i 2 ujutro što znači da ukoliko rano odemo u krevet na spavanje, bićemo naspavani i odmorni. Takođe, jedno istraživanje pokazalo je da raniji odlazak na spavanje pomaže da zaustavimo negativne misli koje nam se uveče motaju po glavi i zbog kojih ne možemo da zaspimo.

Kad smo u dubokom ciklusu spavanja, naše telo se leči stvaranjem somatropina — hormona rasta.

Ova ključna aktivnost pomaže da budemo u top formi narednog dana, posebno kada su u pitanju fizički aktivne osobe.

Smanjuje se stres

Nedovoljno spavanja može da stvori veoma visok nivo hormona stresa kortizola u telu. Posledica toga je stvaranje teskobe.

Kada se dobro odmorite i tako smanjite taj nivo kortizola, imaćete više energije tokom dana.

Bolja kontrola nad emocijama

Istraživanja su pokazala da su ljudi koji spavaju dovoljno uglavnom srećniji u životu. Kada nam pak nedostaje kvalitetnog sna, naše emocije mogu biti nestabilnije, jer ih je teže kontrolisati.

Takođe, ranije spavanje može značiti i ranije buđenje, što može biti važno ako želimo da uhvatimo više dnevnog svetla i serotonina — hormona sreće za poboljšanje raspoloženja, preneo je portal „Magazin novosti“.

(Espreso)

(Espreso)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.