OVA PIĆA SU NAIZGLED ZDRAVA, ALI ĆE VAS PRAVA ISTINA DOTUĆI: Na popisu su flaširana VODA i čokoladno MLEKO
Ilustracija, Foto: Profimedia

da li ste znali?

OVA PIĆA SU NAIZGLED ZDRAVA, ALI ĆE VAS PRAVA ISTINA DOTUĆI: Na popisu su flaširana VODA i čokoladno MLEKO

Na popisu najnezdravijih pića na svetu našla se i flaširana voda. Naime, problem je u bocama koje sadrže BPA (bisfenola A). To je hemikalija koja oponaša hormon i potencijalno je opasna za ljudsko zdravlje

Objavljeno:

Mnogi napici se reklamiraju kao "zdravi", ali oni to uopšte nisu. U nastavku saznajte koja pića bi bilo bolje izbegavati.

Koktel sa sokom od brusnice

Za proizvodnju koktela koriste se industrijski sokovi od brusnice koji sadrže poprilično velike količine šećera kako bi dobili 'bolji' okus. Samo jedna čaša koktela sa sokom od brusnice može sadržavati čak i do 25 grama šećera.

Čokoladno mleko

Osim ako ga ne konzumirate odmah nakon intenzivnog treninga, pripazite, jer jedna bočica sadrži oko 21 gram šećera plus pojačivače okusa.

Napici od narandže

Sok od narandže često nije ono što očekujete – radi se o mešavini vode i gustog slatkog sirupa te malo koncentrata pravog soka, ulja i ostalih hemikalija.

Sok od paradajza

PParadajz može biti voće bogato antioksidansima, ali dobrobiti ovog napitka se gube nakon što se flašira. Proizvođači dodaju natrij, pa se pretpostavlja da s jednom šoljom ovog soka unesete 30 posto dnevne preporučene doze natrija.

Velika šolja kafe

Dok šolja ili dve kafe mogu učiniti dobro za zdravlje, više od toga može biti loše. Odrasla osoba bi trebala uneti oko 400 ml kafe u danu, a sve više od toga može uzrokovati razvoj osteoporoze, naglašava dr. Mamta M. Mamik.

Dijetalna gazirana pića

Umetna bojila i umetni zaslađivači samo su neki od sastojaka koji se nalaze u dijetalnim gaziranim pićima. Ona se često pakuju u plastičnim bocama koje sadrže opasni BPA, hemikaliju koja se povezuje i s pretilošću. Sve to, osim što je izrazito nezdravo, može rezultirati povećanjem težine umesto njenim smanjenjem.

Flaširana voda

Nije problem u vodi, nego u bocama koje sadrže BPA (bisfenola A). To je hemikalija koja oponaša hormon, a nalazi se u gotovo svim plastičnim materijalima za pakovanje hrane i potencijalno je opasna za ljudsko zdravlje. Prema nekim studijama, ova hemikalija može uticati na razvoj raka i plodnost.

Kafa u limenkama

Pre kupovine bilo kojeg proizvoda, pročitajte što piše na nalepnici. U slučaju kafe u limenci, mnogi će proizvođači dodati puno šećera i mleka kako bi napitak bio ukusniji.

Voda s vitaminima

Iako na njima piše voda, jedna boca ovog pića sadrži oko 120 kalorija zbog dodanog šećera, piše Eat This, Not That!.

(Espreso/ 24sata)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.