PROVERITE
AKO VAM SE KOŽA ZADEBLJALA, SVRBI I PERUTA SE: Onda je moguće da imate baš ovu bolest
Kod dece promene se nalaze na obrazima, čelu, bradi, vratu...
Atopijski dermatitis je veoma česta, hronična zapaljenska bolest kože. Manifestuje se suvom kožom, crvenilom i svrabom. Nega i dobro odabrana terapija drže ovu bolest pod kontrolom. Glavni simptom Atopijskog dermatitisa je svrab koji, usled češanja, za posledicu ima zadebljanje kože koja postaje mrka, svetlucava, perutava i ispucala. Atopijski dermatitis nastaje kao posledica kombinacije genetskih faktora, oštećene kožne barijere, faktora životne sredine (alergeni i iritansi), povećanog prisustva bakterije stafilokokus aureus koja dodatno oštećuje kožnu barijeru delujući kao superantigen, i stresa.
- Prema novim klasifikacijama, razlikuju se dva oblika bolesti: alergijski, kod koga su povišene vrednosti ukupnih i specifičnih IgE antitela u krvi i/ili pozitivan prick test na alergene iz hrane i vazduha i nealergijski, kod koga je IgE normalan i prick test negativan. Danas se smatra da kod velikog broja dece sa nealergijskim AD postoji mogućnost prelaska u alergijski oblik bolesti, na niz alergena koje udišemo ili unosimo hranom, a nakon podstaknute povišene oseljivosti preko oštećene kožne barijere – objašnjava doc. dr Jelena Stojković Filipović, specijalista dermatovenerologije Klinike za dermatovenerologiju pri Kliničkom centru Srbije.
AD se javlja u detinjstvu, ređe i u odraslom dobu. Izgled i lokalizacija kožnih promena zavisi od životne dobi, trajanja bolesti, delovanja predisponirajućih faktora i prisutnih komplikacija.
- Tok bolesti je hroničan, s periodima poboljšanja ili čak potpunog odsustva simptoma, i periodima pogoršanja različitog stepena. Glavni simptom je svrab koji, usled češanja, za posledicu ima zadebljanje kože koja postaje mrka, svetlucava, perutave i ispucale površine sa izraženim naborima i brojne male ranice, koje predstavljaju ulazno mesto za bakterije i površnu infekciju – upozorava doktorka.
Kod male dece promene se nalaze na obrazima, čelu, bradi, vratu, ali mogu biti zahvaćeni i trup, spoljašnje strane ruku i nogu, šake.
- Promene se mogu manifestovati samo crvenilom na obrazima i vratu. Kasnije tokom detinjstva ili u odraslom dobu promene su češće u pregibima gde se jasno vide znaci zapaljenja i posledice češanja. Ipak, i kod odraslih kao i kod dece, u težim formama bolesti promenama može biti zahvaćena čitava koža.
Lečenje AD zavisi od težine kliničke slike, a pre započinjanja terapije neophodna je edukacija pacijenta i roditelja o prirodi bolesti i njenim karakteristikama, kao i higijenskim režimu koji podrazumeva izbegavanje alergena i brojnih iritanasa koji provociraju pojavu simptoma.
- Osnova terapije je redovno korišćenje sredstava za negu kože u obliku krema, masti ili losiona. Njih treba svakodnevno nanositi na kožu i to nakon kupanja uljanim kupkama i laganog brisanja peškirom.
Kod lakših oblika bolesti pored pomenutog, u lokalnoj terapiji se koriste i kortikosteroidni preparati i kalcineurinski inhibitori kao imunomodulatorni lekovi. Srednje teški oblici bolesti, pored lokalnog tretmana zahtevaju i fototerapiju - terapiju UV zracima.
- Kod teških formi bolesti lokalni tretman nije dovoljan i neophodna je istovremena primena sistemske terapije pod nadzorom dermatologa. Lekovi koji se koriste imaju imunomodulatorni (ciklosporin) ili imunosupresivni efekat (metotreksat, azatioprin, mikofenolmofetil). Neretko, ovi pacijenti zahtevaju i kratkotrajno bolničko lečenje – ističe doktorka Stojković Filipović.
Bonus video:
(Espreso.co.rs/Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!