obratite pažnju
FARMACEUTKINJA OTKRILA KOMBINACIJU LEKOVA KOJA MOŽE BITI KOBNA PO ZDRAVLJE: Srbi ih MASOVNO gutaju kao od šale
Sezona gripa i slava doprinela je povećanom obimu posla apoteka
Zbog respiratornih infekcija i problema sa digestivnim traktom, traže se čajevi, biljne kapi i ostale tinkture, fitopreparate i one na bazi pčelinjih proizvoda. Potražnja za preparatima koji pospešuju varenje takođe je veća, kao i za preparatima za jačanje imuniteta, navodi za Jutarnji program RTS-a Ljiljana Basurović iz Instituta "Josif Pančić".
Prema njenim rečima, pre nego što posegnete za bilo kojim biljnim preparatom, jako je bitno da se posavetujete sa stručnjacima i slušate preporuke koje preparate da koristite. "Naši kupci dolaze po savet i po preporuku šta da koriste da bi lakše prevazišli svoje probleme. Tako da se kupuju monokomponentni čajevi, zatim čajne mešavine protiv nadražajnog kašlja, zatim produktivnog kašlja, preparati na bazi propolisa, meda, sirupi", rekla je Basurovićeva i dodala:
"Mi uvek savetujemo da se naši pacijenti konsultuju sa nama, upravo zbog toga što bilje može da deluje sa lekovima u sinergiji, odnosno da pojačava dejstvo, a može da bude i potpuno kontraindikovano", upozorila je Ljiljana Basurović i dodala šta uvek treba napomenuti prilikom kupovine biljnih preparata - koju sintetsku terapiju koristite, da li bolujete od neke hronične bolesti, da li je preparat namenjen deci, trudnicama i slično.
Preparati za jačanje imuniteta se koriste preventivno i mogu dosta da nam pomognu, naglasila je Basurovićeva, ali nažalost, toga se uglavnom setimo kada se razbolimo. "Recimo, ehinacea koja direktno deluje na imuni sistem organizma, ali se ona ne sme koristiti kod autoimunnih bolesti. Sve gorke biljke, hajdučka trava, lincura, matičnjak, recimo, jako je dobar za jačanje imuniteta. Majčina dušica, timijan, ima toga dosta", navela je fitofarmaceutkinja.
Lekovito bilje nije potpuno neškodljivo, ali svakako je manje škodljivo u odnosu na sintetske preparate i uvek je preporuka, ako je to moguće, najpre pokušati sa lekovitim biljem kad su u pitanju neki lakši oblici bolesti i koristiti lekovito bilje kao pomoćno sredstvo u terapiji, napomenula je Ljiljana Basurović iz Instituta "Josif Pančić".
BONUS VIDEO
(Espreso/Mondo/T.V./prenela T.M.)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!