PRATITE UPUTSTVA
MOŽDA IMATE LOŠ ZADAH, ALI NIKO NEĆE DA VAM KAŽE: Da biste se rešili neprijatnosti - uradite OVO
Niko ne želi da mu da mu sagovornik oseti zadah iz usta. Da bi ste to izbegli ili da bi ste vaš problem na vreme uočili i protiv njega se uspešno izborili, naučite nešto o uzrocima zadaha iz usta i kako ga otkloniti.
Neprijatan zadah je daleko od uobičajene pojave. Velika zastupljenost u ljudskoj populaciji, na žalost čini ga jednim od glavnih higijenskih ali i zdravstvenih problema.
Relevantne statistike, rađene od strane stomatologa, pokazuju da svaki treći čovek u našem društvu ima problem lošeg zadaha. Zadah nije problem samo one osobe koja ga ima već i celokupnog njenog okruženja. Jako je važno biti svestan da kod vas postoji ovaj problem, kako biste na vreme počeli da ga rešavate. Ukoliko niste svesni da imate ovaj problem, a veliki broj ljudi nije, pitajte vaše srodnike, bračne partnere, roditelje, prijatelje i suočite se na vreme.
Loš zadah javlja se kao posledica niza različitih uzroka. Može biti uzrokovan hranom koju konzumiramo i jedan od najčešćih razloga je upravo hrana koju konzumiramo u kombinaciji sa nedovoljnom oralnom higijenom – higijenom usta i zuba.
U daljem tekstu pomoćićemo vam kako da otkrijete uzrok lošeg zadaha i kako da ga rešite prirodnim putem.
Prevencija lošeg zadaha
Pre nego se pozabavimo uzrocima neprijatnog zadaha, ne bi bilo loše da pomenemo preventivne mere za sprečavanje istog. Važno je znati kako da se ponašamo, hranimo i koji su to mehanizmi koji mogu da preveniraju pojavu neprijatnog zadaha.
Da ne bismo došli u situaciju, da nas neko od najbliže okoline opomene da je neophodno da se pozabavimo ovim problemom, bitno je imati svest o prevenciji, oralnoj higijeni, navikama u ishrani i ispravnim načinima čišćenja usta i zuba. Svi ovi faktori spadaju u prevenciju neprijatnog zadaha, a pridržavanjem ovih mera sprečavamo pojavu lošeg zadaha i do 90 posto.
Prvi i osnovni mehanizam prevencije je pravilna, redovna i adekvatna higijena usta, usne duplje i zuba. Redovnom posetom stomatologu i lečenjem i popravkom oštećenih, pokvarenih i polomljenih zuba u velikoj meri činimo da se ovaj problem ne pojavi. Redovno pranje zuba kvalitetnim pastama za zube, upotreba zubnog konca i ispiranje usta higijenskim rastvorima za usta i zube, spada u osnove oralne higijene.
Ćišćenje jezika od naslaga hrane, pogotovo njegov zadnji deo koji se nalazi na samom ulasku u grkljan, čišćenje unutrašnjosti obraza, održavanje vlažnosti usta, dovoljna hidratacija celog organizma, korišćenje dovoljne količine tečnosti najbolje čiste vode su mehanizmi u prevenciji neprijatnog zadaha. Limun, citrusi, biljni čajevi mogu nam pomoći u održavanju svežine zadaha i higijene usta, ne preporučuju se veštački obojeni napitci koji sadrže veliku količinu šećera.
(Espreso/Zdravismo.com)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!