NOVOST
OBORENI SAJTOVI UKRAJINSKE VLADE! Upravo je saopšteno
Ukrajinu je pogodilo više sajber napada za koje vlada te zemlje tvrdi da su na potpuno drugom nivou
Juče je nekoliko veb-sajtova ukrajinskih vladinih službi i banaka napadnuto, a korisnicima je bio onemogućen pristup.
„Počeo je još jedan masovni DDoS napad na našu državu“ napisao je Mihajlo Fedorov, ministar za digitalnu transformaciju Ukrajine, na Telegramu.
Prvi sajber napad se dogodio još u januaru. Tada je ugašeno oko sedamdeset ukrajinskih vladinih sajtova. Pre nego što su sajtovi onemogućeni, pojavila se poruka koja upozorava Ukrajince da se „pripreme za najgore“. Zapadne zemlje su za taj napad optužile Rusiju.
Prošle nedelje je sličan napad oborio manji broj sajtova, a sada je situacija ponovo ista.
Podaci kompanije koja se bavi sigurnošću na internetu „Netblocks“ pokazuju da su napadi vremenom sve učestaliji. Iz kompanije su dodali da se radi o takozvanim DDos napadima. DDos napadi se sprovode sa više hiljada računara i imaju za cilj da preopterete servere i „obore“ veb sajt.
„Ukrajinski vojni i bankarski veb-sajtovi se oporavljaju nakon današnjih sajber napada. Uprkos tome incident je u toku i ometa rad službi bezbednosti u Ukrajini. Ovo ukazuje na ozbiljnost incidenta“ ističu analitičari za BBC.
Nacionalni centar za nacionalnu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva i institucije u SAD su tim povodom optužile ruske hakere i dodali da to rade pod direktnom direktivom Kremlja.
Hibridno iliti asimetrično ratovanje je ustaljeni deo modernih sukoba, a Rusija se pokazala veoma uspešnom u sajber napadima.
Prema pisanju BBC-ja, DDoS napadi su korišćeni u različitim kampanjama kao deo ruske taktike takozvanog „hibridnog ratovanja“, kombinujući sajber napade sa tradicionalnim vojnim aktivnostima.
Sa druge strane, Evropska unija je zbog krize u Ukrajini počela da raspoređuje tim za Sajber brzo reagovanje (CRRT) čiji je cilj podizanje nivoa sajber bezbednosti u EU na viši nivo. CRRT je inicijativa koja ima za cilj produbljivanje saradnje između država članica u sistemima odbrane.
DDoS napadi su pogodili i Gruziju i Krim 2008. i 2014. godine.
Moskva sve vreme negira da stoji iza napada i takve tvrdnje odbacuje kao „rusofobične“.
(Espreso/Nova S)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!