SUTRA OČI U OČI SA UBICOM
"PUKA SREĆA ŠTO JE UBIO SAMO MOJE DETE" Otac ubijenog Andreja (13) o ubici svog sina: "TOG DANA JE PLANIRAO MASAKR"
"Želeli su da mog Andreja predstave kao dete koje je zaslužilo da umre"
Maloletnik koji je kao 13-godišnjak ubio Andreja Simića 2023. godine u Niškoj Banji biće prvi put saslušan sutra putem video-linka u Višem sudu u Nišu na suđenju svojim roditeljima.
O tome šta bi mogao da ispriča dečak ubica iz Niša, za "Blic" TV govorio je Mića Simić, otac ubijenog dečaka, koji je najpre istakao da ga sutra očekuje teško suočavanje.
"Prvi put ću videti ubicu mog sina"
- Teško biće sigurno. Prvi put ću ga videti zato što je on 5. oktobra, kada je to uradio, istog dana prebačen u "Lazu Lazarević" i gore je do dana današnjeg. Iskreno, željno čekam sutrašnji dan da ga vidim i da čujem koje će on odgovore dati. Sticajem okolnosti, ja imam uvid u kompletnu dokumentaciju koja je prikupljena od tadašnjeg dana do dana današnjeg. To je dokumentacija na preko 1.500, 1.600 strana, između ostalog i njegovo veštačenje, iskaze koje je dao, kao i njegovi roditelji. Željno iščekujem da vidim šta će da kaže, kakvo objašnjenje će da kaže, mada objašnjenje ne postoji za ovo. I na osnovu toga sastojaće se i neka moja pitanja koja planiram da mu postavim - rekao je Simić.
Dodao je da je njemu apsolutno jasno šta se i kako dogodilo, ali da svakako želi da čuje šta ubica ima da kaže.
- S obzirom na dokumentaciju koju imam kod sebe i koju sam pročitao, meni je sve jasno, šta je bilo, šta se desilo, zbog čega je on to uradio. Ali sutra hoću lično da čujem iz njegovih usta. Videćemo da li će to da kaže ili će početi da priča neku svoju priču. Ove prethodne 3 godine šta smo sve prošli, dok nismo došli do ovog statusa sada, odnosno statusa suđenja. Bez obzira što on ima izrečenu privremenu meru zabrane komunikacije sa spoljnim svetom, sa roditeljima i svima ostalima, iskreno, ne bi me čudilo da je na neki čudan način možda dobio određene smernice sutra kako da se ponaša i šta da priča. Tako da, videćemo od sutrašnjeg dana šta bude izjavio i u kom će pravcu njegovo saslušanje da ide, tako ću i ja da se ponašam sa nekim svojim pitanjima koje želim da mu postavim.
Simić se boji da bi dečak ubica sutra mogao da pokuša da zaštiti svoje roditelje.
- Ja se plašim da će pokušati, ali videćemo. On je, pre svega, jedno manipulativno čudovište. Tako da sve je moguće očekivati sutra. Ne znam u kom će pravcu to sve da ide, šta će da kaže, šta ima u planu. Kažem, plašim se samo da nije određene smernice dobio preko nekih određenih kanala, bez obzira što iz zatvorenog tipa ulazi.
"Želeli su da mog Andreja predstave kao dete koje je zaslužilo da umre"
Otac ubijenog Andreja, ističe i da postoje velike sličnosti dečaka koji je ubio njegovog sina, i dečaka ubice iz OŠ "Vladislav Ribnikar".
- Ja sam inače i u kontaktu sa roditeljima iz Ribnikara. To je neverovatno koliko sličnosti imaju ova dva slučaja. Na jednom od ročišta, desila se situacija gde majka ubice par sati koliko je trajalo to ročište, nije skidala osmeh sa lica. Imala je naočare u kosi, kolutanje očima na svaku izjavu svedoka koji su svedočili toga dana. Imam utisak da je ona sama sebi pričala: "Bože moj, šta ću ja ovde, što su oni mene zvali? " Znači, totalno jedna odsutnost osećaja krivice, bez empatije, bez emocija. Bez trunke savesti. Čak u početku ovog suđenja, pokušavali su da Andreja okrive zašto je on ubijen, da ga prikažu u lošem svetlu, da ga prikažu kao problematično dete, kao dete koje je zaslužilo da umre - rekao je Mića i dodao da je dečak ubica tog dana planirao da ubije više dece.
"Planirao je masakr u Niškoj banji"
Ja sam i ranije pričao da je ovaj slučaj veoma povezan sa Ribnikarom i to odgovorno tvrdim zato što imam saznanja o tome. Mimo toga što mu je Kosta bio uzor. On je tog dana planirao praktično masakr da napravi ovde u Niškoj Banji. Puka sreća je bila da je nastradao samo naš sin, a ne i ostala deca. On je bio inspirisan dečakom ubicom iz Ribnikara, pre toga još nekim ubicama. Tako da za sve ovo što pričam, ja sam to pričao možda dva meseca ili tri nakon 5. oktobra gde nijedan dokaz nismo imali. Ali na kraju se ispostavilo da sve što sam rekao, sve je bilo tako.
Gospodin Simić veruje da će roditelji ubice njegovog sina dobiti zaslužene kazne pred sudom.
- Duboko sam ubeđen da je samo pitanje visine kazne koju će da dobiju, jer verujte mi, toliko ima dokaza. Mi smo se nogama i rukama borili da ovo suđenje bude otvoreno za javnost ili delimično otvoreno, jer smatramo da bi mnogo bilo poučno za kompletnu državu, za Srbiju, Upravo ovo bi bila preventiva, da se delimično otvorilo suđenje i da se vide kakvi su sve propusti bili kod roditelja. Prosto je nemoguće da nisu znali, isto kao i u slučaju Ribnikar.
Da li će osloboditi dečaka-ubicu?
- Iskreno, ja se nadam da će i ubica mog sina i ubica iz Ribnikara doživotno ostati tamo gde su sada. Međutim, imam neku sumnju da postoje neki ljudi koji će u nekom momentu, ljudi bez morala, zarad novca ili nekog interesa, uraditi ovo čega se svi mi plašimo. Zato smatram da je neophodno što hitnije doneti zakonsko neko rešenje gde će oni biti smešteni tamo gde su sada i ne videti svetlo dana do kraja života.
Bonus video
(Espreso/Blic)