Ivan Ristić, Foto: Kurir TV, Stefan Stojanović

vremenska prognoza

VREMENSKI ROLERKOSTER U SRBIJI: Temperature idu do 30 stepeni, a onda sledi LEDENO ZAHLAĐENJE!

Kada stiže prvi toplotni talas u Srbiju

Objavljeno: 20.05.2026. 21:44h

Porast temperature u Srbiji nastaviće se i tokom ove nedelje, a u ponedeljak, 25. maja, prema aktuelnoj petodnevnoj prognozi RHMZ-a, kretati do 28. podeoka na Celzijusovoj skali. Svetski meteorolozi najavljuju spuštanje takozvane toplotne kupole krajem maja nad Evropom, pa tako i nad Balkanom, temperature će ići negde i do čak 40 stepeni, što je iznad proseka za ovo doba godine. Međutim, u Srbiji, prema najavama naših meteorologa, sam kraj maja i početak juna obeležiće zahlađenje i nestabilno vreme - pljuskovi, grmljavine, a ponegde i grad. U junu ćemo potom imati i prvi toplotni talas, a evo i kada tačno.

Prema najavama meteorologa Ivana Risitića, krajem maja i početkom juna Srbiju će pogoditi još jedna tura zahlađenja i nestabilnog vremena, dok će temperature pasti za nekoliko stepeni.

foto: Beta Milan Ilić, Kurir TV

"Biće manje zahlađenje i promene vremena, kiše, pljuskova i grmljavine. A do tada biće relativno toplo i lepo vreme, s tim što je ponegde moguće pojava pljuskova, ali minimalne su šanse za grad", objašnjava Ristić za "Blic".

Kako dodaje uprkos tome što su normalne temperature za mesec maj od 20 do 25 stepeni Celzijusa, ipak ćemo narednih dana imati do 30 stepeni.

"Ovih dana imaćemo do 30 stepeni, topli vazduh trenutno je zapadnije od nas, to je ta toplotna kupola koja se formirala, a kako smo mi na granici strujanja vazduha, postepeno dolazi i kod nas", ističe Ristić.

Upravo takva predviđa objavio je čuveni meteorološki sajt "Severe Weather Europe", gde će se i tokom naredne sedmice, usled uticaja "toplotne kupole" koja se uveliko nadvila nad Evropom, topao vazduh postepeno širiti i ka Mediteranu, Italiji, centralnoj Evropi i Balkanu.

foto: Ana Paunkovic/ATAImages

Temperature će uglavnom biti u rasponu od 25 do 30 stepeni, dok će se Srbija naći na samoj granici ove vrele vazdušne mase, što će usloviti porast temperatura, pre onog zahlađenja koje najavljuje Risitć.

Vojvodina i Beograd biće najtopliji regioni. Umereni talas će se ovde najviše osetiti. Na severu i zapadu Bačke, u Sremu, Mačvi, Podrinju, kao i u glavnom gradu, očekuju se maksimalne dnevne temperature od 25 do 27, a lokalno i do 28 stepeni.

Kada stiže prvi toplotni talas u Srbiju

Kada je reč o prvom toplotnom talasu ove godine, Ristić za "Blic" otkriva da ga meteorološki modeli predviđaju za treću dekadu juna, upravo u periodu kada počinje letnji raspust.

"Tada se očekuje duža stabilizacija vremena i prvi jači nalet i uticaj toplotne kupole, odnosno afričkog anticiklona koji donosi toplo vreme. Temperature biće između 30 i 35 stepeni", ističe Ristić.

Bonus video:

(Espreso/Blic)