Vladimir Putin, Foto: Alexander NEMENOV / AFP / Profimedia

UKRAJINSKI DRONOVI NADOMAK KREMLJA

SKROMNA PROSLAVA I OGOLJENA ODBRANA! Putin ponižen kao NIKADA PRE, šuška se da je "VELIKI STRATEG" u strahu od...

Predsednik Rusije Vladimir Putin strahuje da bi na njegovoj Paradi pobede na Crvenom trgu glavnu ulogu mogli da preuzmu ukrajinski dronovi

Objavljeno: 06.05.2026. 16:14h

Pešadija i protivvazdušni sistemi umesto tenkova i raketnih bacača - moskovska parada za Dan pobede ove subote mogla bi za Vladimira Putina da postane javna sramota. Kremlj se s razlogom plaši ukrajinskog napada na ovaj tradicionalni spektakl.

Predsednik Rusije Vladimir Putin strahuje da bi na njegovoj Paradi pobede na Crvenom trgu glavnu ulogu mogli da preuzmu ukrajinski dronovi. Zbog straha od napada, Kremlj je smanjio obim događaja na minimum: bez tenkova, bez kadeta i gotovo bez međunarodnih gostiju. Da ne bi bio izložen podsmehu, Putin je čak pokušao da nametne četrdesetosmočasovni prekid vatre. Međutim, Volodimir Zelenski nije naseo na potez Kremlja.

Skromna proslava i ogoljena odbrana

Vojne parade 9. maja u Rusiji su sveto obeležje kojim se slavi pobeda nad nacističkom Nemačkom. Obično Kremlj na glavnoj paradi u Moskvi izlaže svu moć koju druga najveća vojska na svetu može da pokaže.

FOTO: EPA-EFE/PELAGIA TIKHONOVA / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/ALEXANDER VILF / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/Ivan Sekretarev/Mikhail Korytov/ HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI
FOTO: EPA-EFE/MAKSIM BOGODVID / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/ILYA PITALEV / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/MAKSIM BOGODVID / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/SERGEY BOBYLEV /HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/SERGEY BOBYLEV /HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT
FOTO: EPA-EFE/MAKSIM BOGODVID / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
FOTO: EPA-EFE/ALEXANDER VILF / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
FOTO: EPA-EFE/SERGEI BOBILYOV / HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES
FOTO: Vitaliy Ankov / Sputnik / Profimedia
FOTO: Vitaliy Ankov / Sputnik / Profimedia
FOTO: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV
FOTO: EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY
FOTO: EPA-EFE/ALEXANDER VILF/HOST PHOTO AGENCY RIA NOVOSTI / HANDOUT

Međutim, ove subote će Putin raskoš svesti na minimum. Biće prisutno tek nekoliko vojnih orkestara i poneki borbeni avion koji će na nebu iscrtati ruske boje. Zbog straha od ukrajinskog udara, Putin je u Moskvu dopremio više od 280 protivvazdušnih sistema iz cele zemlje, čime je dodatno oslabio odbrambeni kapacitet regiona koji su već pod pritiskom ukrajinskih dugometražnih napada.

Ukrajinski dronovi nadomak Kremlja

Rusija nemoćno posmatra dok Kijev uništava velike delove ruske naftne industrije i brojne PVO sisteme koristeći domaće dronove i krstareće rakete. Strateški važan naftni terminal u crnomorskom gradu Tuapse pogođen je četiri puta u kratkom roku.

Uoči parade, ukrajinske letelice pojavile su se i na moskovskom nebu. Jedan dron udario je u stambenu zgradu na samo šest kilometara od Kremlja, dok su dva helikoptera minutima jurila drugi dron pre nego što je neutralisan. Takođe, ukrajinska krstareća raketa "Flamingo" pogodila je fabriku oružja stotinama kilometara iza Moskve.

Bekstvo u bunkere i diplomatska izolacijaNije ni čudo što Putin, prema izveštajima obaveštajnih službi, sve manje vremena provodi u rezidencijama oko prestonice, povlačeći se u luksuzne bunkere na jugu Rusije. Navodno se plaši i pokušaja puča iz sopstvenih redova.

Vladimir Putin foto: Grigory Sysoev / Sputnik / Profimedia

Pod ovim okolnostima, ne iznenađuje ni izostanak međunarodnih zvanica. Pored Putina na tribini sedeće predsednici Belorusije, Kirgistana i Kazahstana, dok ostali gosti nisu potvrdili dolazak. To je oštar kontrast u odnosu na 2025. godinu, kada je na paradi bilo 27 zvanica, uključujući kineskog lidera Si Đinpinga i bivšeg predsednika Venecuele Nikolasa Madura.

Zelenski preuzima inicijativu

Putinovu nervozu razotkrio je i jednostrano proglašeni prekid vatre za petak i subotu. Moskva je zapretila Kijevu razornim napadima na centar grada ukoliko dronovi ne prestanu sa aktivnostima. Ipak, Zelenski poznaje Putinove trikove. Ukrajinski predsednik je najavio da ukrajinski "prekid vatre" počinje ranije, stavljajući Moskvu pod pritisak: ukoliko Rusija prva prekrši pauzu, dronovi bi mogli da uzvrate udarac direktno tokom parade.

Volodimir Zelenski foto: Handout/Ukrainian Presidential / Zuma Press / Profimedia

Pukotine u sistemu "velikog stratega"

Ukrajinski vojni stručnjaci, poput oficira Andrija Tkačuka, pozivaju na stratešku mudrost. Umesto direktnog napada na Moskvu, savetuje se gađanje vojnih objekata u regionima koji su ostali nebranjeni nakon što je PVO povučena ka prestonici.

Putin je toliko preplavljen strahom da planira čak i privremeno isključivanje mobilnog interneta u centru Moskve. Činjenica da Kremlj ne veruje sopstvenim odbrambenim kapacitetima najbolje pokazuje koliko je situacija ozbiljna. Gubitak saveznika, slabost na frontu i zapaljene rafinerije kod kuće - problemi se gomilaju pred vratima čoveka koji je nekada važio za velikog stratega.

Bonus video:

(Espreso/ Blic/ Prenela: T.M.)