Tramp i Zelenski, Foto: JIM LO SCALZO / POOL/EPA

ŠOK NAD ŠOKOVIMA!

TRAMP URLAO I PSOVAO, BACAO KARTE KOJE JE ZENESKI DONEO, A ONDA... Cure skandalozni detalji sastanka moćnika!

Navodno je rekao da je ruska ekonomija u "odličnom stanju" i odbio da pošalje rakete Tomahavk

Objavljeno: 20.10.2025. 16:22h

U javnost izlaze novi detalji sastanka između američkog predsednika Donalda Trampa i ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, koji je održan krajem prošle nedelje. Prema izvorima Financial Timesa (FT), Tramp je "sve vreme psovao", govorio da je "umoran" od gledanja karata bojišta i ponavljao poruke koje mu je dan ranije preneo ruski predsednik Vladimir Putin.

Navodno je rekao da je ruska ekonomija u "odličnom stanju" i odbio da pošalje rakete Tomahavk. Prema navodima FT-a, Tramp je vršio pritisak na Zelenskog da prihvati uslove ruskog predsednika za okončanje rata - uslove koji u suštini znače ukrajinsku kapitulaciju i potpuno povlačenje sa teritorija koje Kijev još uvek drži u Donbasu.

Tramp je, prema istim izvorima, upozorio Zelenskog da će, ako ne potpiše sporazum, "biti uništen".

Evropski zvaničnici upoznati s detaljima sastanka tvrde da se susret više puta pretvorio u "otvorenu svađu" i da je Tramp zvučao kao da "ponavlja kremaljsku verziju događaja".

"Ako on to poželi, uništiće te", navodno je rekao Tramp, misleći na Putina, i dodao da Ukrajina "gubi rat".

Putin i Tramp foto: Sergey Bobylev / Sputnik / Profimedia

FT piše i da je Tramp odbio zahtev Kijeva za naprednim raketama Tomahavk, na koje je Ukrajina računala kako bi ojačala svoju poziciju u pregovorima i primorala Putina na povoljnije uslove prekida vatre.

Američki predsednik je ranije najavio da razmatra slanje Tomahavka Kijevu ako ne dođe do dogovora, a isporuka raketa trebalo je da bude ključna tema samita sa Zelenskim.

Međutim, dan pre susreta sa ukrajinskim liderom, Tramp je ponovo razgovarao s Putinom, dogovorio novi samit u Mađarskoj i promenio stav. Prema Kremlju, Putin je tada upozorio Trampa da rakete ne bi značajno promenile situaciju na frontu, ali bi "ozbiljno narušile odnose između SAD-a i Rusije".

Tramp je svoju odluku da ne pošalje oružje nagovestio već tokom javnog dela sastanka, rekavši da su "rakete potrebne SAD-u za sopstvene potrebe". Prema Financial Times-u, Tramp je Zelenskom navodno rekao i da mu je Putin objasnio kako je rat u Ukrajini "specijalna operacija, a ne čak ni rat".

U jednom trenutku, prema rečima izvora, Tramp je odgurnuo karte bojišta i rekao: "Dosta mi je da ih stalno gledam. Ta crvena linija, ne znam ni gde je to. Nikad nisam bio tamo."

FOTO: JIM LO SCALZO / POOL/EPA
FOTO: JIM LO SCALZO / POOL/EPA
FOTO: JIM LO SCALZO / POOL/EPA
FOTO: JIM LO SCALZO / POOL/EPA

Putin je u telefonskom razgovoru dan ranije ponudio prekid vatre u zamenu za povlačenje Ukrajine iz preostalog dela Donbasa, dok bi Moskva zauzvrat ustupila manji deo teritorija u Hersonskoj i Zaporoškoj oblasti. Ukrajina je taj predlog odmah odbila, navodeći da bi povlačenje iz strateški važnih područja Donjecke oblasti otvorilo put novim ruskim ofanzivama.

Zelenski je na samit stigao s nadom da će obezbediti napredne rakete, ali je, prema izvorima FT-a, sastanak napustio "izrazito nezadovoljan".

Bonus video:

(Espreso/ Telegraf/ Prenela: T.M.)