Putin i Makron, Foto: EPA-EFE/ALEXEI DANICHEV, EPA-EFE/CHRISTOPHE PETIT TESSON

haos

Putin i Makron imali oštar telefonski razgovor: Predsednik Rusije osuo rafalnu paljnu po francuskom kolegi

Ovo su ključni detalji razgovora

Objavljeno: 01.07.2025. 18:55h

Predsednik Rusije Vladimir Putin je prvi put posle skoro tri godine razgovarao telefonom sa liderom Francuske Emanuelom Makronom.

Održan je telefonski razgovor između ruskog predsednika Vladimira Putina i francuskog predsednika Emanuela Makrona - navodi se u saopštenju Kremlja.

Ovo su ključni detalji razgovora, prema navodima Kremlja:

Putin je rekao da je sukob u Ukrajini direktna posledica zapadne politike

foto: EPA-EFE/MAXIM SHEMETOV / POOL, Liveuamap / screenshot, AP Photo Vadim Ghirda

Potvrdio je fundamentalne pristupe mogućim sporazumima

Sporazumi, prema Putinovim rečima, moraju biti dugoročni, predviđati otklanjanje osnovnih uzroka i biti zasnovani na stvarnosti

Putin i Makron su istakli odgovornost Rusije i Francuske u održavanju mira na Bliskom istoku i u očuvanju sistema neširenja nuklearnog oružja

Izrazili su podršku rešavanju krize oko iranskog programa političkim i diplomatskim sredstvima

Putin i Makron su naglasili važnost poštovanja legitimnog prava Teherana na mirnodopsku nuklearnu energiju, ispunjavanja obaveza prema Sporazumu o neširenju nuklearnog opšteg oružja i saradnje sa Međunarodnom agencijom za atomsku energiju (IAEA)

Složili su se da nastave kontakte sa ciljem moguće koordinacije stavova o situaciji na Bliskom istoku.

Bonus video:

(Espreso/Blic/Preneo D.M.)