intervju nedelje
DUŠAN MILISAVLJEVIĆ: Izmeniti Zakon o radu, DRŽAVA MORA DA STOJI IZA RADNIKA OBOLELIH OD RAKA! (VIDEO)
Milisavljević je komentarisao i trenutnu političku situaciju u Srbiji, prebijanje građana od strane SNS batinaša, o slobodi medija u Srbiji
Poslanik Demokratske stranke Dušan Milisavljević, u intervjuu za "Espreso" pričao je o donošenju Aleksinog zakona, o izmenama Zakona o radu po kojima zaposleni u procesu lečenja i rehabilitacije ne mogu biti otpušteni, o uvođenju obaveznih skrining pregleda svih građana, o dodatnom oporezivanju masne i brze hrane...
Milisavljević je komentarisao i trenutnu političku situaciju u Srbiji, prebijanje građana od strane SNS batinaša, o slobodi medija u Srbiji...
Pogledajte ceo video intervju:
Od aprila meseca ste poslanik u Skupštini. Neostvarena želja u prethodnom sazivu bila je donošenje Aleksinog zakona. Šta se dešava sa tim, da li ste nastavili tamo gde ste stali?
- Ono što jeste meni ostala neostvarena želja u prethodnom sazivu jeste donošenje nekoliko zakona. Jedan od njih je Aleksin zakon, zakon koji tretira vršnjačko nasilje koje se dešava svakodnevno u Srbiji. Iz nedelje u nedelju smo zgranuti kada čujemo da je neko nekoga prebio, da je neko nekoga ubio. Želimo kao društvo da stanemo tome na put, a opet zakonski se slabo zakonodavac rešava da to dodatno reguliše. Aleksin zakon je nažalost posledica tog nasilja koje postoji, koje je prisutno u našem društvu, i ideja i inicijativa dolazi iz porodice iz Niša koja je izgubila Aleksu, a koji su nakon smrti deteta smogli snagu da progovore o nasilju koje se desilo.
Predložili ste izmene Zakona o radu po kojima zaposleni u procesu lečenja od malignih tumora i rehabilitacije ne mogu biti otpušteni, i time bi bila pružena podrška zaposlenima da ne dolaze u situacije u koje su došle dve radnice Jure u Nišu. Da li će se uspeti u tome?
- Ja sam bio frapiran kada sam preko medija video situaciju da je samohrana majka, žena, koja je operisala karcinom dojke i koja je u procesu terapije, ostala bez posla. Prekinut joj je radni odnos, i rečeno joj je da je završila svoj dvogodišnji period. Kao lekar govorim da je to jedan veliki stres za imuni sistem svake osobe, a kamoli osobe koja se bori sa karcinomom. Ja sam se video sa Violetom Petrović koja je Nišlijka, koja je radila u Juri, i koja je smogla snage da iznese taj svoj životni problem u medije. Ja sam za taj problem čuo iz medija. Brojni su slučajevi gde teško oboleli radnici ostaju bez posla, u trenutku kada im je najviše potrebna podrška, finansijska sigurnost, i sigurnost da ne mogu da izgube posao. Kao lekar sam reagovao, da bi se napravio taj predlog izmene Zakona, da se poslodavac praktično onemogući da osobi koja boluje od raka u tom trenutku prekine radni odnos, i dok god traje rehabilitacija. To je nešto malo što država Srbija može da uradi, to nije veliki finansijski izdatak, i to je u skladu sa nacionalnom strategijom države Srbije koji smo usvojili kao struka, kao država, i kao republička administracija. Našim građanima koji su teško oboleli, rak je najteža bolest omogući sigurnost, da oni znaju da država iza njih stoji.
Predložili ste uvođenje obaveznih skrining pregleda svih građana. Šta bi to konkretno podrazumevalo, ko bi morao da se odazove, ko ne, da li bi postojale sankcije za neodazivanje?
- I u ovoj situaciji reagujem kao lekar. Naš narod ima veliki stepen oboljevanja od kardiovaskularnih bolesti, čak i smrtnost. Zato je najbolje te bolesti hvatati na početku. Zalažem se za uvođenje obaveznih sistematskih pregleda. U bivšoj Jugoslaviji su svi radnici imali godišnje sistematske preglede. To se sada izgubilo, i postali smo suroviji. Kapitalizam koji nas je prožeo doneo je neku ružniju stranu. Poslodavci nisu u obavezi da svoje zaposlene šalju na preglede. Ja gledam da zaštitim građane Srbije, i preventivni pregledi su nešto što je najbolje, nešto što će moći da spreći i finansijski trošak, a ono što mene više interesuje je da popravimo zdravlje građana, i da bolest uhvatimo u samom startu, gde je lakše da se izleči. Ovo je jedna razumna odluka, zakonsko rešenje koje imaju mnoge evropske zemlje.
Ostatak intervju pogledajte u video formi.
(Milka Radović)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!