PROGOVORILI: Evo šta su REKLI analitičari o izborima na KOSOVU!
Kosovo, Foto: Filip Plavčić, Profimedia, Ilustracija/Espreso.co.rs

Kosovo

PROGOVORILI: Evo šta su REKLI analitičari o izborima na KOSOVU!

Analitičari ističu da je za svaki dijalog potrebna spremnost dve strane

Objavljeno: 19:25h

Najava većine političkih partija koje će se takmičiti na izborima na Kosovu u oktobru da će takse od sto odsto koje su nametnute Srbiji i BiH ostati, ako one budu na vlasti, i izjava srpskog šefa diplomatije Ivice Dačića da će podneti ostavku ako Kosovo na narednoj sednici Interpola u Čileu dobije zeleno svetlo za prijem u tu organizaciju, ne daju razlog za optimizam kada je u pitanju nastavak procesa normalizacije odnosa između dve zemlje koji je već dugo u zastoju, piše Al Džazira Balkan.

Ta televizija podseća da je ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović kazao da “ne postoje ni policijski, ni politički, ni pravni razlozi“ da Kosovo na sednici Interpola, koja će takođe biti održana u oktobru, bude primljeno u tu policijsku organizaciju.

Analitičari ističu da je za svaki dijalog potrebna spremnost dve strane, navodi dalje Al Džazira i citira političkog analitičara Beljulja Bećaja koji kaže da su male šanse da će doći do nove politike, a da je velika verovatnoća da ćemo videti već viđene scenarije.

To se, ističe Bećaj za tu televiziju, odnosi na Kosovo i na Srbiju.

“Dok su ove elite na vlasti ja ne očekujem kvalitetne promene, naprotiv, ne isključujem mogućnost da će se kosovsko-srpski odnosi zakomplikovati, ukoliko se ne nađe jedinstven pristup između Nemačke i SAD-a oko modela sporazuma“, napominje Bećaj.

Nerealno je očekivati, smatra on, brzo rešenje jer je tokom dosadašnjeg dijaloga stvoren veliki konceptualni jaz .

“Suštinsko pitanje je vezano za razgraničenje, odnosno, podelu…Preduslov je da se stvori jedinstven unutrašnji pristup koji će se uklopiti u spoljnopolitički pristup Berlina i Vašingtona. Kosovo, za razliku od Srbije, ima jedan dodatni, ozbiljan problem. Neke stranke su svoju izbornu politiku svele na populistički program povezan s taksom, tako da će biti veoma teško očekivati da će doći do preispitivanja određenih pitanja ukoliko one preuzmu vlast ili postanu deo koalicione vlasti“, smatra Bećaj.

Al Džazira dalje navodi da nakon što su carine na robu iz Srbije i BiH uvedene, spoljnopolitički analitičar Denis Avdagić nije bio optimističan da će se to pitanje brzo i uopšte rešiti s tadašnjom vladom na Kosovu, jer se, kako navodi, radi o začaranom krugu odnosa sa Srbijom u kojem je dodatno i BiH bila kolateralna žrtva.

Čitava priča je, ističe, uzavrela upravo zbog pitanja Interpola ali i povlačenja priznanja Kosova što je operacija koju u nekoj meri, kaže, uspešno provodi Srbija uz podršku Rusije.

“To naravno osim simboličkog značaja nije donelo ništa dobro ni Srbiji ni Kosovu, a šteta je na kraju multiplikovana uvođenjem carina“, ističe Avdagić za Al Džaziru.

Sada je, za razliku od ranijeg razmišljanja, ipak sklon verovati da će se to pitanje lakše rešiti nakon kosovskih izbora i čini mu se da su političke snage naklonjenije kompromisima u prednosti.

“No za svaki dijalog je potrebna spremnost ne samo jedne strane. Nemoguće je očekivati od Kosova da povuče ustupak, a da Srbija nastavi identičnu politiku. Stoga je važno da i srpska diplomatija, a pre svega predsednik Srbije Vučić iskoristi priliku promene vlasti za normalizaciju zategnutih i štetnih odnosa. Verujem da će Kosovo povući čak i prvo ustupak, verojatno suspenzijom odluke o taksama, i tu priliku treba iskoristiti žurno i konstruktivno“, predlaže Avdagić.

On smatra da su sve strane svesne da dosadašnji pristup reakcijama na međusobni odnos ne doprinosi nikome.

“Strani posrednici su naravno nužni ali kao što sam kazao, mislim da će nova Vlada Kosova biti spremna na povlačenje prvog poteza. S druge strane pregovori sa Srbijom će biti nešto kompleksniji, i tu će sigurno biti dodatnih zahteva ili bolje rečeno prohteva. U EU Komisiji bi se proširenjem i susedstvom trebao baviti mađarski kandidat Laslo Troskani kojem odnosi u regionu neće biti nepoznanica, a i sam ima prilično veliko i široko političko iskustvo. Dodajmo tome da kao kandidat Viktora Orbana može lakše otvarati vrata u Beogradu tako da je to u startu dobra početna pozicija što se tiče Unije“, smatra Adagić.

Metrju Palmer, novi specijalni izaslanik SAD-a za zapadni Balkan, zaključuje Avdagić, je vrlo optimistično pristupio ideji obnavljanja pregovora Kosova i Srbije i ima svežu političku energiju, “tako da kad podvučemo crtu, moj lični utisak je da treba svakako očekivati pozitivne pomake“.

Bonus video:

(Espreso.co.rs/Kosovo-online.com)


Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!
counterImg

Espreso.co.rs


Mondo inc.