ISPOVEST
UBILI SU MI DEVERA, POKRILI MU LICE, PA NAS LAGALI DA JE BIO BOLESTAN: Ova žena na Kosovu je preživela PAKAO
U ispovesti za Espreso.co.rs starica je opisala poslednji susret sa sinom, a od tada, kako kaže, nije čula ništa o njemu
Tokom i nakon oružanog sukoba, koji se vodio od 17. do 25. jula 1998. godine na teritoriji opštine Orahovac na Kosovu, između vojnih i policijskih snaga Srbije i Jugoslavije, sa jedne strane i Oslobodilačke vojske Kosova, sa druge strane, počinjeni su zločini i nad srpskim civilima.
U tim sukobima ubijeno je više stotina srpskim civila među kojima su bili dever i sin jedne osamdesetogodišnje starice koja i dan danas oplakuje tragično nastradale članove svoje porodice.
U ispovesti za Espreso.co.rs, ova starica je opisala svoj poslednji susret sa sinom, a od tada mu, kako kaže, nikada nije čula ni traga ni glasa.
"Mog devera su ubili i mi kada smo ga našli ujutru odveli smo ga u sobu, i kada je ušla vojska rekli su da je umro jer je bio bolestan! Znam da nije bio bolestan, sram ih bilo" , kroz suze govori starica.
"Sa peškirom i najlon kesom preko glave smo ga ostavili u sobu. Došao je vojnik i rekao da je bio bolestan. Znala sam da je bio zdrav i rekla sam da znam da to nije istina. Rekla sam im: Vi ste ga ubili - dalje objašnjava ona.
Kako je kroz suze drhtavim glasom objasnila, nešto kasnije je došao pun kamion vojske da mobiliše ostale mladiće iz opštine koji su trebali da idu u rat. Prema njenim rečima, nije imao ko drugi da brani zemlju.
Žene su oterali, a muškarce potovarili i odveli sa sobom.
"Kasnije smo čekali da dođe čovek iz zarobljeništva, naš čovek, da kaže našim ljudima da uzmu oružje da oslobe naše mesto i nas. I kada su došli da ih mobilišu, nije bilo nikoga da ratuje. Vojska je došla sa kamionom, dali su oružje, rekli su našim ženama da idu za Veliku Hoču, a muškarce su sve odveli. Odveli su i mog sina. Tada smo se poslednji put videli" , kroz suze dodaje ona.
Tokom komemoracije na groblju Orlovača koja se održala danas, 18. jula 2019. godine, dvadesetjednu godinu od stravičnih sukoba, položen je venac za pale žrtve mobilisane tokom rata 1998. godine.
Žene u crnom i Fond za humanitarno pravo zajedno sa Inicijativom mladih za ljudska prava došli su da pruže podršku porodicama koje danas oplakuju svoje voljene.
Podsetimo, napad OVK na Orahovac dogodio se 17. jula, a napad na sela Retimlje i Opterušu 18. jula, te se ovaj datum obeležava kao dan sećanja na ubijene srpske civile na području opštine Orahovac.
U oružanim napadima OVK na Orahovac i okolna sela Retimlje i Opterušu 17. i 18. jula, ubijeno je petoro civila: Aleksandar Majmarević, Borivoje Simić, Jagoš Filđokić, Vekoslav Kazić i Anđelko Kostić. Više desetina civila, pretežno Srba ali i Roma, odvedeno je i zatočeno u zgradu bivše policijske stanice u Mališevu, kao i u jednu albansku kuću u selu Semetište u opštini Suva Reka. Zahvaljujući najviše naporima Međunarodnog crvenog krsta, oko 60 osoba je oslobođeno, uglavnom žena i starijih muškaraca, a nestalo je 36 Srba, tri Roma i jedan Crnogorac.
Posmrtni ostaci najvećeg broja žrtava pronađeni su u masovnim grobnicama Volujak kod Kline i u mestu Mališevo kod Orahovca. U aprilu 2005. godine, iz masovne grobnice u selu Volujak ekshumirani su posmrtni ostaci Banzić Spasoja, Božanić Božidara, Božanić Mladena, Božanić Nemanje, Božanić Novice, Burdžić Miodraga, Burdžić Spasoja, Ðorić Ðorđa, Kostić Dimitrija, Kostić Lazara, Kostić Miodraga, Kostić Miroljuba, Kostić Mladena, Kostić Nebojše, Kostić Srećka, Kostić Svetislava, Kostić Todora, Kostić Vekoslava, Kostić Vitomira, Kostić Živka, Kostić Saška, Nikolić Cvetka, Nikolić Rajka, Patrnogić Duška, Simić Sretena, i Stanojević Krste. U maju 2005. godine u masovnoj grobnici pored bolnice u Mališevu, pronađeni su posmrtni ostaci Baljošević Ðorđa, Baljošević Saše, Baljošević Tomislava, Ðinović Dušana, Dolašević Duška, Čabarkapa Čede, Stanojević Aleksandra, Vitošević Srđana, i Vitošević Srećka. Na groblju Dragodan kod Prištine ekshumirani su Isaku Azem, Isaku Visar i Tomić Svetozar. U blizini Glogovca ekshumiran je Hamza Agron. Telo Mladena Kostića još uvek nije pronađeno.
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!