na današnji dan
DANAS BI ARKAN NAPUNIO 65 GODINA: Malo ljudi zna u kom gradu je u Srbiji živeo PRE BEOGRADA!
Željko Ražnatović rođen je na današnji dan, 7. aprila 1952. godine u Brežicama, malom slovenačkom mestu.
Njegov otac, Veljko Ražnatović je učestvovao u Drugom svetskom ratu a nakon rata je služio kao oficir vazduhoplovstva u JNA u činu pukovnika sa kojim je i penzionisan. Po završetku rata, Veljko se preselio u Sloveniju tokom vremena Željkovog rođenja. Mladi Željko je proveo svoje rano detinjstvo u Zagrebu i Pančevu, pre nego što se posao njegovog oca preselio u jugoslovensku prestonicu Beograd.
OVO JE BILO GLAVNO OBELEŽJE ARKANA I TIGROVA: Bez njega niko nije smeo na front! (FOTO)
Ražnatović je odrastao u Beogradu sa tri starijim sestrama, strogim ocem i brižnom majkom kako ih je sve opisao. Ražnatović je u intervjuu 1991. godine rekao da je njegov otac živeo vojnički život, da je vojnički radio i da se tako oženio sa Arkanovom majkom, Slavkom. Arkan je često napominjao i to da je njegov otac bio veoma strog, da ga je često tukao i to ne običnim batinama, već da bi ga bacio o pod.
U njegovom detnjstvu, Željko je želeo da postane pilot isto kao njegov otac. Željkovi roditelji su se razveli 1964. godine, kada je on imao 12 godina, i zajedno sa sestrama je prešao da živi kod majke.
Ko se sve družio sa Legijom: OD VOJNIH DRUGOVA do BRAĆE SA ULICE - za njih bi Cema dao sve!
U braku sa Natalijom Martinović sa kojom se razveo 1994. godine imao je četvoro dece - Vojina, Nikolu, Milenu i Mašu. U braku sa Svetlanom Veličković imao je dvoje dece - Veljka i Anastasiju.
Iz prvog braka sa jednom Šveđankom, ima sina Mihajla, rođenog 1976. godine.
Svoju dugu i "uspešnu kriminalnu karijeru" počeo je kada je sa dvadeset godina ilegalno emigrirao na zapad. Uzeo je nadimak „Arkan" po strip junaku. Kao naoružani pljačkaš osuđivan je ili optuživan u Belgiji, Holandiji, Švedskoj, Nemačkoj, Austriji, Švajcarskoj i Italiji. Za samo četiri meseca izvršio je osamnaest pljački u Švedskoj i digao oko 87.000 kruna, poprilične pare u to doba. Zatvoren je u Belgiji 1974, odakle je pobegao 1977. Ponovo je uhapšen u Holandiji 1979, i ponovo pobegao 1981. Bio je ranjen u sudaru sa policijom. Prošao je kroz desetine evropskih zatvora, uključujući i onaj u Ševeningenu. Ražnatović je bio na Interpolovoj listi 10 najtraženijih kriminalaca.
ARKANOVA FOTOGRAFIJA KOJU DO SAD NISMO VIDELI: Nije sa tigrovima, već... (FOTO)
Njegov veliki prijatelj bio je Stane Dolanc, tadašnji šef tajne policije komunističke Jugoslavije i bliski Titov saradnik. Ražnatović je, kako su mediji ranije pisali, za policiju radio kao ubica, a verovatno je po zadatku i otišao na zapad.
Posao mu je bio da vrši atentate nad teroristima, političkim emigrantima i protivnicima vladajućeg političkog režima.
Tečno je govorio engleski, francuski i italijanski, a poznavao je nemački, švedski i holandski.
Vratio se u Jugoslaviju 1981. i novembra 1983. dva policajca su mu upala u kuću s namerom da ga uhapse. Ražnatović je uspeo da ih rani pucnjima iz pištolja, što ga je odvelo u zatvor. Međutim, dva dana posle toga, pušten je iz pritvora. Ovaj incident je povećao Ražnatovićev renome u Beogradu.
Ražnatović je pred raspad SFRJ izašao u javnost kao vođa „delija", navijača Crvene zvezde.
Kada je Hrvatska proglasila nezavisnost, Ražnatovića su u oktobru 1990. uhapsile hrvatske vlasti u Dvoru na Uni. Nakon šest meseci zatvora (iako je osuđen na pet godina), pod do danas nerazjašnjenim okolnostima je pušten iz zagrebačkog zatvora, nakon čega se vratio u Beograd.
Međutim, vrlo brzo se vratio u Hrvatsku nakon što je 1990. godine osnovao paravojnu formaciju „Srpska dobrovoljačka garda" (SDG), poznatu i po imenu „Arkanovi tigrovi".
Po Ražnatovićevoj tvrdnji, gardu je osnovao 11. oktobra u manastiru Pokajnica sa grupom prijatelja, vođa „delija". Jezgro formacije činili su radnici srpskog DB-a. Deo SDG se prvi put pojavio na ratištu u Tenji pored Osijeka u junu 1991. Nakon što su hrvatske vojne jedinice isterane iz Vukovara, surovost Srpske dobovoljačke garde se vrlo brzo pročula, a komandant je mnoge akcije lično predvodio. Jedinica je potom ratovala po Lici, Baniji, Kordunu i Dalmaciji.
Tek što su sukobi u Hrvatskoj bili privremeno okončani, buknuo je, u proleće 1992, rat u Bosni i Hercegovini. Ražnatovićeva „Srpska dobrovoljačka garda" odmah se, s lokalnim srpskim snagama, uključila u zauzimanje istočne Bosne. U tom periodu, Gardi se priključio i Milorad Ulemek.
Jedinica je u Bosni i Hercegovini delovala sve do kraja rata.
Protiv Ražnatovićeve „Srpske dobrovoljačke garde" je nakon rata Međunarodni sud u Hagu podigao optužnice za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
Kupio je nižerazredni klub „FK Obilić" (1996) koji je 1998. godine postao prvak Prve lige.
Kratko se bavio politikom kao poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srbije (1992—1993) i predsednik Stranke srpskog jedinstva, koju je osnovao u jesen 1993. godine.
Željko Ražnatović je ubijen 15. januara 2000. godine, nešto posle 17 časova, u hotelu Interkontinental u Beogradu. Sahranjen je 20. januara na beogradskom Novom groblju.
(Espreso.co.rs)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!