NAJTRAŽENIJI SU ONI
KAKO NAJLAKŠE DO POSLA U NEMAČKOJ? Ova LISTA ZANIMANJA će vas i te kako interesovati
Svi strani državljani postaju ravnopravni sa građanima Nemačke i državljanima drugih zemalja EU na tržištu rada u Nemačkoj
Inženjeri, informatičari, lekari, biolozi, hemičari, ali i tehničari, električari, vodoinstalateri, medicinsko osoblje, samo su neka od najtraženijih zanimanja u Nemačkoj koje je polovinom 2018. objavila njihova Federalna agencija za zapošljavanje.
Prema navodima ove agencije, na najnovijoj, tzv. pozitivnoj listi je pregled zanimanja koje kvalifikovani radnici bez nemačkog državljanstva mogu da obavljaju pod određenim uslovima u Nemačkoj. Kako se navodi, za izbor zanimanja u pozitivnoj listi Federalna agencija za zapošljavanje analizira zanimanja u kojima postoji nedostatak kvalifikovanih radnika, a jedna od mera za eliminisanje nedostatka radne snage je promovisanje ciljane imigracije kvalifikovanih radnika iz inostranstva.
Provera obrazovanja
Iako je pronalaženje posla za strane državljane u Nemačkoj znatno olakšano, a tek će biti sa primenom novih zakonskih pravila od januara 2020. godine, prvo je neophodna provera obrazovanja, odnosno to da li njegovo obrazovanje odgovara kvalifikovanom obrazovanju koje se traži u Nemačkoj.
Inače, savezna vlada Nemačke usvojila je predlog zakona koji će, kada ga izglasa parlament, početi da važi početkom 2020. godine, a koji se odnosi na novine za sve strane državljane koji žele da rade u Nemačkoj. Ovo su najznačajnije izmene novih propisa:
Svi su jednaki na tržištu rada
Svi strani državljani postaju ravnopravni sa građanima Nemačke i državljanima drugih zemalja EU na tržištu rada u Nemačkoj. Poslodavac neće više morati da dokazuje da na domaćem tržištu rada nema odgovarajućih stručnih kadrova, već može slobodno i ravnopravno da potpiše ugovor o radu i sa državljaninom neke druge zemlje, pa tako i Srbije, koji do tada nije imao nikakve veze sa Nemačkom.
Stručnost u deficitarnim zanimanjima nije neophodna
Takođe, nije neophodno da potencijalni radnici budu stručni u deficitarnim zanimanjima jer se tržište rada otvara za sve obrazovne profile. Jedino je neophodno da potencijalni došljaci u Nemačku budu kvalifikovani za neki posao, a stručnost se dokazuje diplomom stručne ili visoke škole. To se neće primenjivati za IT stručnjake koji ne moraju imati formalno obrazovanje već pet godina radnog iskustva.
Za traženje posla potrebna viza
Novi zakon omogućiće dobijanje šestomesečne vize za dolazak u Nemačku kako bi se uopšte tražio posao. To znači da je zabranjeno tražiti posao ukoliko se dođe bezvizno, odnosno turistički. Posebno je istaknuto da svi strani državljani tokom tog šestomesečnog boravka u Nemačkoj moraju da se staraju sami o sebi, kao i da dokažu da imaju dovoljno novca za život u Nemačkoj i da neće računati ni na kakvu socijalnu pomoć.
Lakša nostrifikacija diploma
Takođe, novi propisi omogućiće lakše i brže priznavanje diploma iz domovine iz koje budući nemački radnici dolaze.
Pojačan rad konzulata
S obzirom na to da je sada najveći problem za državljane Srbije koji dođu u Nemačku to što se na termin u našem konzulatu čeka i do godinu dana, najavljeno je povećanje kapaciteta rada konzulata.
Lista najdeficitarnijih zanimanja u Nemačkoj:
*inženjeri svih vrsta
*informatičari
*lekari
*biolozi
*hemičari
*matematičari
*tehničari
*električari
*vodoinstalateri
*lakirer
*keramičar
*kuvar/pekar
*stolar
*zanatlije svih profila
*medicinsko osoblje
*negovatelj
Bonus video
DRAGAN MARKOVIĆ PALMA NA KOPONIKU: Dočekao Novu 2019. godinu sa Veljkom Ražnatovićem
(Espreso.co.rs/ Blic)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!