poljoprivreda
Vrelo leto napravilo pustoš: Ratarima se crno piše, oni koji su sadili ovu namirnicu će se prihodi prepoloviti!
Ratari mogu samo da nadaju se netropskom avgustu
Stanje na oranicama Srema vrlo je šarenoliko kada je u pitanju kukuruz. To je zavisilo od mnogo faktora, od vremenskih uslova, vremena serve i hibrida. Još uvek je rano prognozirati prinos, ali kiša je ipak malo popravila stanje.
Bora Šuljmanac sejao je ove godine na 240 hektara kukuruz, a očekuje da će prinos biti nezavidan.
- Očekujem pad prinosa za 60%, sa tim da će biti parcela gde neće biti ničega koje su kasno sejane. Najbolje parcele će dostići 70% nekog prinosa, ali biće jako loše za kukuruz - kaže Šuljmanac.
Ratari rešenje vide u promenama u načinu rada, kroz prilagođavanje suši.
- Odrekli smo se svog, strana tehnologija i strani hibridi. Mi smo unazad 20 godina samo gustinu seta spuštali. Težili smo ka visokom prinosu. To nam se sada obilo o glavu. Bolje da imate stabilan prinos u lošoj godini, nego da imate jednom u pet godina vrhonski prinos. Sigurnije je da se kukuruz sadi kao nekada, na 23 centimetara, a ne na 19 i 20, pa da i u sušnim periodima imamo prinos - kaže on.
Problemi za kukuruz javili su se još u junu. Maj je bio hladan i kišovit, a onda je nastupila velika vrućina gde kiša nije pala ceo jun. Kraj jula doneo je dugo očekivane kiše, a Goran Bekavac iz Instituta Novi Sad seme kaže da su one donele kratkotrajni predah.
- Rashladile su biljke i spustile temperaturu, a ta voda je mnogo značila biljkama. Ipak, oni hibridi koji su ušli u generativnu fazu juna će imati problema. Proizvođači koji su kukuruz sejali na vreme imaće dobar prinos, ali ispalo je da nema pravila - kaže Bekavac.
Ratari sada mogu samo da gledaju u nebo i nadaju se netropskom avgustu.
Bonus video:
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!




